• jojinecko
  **

  Tento turecký film bol svojho času aj u nás dosť medializovaný a prezentovaný ako značne kontroverzný. Predstavte si klasický americký old-school akčný film v ktorom sú rusi nositelmi všetkého zla. Tu sú naopak američania zobrazení ako maximálne svine, ktoré strieľajú do detí, zabíjajú nevinných ľudí a pod. Nezabudlo sa ani na svinstvá vo väznici Abu Graib, pričom práve tieto scény sú natočené podľa skutočnosti (aspoň čo som videl original fotky). Tvorcovia toho chceli veľa povedať, ale zvolili značne infantilnú a "polopatistickú" formu. Aj zdvujúca kritika môže byť podaná pútavo a inteligentne tak, aby divák netrpel a nenudil sa (všetkým vrelo odporúčam vynikajúci indický akčný film Mission Kashmir, ktorý pojednáva o vojne za nezávislosť Kašmíru..kiežby si tvorcovia brali príklad!). Film sa neskutočne vlečie a až na pár scén, ktoré ma vytrhli z letargie, je to bieda. Napriek tomu sa na tento "vcelku nepodarok" oplatí pozrieť už len v rámci rozšírenia si kinematografických obzorov:)(22.12.2006)

 • Hitman_47
  odpad!

  "Turecký televizní akční film a aktuální politickou situací v pozadí", takhle by se to celé dalo shrnout...nevím, proč tento velice laciný a dějově opravdu DOST plytký film je všude uváděn s titulkem "film pojednává o krutém zacházení Amerických vojáků s Iráckými zajatci", když je tam toho všehovšudy nanejvýš 3 minuty....prostě lež jako věž. Ale pokud máte v zálibu v lacině natočených akčních scénách, kde vysocí představitelé jdou do "krutého" boje s šestiranným revolverem, tak se na to klidně podívejte...pro mě ovšem jednoznačně ODPAD!(16.6.2006)

 • 4daPeace
  **

  Verdikt: Film se snazi pojednavat o, jiste pro mnoho zapadnich lidi, kontroverznim tematu ci dokonce tabu a tudiz je predem odsouzeny ke komercnimu i dalsimu (recenze) neuspechu. Dejova linie filmu je zajimava, i kdyz filmu by slusela kratsi stopaz okolo 100minut. Ale jelikoz herecke vykony jsou takove zmatene, kamera obcas pusobi az smesne a o hudbe se radeji nezminovat, tak davam filmu 2*(31.12.2006)

 • Radiq
  ****

  Už jenom kvůli tomu, že to nebylo o americké statečnosti a že to tam dost amíků schytalo, by jste to měli skouknout. Děj je teda celkem suchej, hlavně vyobrazení až přehnaně ZLÝCH americkejch vojáků, kteří mi připadají spíš jak jednotka nějakých povstalců požírajících látky na růst svalstva. Ale kultura a myšlení iráckých jedinců je z tohoto úhlu mnohem pochopitelnější. A i když se nepřikláním k terorismu, tak něco na něm asi je. Nejsympatičtější byl ale ten šejk, který odsuzoval násilí vzhledem k tomu, že korán ho zakazuje atd., protože to znělo celkem rozumně. Bohužel ve skutečnosti na to každej dlabe. No ale musím pochválit krásnej sebevražednej výbuch chlapa na náměstí. Lidé lítali, utrženejma končetinama ani krví se nešetřilo a přitom to vypadalo ještě realisticky. Ono vůbec všechno bylo jakž takž realistické, tím myslím bitky, přestřelky (teda nepočítám to vyobrazení američanů - i když, co víme...) a hlavně jsem čekal, že hlavní záporák chcípne nějakou neobvyklou, hodně bolestivou a překvapivou smrtí, ale víc mě překvapilo, že chcípl jakž takž normálně. Jinak Billy Zane tam byl poměrně dobrej (i když jsem ho měl v jakémsi šíleném hašmahašma dabingu), ostatní neznám.(18.10.2006)

 • gogo76
  **

  Turci chceli natočiť vážny film na tému terorizmus, no ten závan hollywoodu je tu dosť cítiť. Výsledok v konečnom dôsledku za veľa nestojí a zanikne v bažinách podobných podpriemerných akčňákov, ktoré sa tvária, že majú na viac. "Šeherezádou" som bol trochu prekvapený, nečakal som ju tu a už vôbec nie ako samovražednú atentátničku. B. Zane i G. Busey nehrali nič moc, ale je to vina scenára i réžie a neviním ich za výsledok. Akčné scény skôr priemerné, ale samovražedný odpal sa vydaril a je to najlepšia scéna filmu. Ale ten sniper, kurva...Ten sniper na tej 3 či 4 posch. budove..., ten bol taký nenápadný jak černoch v švédskom národnom mužstve. Skúste to nabudúce reálnejšie, ok? Alláhuakbar, Turci, za toto vám dávam 40%.(1.3.2013)

 • - Snímek vyhrál německou cenu Bogey v kategorii nejlepší film. (Terva)

 • - Film měl rozpočet 14 000 000 amerických dolarů, čímž se stal do té doby nejdražším tureckým filmem. Během měsíčního promítání v Turecku získal 25 000 000 amerických dolarů a následně dalších 28 000 000 za promítání v Evropě. (Terva)

 • - V USA byl snímek promítán jen velmi zřídka a nikde nejsou uvedeny záznamy cen za vstupenky. Americká armáda dokonce vydala doporučení pro armádní personál, aby na tento film nechodili do kina. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace