Přestože se film snaží koncentroval na pobyty Boženy Němcové na Slovensku, představuje nám jednu z možných verzí celkového pohledu na její osobnost. Můžeme ji přijmout nebo odmítnout, nebo si jen říct, takhle nějak to (ne)bylo. Nepříliš známé ani populární autorské trojici (Kavčiak, Vášová, Holloš) se podařilo natočit komunikativní film, který diváka neustále vybízí ke "konfrontaci" (bylo to tak nebo to bylo trochu jinak) a k "udílení dobrých rad" (tak jak to známe nejen od Němce a Karoliny Světlé, ale od všech, s jejichž city a finanční podporou si zahrávala). Neměla by rozdávat peníze studentům, když nemá na nájem! Neměla by se pouštět do známostí, které nahlodávají staré! Neměla by být tak bezelstná, spontánní, beztrarostná! Ale byla by to potom ještě Božena Němcová? A napadlo by někoho natočit tenhle film?(17.4.2017)

Film na pomezí biografie a poetizujího snímku. V poetice (postavené na setkání se slovenskými folklorními tradicemi, divokou nespoutanou přírodou, cikánskou exotikou, ale i slovenskou zaostalostí, krutostí uherských poměrů vůči českým, smrtí) tkví největší síla, scenář je pak postaven na parafrázích díla Němcové (hlavně dopisy, etnografické zápisky), díky čemuž působí trošku literárně v konvencích polovičky 19. století. Postava Josefa Němce není zobrazena rozhodně nesympaticky, podle mě velmi blízce skutečné postavě (ne tedy tak klišovitě jako v německém A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu). Herečtí představité byli vybíráni převážně na základě podobnosti s realnými osobnostmi (Němcová - Dana Syslová, Němec - Radovan Lukavský), nejpříjemnější výkony z mého pohledu podal Jan Kačer v úloze milence Němcové a Jana Šulcová jako Karolína Světlá.(5.3.2010)

Pekný historický TV-film zo života Boženy Němcovej o jej pobytoch a cestách na slovenskom území v neblahých časoch po revolučných rokoch 1848/49. V hlavnej úlohe sa zaskvela menej obsadzovaná Dana Syslová, v roli jej manžela Josefa Němca už podruhýkrát (Horoucí srdce, 1962) a nie naposledy (Veronika, 1985) exceluje Radovan Lukavský. Film má komornú umeleckú atmosféru, napriek tomu nepostráda ani napätie. Scény z prírodných exteriérov Slovenska autenticky vystihujú vtedajšiu dobu a podradné postavenie Slovákov v Rakúsko-Uhorsku, potlačovaných maďarským národom. Z celého snímku vyčníva predovšetkým národno-historické posolstvo bojovania za vlasť, národného povedomia a kultúrnej osvety.(12.5.2017)

• Pitryx

Suchý přepis osudu slavné spisovatelky. Chybí zde emoce, jdou zde divní herci a dějově to skáče jak míč. Některé postavy jsou předabovány, a ne zrovna vhodně. Prostě se tohle dílo dle mého názoru nepovedlo. Nemá čím zaujmout a těch pár záběrů ze Slovenska to na vyšší úroveň nedostalo. Tedy u mne.(29.12.2018)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v meste Telč a v obciach Lakšárska Nová Ves, Vlkolínec a Třebíz. (dyfur)