V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (CinemArt)

bolan

Pri hladaní stále originálnějšieho námetu, zrobil Shyamalan naprostý nězmysel a do hlávnej úlohy obsadil Daniela Landu. ()

Caine

Spíš než slovo "líbilo" musím použít výraz "fascinovalo". Je to moc rozvláčný, ale uvědomil jsem si, že jsem od Shyamalana stejně žádný dynamický film nikdy neviděl. Musím dát 4, protože jinak by to byla urážka McAvoye a to si nemůžu vzít na triko. Tak doufám že bude potěšen, až si to tady přečte... :-))) PS: Nemůžu zde vynechat citaci z jednoho stripu Red Meatu: "Říkala že se jí nelíbí moje osobnost. Ale neřekla která!" ()

PanTumnus

Režiséra M. Night Shyamalana mi bylo v posledních letech opravdu líto. Poté, co dokázal diváky šokovat snímky jako Šestý smysl, Vyvolený nebo Znamení, přišel prudký pád a muž, svého času nazývaný novým Hitchcockem, upadl v nelibost díky extrémně špatným snímkům typu Poslední vládce větru, Po zániku země nebo Stalo se. Rozpolcený každopádně není první Shyamalanův pokus o návrat. Ten přišel už loni s found footage horrorem The Visit, ve kterém se dvě děti postupně dozvídají šokující pravdu o svých prarodičích. Šlo o průměrný film. Samozřejmě o něco lepší než třeba zmíněné Stalo se, ale stále dost absurdní. Dobrou zprávou je, že nejnovější režisérův počin je zase o kousek lepší a bližší snímkům ze začátku jeho kariéry. Hlavní protagonistou je Kevin. Ten unese tři dívky, Claire, Mariciu a Casey. Netrvá dlouho a společně s unesenými ženami zjišťujeme, že Kevin ve skutečnosti není Kevin ale Dennis. Jedna z 23 osobností žijících v Kevinově těle. Hlavní hrdina totiž trpí poruchou odborně zvanou Disociativní porucha identity. Dennis má v plánu všechny tři dívky obětovat bytosti zvané Bestie, na jejíž příchod se on a další dvě osobnosti v jeho těle - řád milující Patricia a chlapec Hedwig, připravují. Nastává tedy boj o přežití. Dokud se snímek zabývá zkoumáním Kevinovy poruchy, jde o zajímavý film. Shyamalan totiž divákovy neznalému této problematice předhodí mnoho více než zajímavých faktů a teorií o síle lidské mysli (které mimochodem opravdu nejsou vycucané z prstu). Jakmile se ale pozornost přesune k minulosti jedné z dívek, či k samotné Bestii, začíná být vše více či méně směšné a téměř až neuvěřitelné. Ne přímo svou podstatou, ale tím, jak nám snímek dané skutečnosti předkládá. Co ruší, jsou i docela časté logické nesmysly, jako například že si Dennis po nástupu do auta nevšimne, že vedle něj někdo sedí, nebo postavy Claire a Marcii, které na dobrou polovinu filmu zmizí, aby se objevily až v samotném, emocionálně vypjatém finále. To bohužel díky tomuto faktu nemá takovou sílu, jakou by si režisér přál. Co ovšem potěší, je celková atmosféra. Zajímavá výprava, hudba a vizuální stránka. Nejvíc ale herecký výkon Jamese McAvoye v roli Kevina a všech ostatních (takzvané Hordy). Jde o skvost, který celý film zachraňuje z vod průměrnosti. Rozpolcený je navíc ponořen do takové zvláštní, nepopsatelné atmosféry. Pokud čekáte šokující pointu na závěr, podobně jako např. u Šestého smyslu, Vesnice nebo Vyvoleného, dostanete ji. Vlastně je natolik šokující, že na ni budete reagovat třemi následujícími možnostmi. Buď ji nepochopíte a bude vám jedno, nebo ji pochopíte a bude se vám líbit, nebo ji pochopíte a řeknete se ''Co se to do pr... právě stalo?''. Což byl můj případ. Rozpolcený není špatný film. V duchu samotného názvu bych ho označil za film rozporuplný. Po jeho shlédnutí jsem o něm musel přemýšlet a vlastně i teď, 5 dní po shlédnutí, stále přemýšlím. A ono je to nakonec i dobře. Pokud hledáte snímek, u kterého musíte přemýšlet, ale zároveň nechcete čistý art, dejte Rozpolcenému šanci. A navíc, na rozdíl od mnoha předchozích filmů M. Shyamalana si tenhle svůj úspěch zaslouží. () (méně) (více)

zahadum

M. Night Shyamalan, navždy v mojom srdci ako tvorca námetov " za hranicami " toho čo sme schopný racionálne pobrať. Nie je to tým,že by sme nevedeli..ale my nechceme..sme lenivý, pohodlní a rozmaznaní ...všetko sa nám musí naservírovať priamo pod nos a maximálne polopatisticky všetko vysvetliť. Aby sme náhodou nemuseli rozmýšľať...ešte,že čo....rozmýšľať..v dobe kedy na všetko sú predsa appky.....dve hodinky čistej poctivej a naprosto premyslenej filmárčiny...pripadal som si ako keby som videl zlom filmovej histórie...bod z ktorého niet návratu...ostatní sa budú musieť spamätať alebo ostať v bahne v ktorom sa čvachcú roky... ....James McAvoy nepotrebuje rasistickú pozlátenú sošku....jemu je na prd....on má TALENT !!! ()

Saur.us

Sláva nazdar výletu, Shyamalan zas je tu! Po sérii slabších filmů a propadáků si M. Night Shyamalan konečně našel cestu zpět do vyšší ligy. A nepotřeboval k tomu ani překvapivou pointu, jen chytrý nápad, který bravurně zapracoval do celovečerního filmu. K tomu mu ale samozřejmně musel dopomoct výborný J. McAvoy a jeho několik hereckých úrovní. No snad to celé není jen Shyamalanova "jasná chvilka" a bude v trendu pokračovat i dál. ()

Extrakritik

Tolik poprasku kolem tohoto filmu bylo a on to je nakonec pouhý průměr.S hororem to nemá nic společného,spíše s tím thrillerem.60% ()

El-Barto

I bez finálního twistu jsem nadmíru spokojenej. Split je sám o sobě velmi dobrej film a jsem rád, že Shyamalan natočil po dlouhý době kvalitní kousek, kterej se minimálně vyrovná Znamením. VELKEJ SPOILER! Ale v kontextu s Vyvoleným jsem nadšenej! Ten film zbožňuju a na sequel jsem čekal víc než na sequel jakýhokoliv jinýho filmu a při finálním twistu jsem tleskal nadšením! Jsem ale nadšenej hlavně kvůli tomu, že Vyvolený pokračuje kvalitním filmem, kterým Split bezpochyby je. ()

Helldo

Že by vzkříšení režisérského génia? Ne ještě tak úplně, ale s výhledem na plánované projekty je Split svou zápletkou určitě prvním velmi zdařilým krokem. ()

Móó

Moc se mi líbila zápletka. Zaujala mě hlavně myšlenka fyzických změn u osob s disociativní poruchou. Výborný herecký výkon v hlavní roli, tam se McAvoy vyřádil. Slušné drama, ale něco tomu zkrátka v závěru chybělo, abych to považovala za nadstandardní film, který bych nutně musela vidět znovu. ()

Bozvav

Velmi zajímavý příběh, jehož nejsilnější stránkou není ani tak námět, jako provedení. Zatím si nejsem jistá konečným hodnocením, na to si budu muset snímek pustit ještě jednou. Každopádně Kevin se sám se sebou evidentně nenudí, co mě iritovalo byl přechod mezi jednotlivými osobnostmi, ten je totiž v této podobě zcela nereálný. Závěr vtipný. ()

Warhorr

Neskutečný, psychopatický, pořádně jebnutý McAvoy v nervydrásajícím pro mě teda spíše thrilleru než hororu. Naposledy kdy mě něčí výkon tak uchvátil v hlavní roli záporáka tak to byl Gyllenhaal v Slídilovi. ()

molcan2 odpad!

Nie som si istý, čo iné môžem povedať, okrem toho, že tento film je hrozný a stereotypne zobrazuje ľudí s duševnou chorobou ako šialených, nepríčetných zločincov. Ako človek, ktorý pozná ľudí čo majú skutočné problémy s duševným zdravím, tento film len podporuje ich diskrimináciu. Tento film bol zbytočný, nechcený a viac škodí ako pomáha. M. Night prináša na plátna kín ďalšiu sračku. ()

Majkak

Vynikající James McAvoy perfektně táhne cca prvních ¾ a kdyby se Shyamalan neutrhl z řetězu a zůstal v mezích lidských možností, byl by Rozpolcený hodně zajímavý. Tohle je přehlídka promarněného potenciálu. Dá se na to dívat a povětšinou závažně nenudí. Bohužel závěr je ve stylu, cokoliv tě napadne, je možné. Shyamalan se chová jako kouzelník, co se tahá z klobouku králíky. Namísto hraní s psychologickými motivy a traumaty z dětství si vytáhne satanský prvek, protože je holt dobrý nápad vyčarovat monstrum. Nemá to logiku? Nebuď detailista. Když chceš a vyprsíš se, ani kulka tě neprostřelí. Všechno můžeš. Ach jo. ()

Sydonai

Podle zahranicnich recenzi jsem cekal neco prevratneho. Cekal jsem Shyamalanuv navrat na vysluni. Bohuzel jsem nedostal ani jedno z toho. Dostal jsem prumernou podivanou plnou prumernych hereckych vykonu a nulovych zvratu. To, na co od temer sameho zacatku cekate, se na konci bohuzel ani nedostavi. Jedine, co stoji za vyzdvihnuti, je herecky vykon Jamese McAvoye. Jediny mi do celeho konceptu hezky zapadal. Slibovane reziserske vzkriseni se nadale nekona. Nicmene i tak se stale jedna o jeden z tech silnejsich pocinu jiz jmenovaneho M. Night Shyamalana. ()

GilanCZ

Samotná myšlenka filmu je geniální a má očekávání nebyla úplně nízká. Čekal jsem ale trošku něco jiného, než bylo naservirováno. Něco realističtějšího, uvěřitelnějšího a hlavně se silnější atmosférou. V některých pasážích sice film nedovolí člověku ani mrknout, pro mě tam jsou ale scény "navíc", které finální dojem a zmiňovanou atmosféru kazí + narušují tu postupnou gradaci. Ani konec podle mě nebyl ideální. Perfektní byl ovšem James McAvoy! ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback