Za nepřátelskou linií (neoficiální název)

• Finsko

Finsko, 2004, 125 min

Åke Lindman

Předloha:

Harry Järv (kniha)

Tobias Zilliacus, Ilkka Heiskanen, Christoffer Westerlund, Kim Gustafsson, Martin Bahne, Carl-Gustaf Wentzel, Jan-Christian Söderholm, Sampo Sarkola, Johan Rönneholm, Joachim Thibblin, Oskar Silén, Paavo Kerosuo, Patrick Henriksen, Peter Kanerva, Jan Korander, Anders Nordlund, Mattias Asplund, Markus Juntunen, Pelle Heikkilä, Sami Äijänen, Björn Stenback, Tomas Lindh, Frank Furu, Joel Salmela, Asko Sarkola, Hans Henriksson, Niklas Åkerfelt, Sixten Stjernberg, Carl-Kristian Rundman, Christian Sandström, Heikki Törmi, Mika Fagerudd, Benjamin Laustiola, Riko Eklundh, Lars Svedberg, Anna Ulrika Ericsson, Rachel Mohlin, Peter Engman, Svante Martin, Magnus Roosmann, Frank Skog, Ivar Hellberg, Jevgeni Haukka, Polly Kisch, Jouni Liukkonen, Jarkko Björkbacka, Ilari Koskimies, Patrik Forth, Janne Priha, Janne Tokko, Niklas Kullström, Jocke Lax, Jonas Bergqvist, Johan Aspelin, Rain Kooli, Matti Pasi, Antti Aho, Pentti Airio, Jani Horttana, Tom Nevalainen, Ville Hymylä, Seppo Koivula, Jan Holm, Matti Filppu, Kristian Thulesius, Tom Wentzel, Jerry Wahlforss, Juha Hippi, Edward Kojonen, Artur Kukov, Andrei Monikainen, Valle Tuomi, Pauli Tupin, Veera Reinhard, J. Christoffer Slotte, Harry Järv, Barbro Järv, Orvar Nilsson, Jeanette Eriksson
  • kedu

Pokračovací válka finských fašistů a německého wehrmachtu s vojsky SSSR je ve filmu vyobrazena následovně. Finové a Švédi (asi také fašisté) se nijak fašisticky neprojevují - nehajlují a podobně. Sovětští vojáci ve filmu mají roli stafáže, do které se střílí a jsou vykreslovaní vo roli jednoznačnýc nepřátel... Jaká je pravda? Finové kooperovali s Německem až do konce války. Německu vydali více jak 2000 židů, což byla jedna s podmínek pomoci finské armádě proti armádě Rudé. Šlo o armádu fašistickou ve všech směrech, ale to film velmi taktně zamlčuje. Zde na ČSFD to nikomu nevadí, asi jako u většinu jiných filmů zkreslujících autentickou historii.(26.7.2014)

Přes počáteční rozpaky se mi tenhle finský válečný film líbil. Je to aspoň důkaz, že k natočení dobrého válečného filmu není zapotřebí ani hollywoodských peněz ani hektolitrů krve. Pravda, menší rozpočet je tu místy docela cítit, ale jinak jde o zajímavé vykreslení té části finské historie, na kterou jsou Finové dodnes právem hrdí.(9.3.2011)

Že byla finská válka dost tvrdá, netřeba dvakrát psát v tomto komentáři. Finové se ubránili více jak jednou takové přesile ruských vojsk, které si chtěli smlsnout na finské zalesněné krajině. Jenže netušili, že Finové jsou horké hlavy a po vybojování si svobody se své země jen tak pustit nehodlali. A do toho znali finské zimy a svoje okolí, které je od shora až dolů víceméně neměnné. Lesy, jezera, lesy, jezera...Každopádně klobouk dolů finské armádě, která jako jediná dokázala sovětské armádě vzdorovat. Mrzí mě ale, že tvůrci tohoto filmu odvyprávěli až dokumentárně přesně příběh, ale zapomněli trošku na osobitost jednotlivých postav a samotný příběh. Každopádně prolínání s vyprávěním opravdových veteránů a skutečnými záběry si mě tento film dokázal získat.(18.5.2014)

,, NA ZÁKLADNU "HRÁZ" JSEM PŘIJEL NA ZAČÁTKU ČERVNA 1942. NA FRONTĚ BYL KLID. MUSELI JSME ZJISTIT ZÁMĚRY NEPŘÍTELE PRŮZKUMNÝMI AKCEMI....“ /// (…tak jo, jen vyprávějte veteráni…) Přiznám se bez mučení: moc jsem toho o Pokračovací válce nevěděl (asi protože se víc věnuju cestování časem). Zvláštní jednotka – (skoro)německý uniformy, nikdo nemá problém položit život za kamarády, samej průzkum, úkoly jako zničit nebo zajmout nepřítele, lesy, kopce – taková partyzánština. Ve filmu najdete i dobový záběry a já chápu, že tohle všechno je nedílnou součástí Finský historie. Ani natočený to není špatně. Jen mi tady chyběj emoce – že moje zas tak překvapivý není, ale dokonce i těch Finů (a Švédů). Film, kterej jistě ocení milovníci válečný historie. Já chcu zůstat nestrannej. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Čumím jen na filmy podle skutečnejch událostí. 2.) Nelituju ztracený nohy. Důležitá je má země! 3.) Mám rád filmy, kde se kosej Rusáci! 4.) Thx za titule ,,komes“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(17.8.2012)

Dobrý finský film o Pokračovací válce, tedy opětovném útoku Sovětské armády na Finsko. Léta 1941 až 1944. Boj za svobodu Finů podporovaný dodávkami německých zbraní. Dva charismatičtí finští velitelé, průzkumné boje, dobývání ruských palpostů i úspěšná finská obrana proti ruské přesile u Taipaly. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=qrKq7UIS4j4(15.9.2015)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na juhozápade a východe Fínska, v blízkosti ruských hraníc. (MikaelSVK)

• - Pokračovací válka byl konflikt mezi Finskem a Sovětským svazem probíhající mezi lety 1941-1944. Bylo to v podstatě pokračování tzv. Zimní války (1939-1940). Výsledkem sice bylo sovětské vítězství, ale Finové Rudé armádě způsobili obrovské ztráty a udrželi si svou nezávislost. (Petulka88)

• - Jedným z alternatívnych názvov filmu je aj Beyond the Front Line. (MikaelSVK)