Za nepřátelskou linií

(neoficiální název)
  • Finsko Etulinjan edessä (více)
Finsko, 2004, 125 min

Režie:

Åke Lindman

Předloha:

Harry Järv (kniha)

Tobias Zilliacus, Ilkka Heiskanen, Christoffer Westerlund, Kim Gustafsson, Martin Bahne, Carl-Gustaf Wentzel, Jan-Christian Söderholm, Sampo Sarkola (více)

Hlavními hrdiny tohoto válečného filmu je skupina finských vojáků a švédských dobrovolníků, kteří čelí obrovské přesile Rudé armády během tzv. Pokračovací války. Vědí, že musejí vytrvat, pokud chtějí, aby jejich vlast zůstala i nadále svobodná. Jejich největší zbraní je jejich vůle, vytrvalost a kamarádství. I díky tomu finský David stále odolává sovětskému Goliáši. Pak ale přichází mohutná ruská ofenzíva. Odolá hrstka odhodlaných mužů zdánlivě nekončícímu přívalu rudoarmějců? (Petulka88)

contreras

Finové byly s fašounama, protože s rusákama prostě jít nemohli, kvůli zimní válce. Nedivím se jim, nemám jim to za zlé. Film je vynikající i když je pravdou, že na hrdiny v německých helmách a německou technikou se chvilku musí zvykat :D ()

vinducha

Je zde vidět na 1 pohled do očí bijící nedostatek financí , jinak bych filmu maximálně vytkl přílišnou stopáž , ale co se týče režiséra Lindmana , po shlédnutí jeho předchozího filmu Tali-Ihantala 1944 , jsou 2 hodiny zřejmě jeho klasická norma. Pobaví a na 1 skouknutí určitě doporučeníhodné , zákopové reálie vystiženy příkladně. Zajímalo by mě jestli se opravdu ruský PPŠ 41 Špagin tak běžně ve finské armádě v té době vyskytoval. ()