Za nepřátelskou linií (neoficiální název)

• Finsko

Finsko, 2004, 125 min

Åke Lindman

Předloha:

Harry Järv (kniha)

Tobias Zilliacus, Ilkka Heiskanen, Christoffer Westerlund, Kim Gustafsson, Martin Bahne, Carl-Gustaf Wentzel, Jan-Christian Söderholm, Sampo Sarkola, Johan Rönneholm, Joachim Thibblin, Oskar Silén, Paavo Kerosuo, Patrick Henriksen, Peter Kanerva, Jan Korander, Anders Nordlund, Mattias Asplund, Markus Juntunen, Pelle Heikkilä, Sami Äijänen, Björn Stenback, Tomas Lindh, Frank Furu, Joel Salmela, Asko Sarkola, Hans Henriksson, Niklas Åkerfelt, Sixten Stjernberg, Carl-Kristian Rundman, Christian Sandström, Heikki Törmi, Mika Fagerudd, Benjamin Laustiola, Riko Eklundh, Lars Svedberg, Anna Ulrika Ericsson, Rachel Mohlin, Peter Engman, Svante Martin, Magnus Roosmann, Frank Skog, Ivar Hellberg, Jevgeni Haukka, Polly Kisch, Jouni Liukkonen, Jarkko Björkbacka, Ilari Koskimies, Patrik Forth, Janne Priha, Janne Tokko, Niklas Kullström, Jocke Lax, Jonas Bergqvist, Johan Aspelin, Rain Kooli, Matti Pasi, Antti Aho, Pentti Airio, Jani Horttana, Tom Nevalainen, Ville Hymylä, Seppo Koivula, Jan Holm, Matti Filppu, Kristian Thulesius, Tom Wentzel, Jerry Wahlforss, Juha Hippi, Edward Kojonen, Artur Kukov, Andrei Monikainen, Valle Tuomi, Pauli Tupin, Veera Reinhard, J. Christoffer Slotte, Harry Järv, Barbro Järv, Orvar Nilsson, Jeanette Eriksson

Komentátor "kedu" klame, keď uvádza, že Fínsko vydalo 2000 židov Hitlerovi, pretože to bola jeho podmienka na poskytnutie pomoci. https://www.csfd.cz/film/221842-za-nepratelskou-linii/komentare/?comment=9811071 Práve naopak, Fínsko takúto požiadavku odmietlo a nevydalo na deportáciu žiadneho svojho občana. Podrobnosti tu: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Finland">https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Finland Taktiež tvrdenie "kedu", že fínska armáda bola fašistická vo všetkých smeroch, je lživé. Skutočnosť, že fínska vojnová technika bola označená hákovými krížmi, môže pomýliť naozaj len veľmi neinformovaného človeka - Fíni používali symbol svastiky už v čase, kedy nikto netušil, že ho neskôr použije aj Hitler. K samotnému filmu: zvláštny žáner, pripomínajúci skôr hraný dokument. Spomienky veteránov prestrihávané hranými pasážami, a keď bolo potrebné kvôli nízkemu rozpočtu ukázať nákladné scény (napríklad paľbu delostreleckej batérie), tak archívne zábery. Ale vďaka tomu oveľa realistickejšie, než iné vojnové filmy.(30.4.2018)

• MartinezZ

Nežli válečné drama, spíše jakási forma hraného dokumentu o válce Finska proti sovětským hordám za podpory švédských, estonských a kdo ví jakých ještě dobrovolníků. Jak už je tu ale v komentářích psáno, nefunguje to moc jako film. Poznáte pár postav, které si v průběhu filmu zapamatujete podle ksichtu, ale jejich osud vám bude zcela lhostejný a pokud někdo padne, uděláte si tak maximálně čárku. Jako televizní projekt by to bylo drahé a průměrné, jako film do kina si to ale představit neumím, na to je to moc televizně zpracované.(27.12.2014)

Přes počáteční rozpaky se mi tenhle finský válečný film líbil. Je to aspoň důkaz, že k natočení dobrého válečného filmu není zapotřebí ani hollywoodských peněz ani hektolitrů krve. Pravda, menší rozpočet je tu místy docela cítit, ale jinak jde o zajímavé vykreslení té části finské historie, na kterou jsou Finové dodnes právem hrdí.(9.3.2011)

Fajn, zase jednou první komentář :-) Zajimavé válečné drama o Pokračovací válce, které je méně syrové než snímek Talvisota, ale vpodstatě stejně dobré. Na dané poměry velkolepá podívaná a výprava s efekty, horší už jsou prostřihy do současnosti. Jesště, že je jich tak málo, nechápu proč režisér kopíruje hollywoodské manýry z BoB... Dobové záběry oproti tomu nevadí, ale být tam taky nemusely. Snímek si hraje i těmi "jakoaranžovanými" fotkami, že jde o dokoment či co...To nevim proč, a asi nikdo jiný, ale budiž. natočeno a zahráno je to jinak skvěle, snímek je tedy důstojným ztvárněním tohoto konfliktu. **** a 80%.(4.1.2011)

,, NA ZÁKLADNU "HRÁZ" JSEM PŘIJEL NA ZAČÁTKU ČERVNA 1942. NA FRONTĚ BYL KLID. MUSELI JSME ZJISTIT ZÁMĚRY NEPŘÍTELE PRŮZKUMNÝMI AKCEMI....“ /// (…tak jo, jen vyprávějte veteráni…) Přiznám se bez mučení: moc jsem toho o Pokračovací válce nevěděl (asi protože se víc věnuju cestování časem). Zvláštní jednotka – (skoro)německý uniformy, nikdo nemá problém položit život za kamarády, samej průzkum, úkoly jako zničit nebo zajmout nepřítele, lesy, kopce – taková partyzánština. Ve filmu najdete i dobový záběry a já chápu, že tohle všechno je nedílnou součástí Finský historie. Ani natočený to není špatně. Jen mi tady chyběj emoce – že moje zas tak překvapivý není, ale dokonce i těch Finů (a Švédů). Film, kterej jistě ocení milovníci válečný historie. Já chcu zůstat nestrannej. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Čumím jen na filmy podle skutečnejch událostí. 2.) Nelituju ztracený nohy. Důležitá je má země! 3.) Mám rád filmy, kde se kosej Rusáci! 4.) Thx za titule ,,komes“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(17.8.2012)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na juhozápade a východe Fínska, v blízkosti ruských hraníc. (MikaelSVK)

• - Pokračovací válka byl konflikt mezi Finskem a Sovětským svazem probíhající mezi lety 1941-1944. Bylo to v podstatě pokračování tzv. Zimní války (1939-1940). Výsledkem sice bylo sovětské vítězství, ale Finové Rudé armádě způsobili obrovské ztráty a udrželi si svou nezávislost. (Petulka88)

• - Jedným z alternatívnych názvov filmu je aj Beyond the Front Line. (MikaelSVK)