Štěstí na dosah

The Pursuit of Happyness

Šťastie na dosah

Drama / Životopisný

USA, 2006, 112 min

Žít ve svobodné zemi neznamená automaticky být úspěšný, bohatý a šťastný. Na to jsme od politického převratu před dvaceti lety v naší zemi jistě už mnozí přišli. Někomu se to povede, jiní zůstávají sice "svobodní", ale nešťastní a na dně společenského žebříčku odkázáni na milost a nemilost ostatních. Tohle je novodobá US pohádka (podle skutečného příběhu) o tom, kterak chudák k pohádkovému bohatství přišel. Na rozdíl od těch kdysi minulých US pohádek již dnešní autoři scénářů však naštěstí pochopili (tedy alespoň autoři tohoto snímku), že nemohou světu nabízet příběhy o pohádkovém zbohatnutí v zemi neomezených možností, aniž by k tomu nenastínili druhou stránku mince, tedy onu snahu, tvrdou dřinu, ale i neúspěchy všech těch, kteří se opravdu chtějí vymanit ze sraček nemilostrdného trhu s pracovními silami v tržním hospodářství. Aby byl člověk šťastný, nestačí mu pouze svoboda daná demokracií, ale potřebuje kolem sebe i společnost, která umí a chce podat pomocnou ruku těm, kdo se snaží, ale nedokáží prolomit tu neviditelnou hráz mezi bídou a úspěchem. Tento snímek je opravdu mimořádný. Doporučuji ho především tomu, kdo neustále nadává na svou vlastní ekonomickou situaci v dnešní době již přebujele "rozvinutého" kapitalismu v ČR ("čest vaši dnešní práci, bývalí soudruzi a novodobí vydřiduchové i tuneláři státní kasy" ) a přitom si neuvědomuje, že "může být ještě hůř".(15.11.2010)

Ponaučení z tohoto filmu? I když se v životě dostanete na dno, nevzdávejte to a běžte dál za svým cílem. Štěstí na dosah je opravdu pěkný příběh, v němž tím nejsilnějším je vztah otce a syna v těžkých životních chvílích. Slzy smutku - ale i štěstí - byly opravdovým kořením už tak zajímavého a lidského příběhu.(26.1.2012)

Rodinný snímok, ktorý kľudne môžete označiť za číro "americký", môžete označiť jeho zámery za priehladné a príliš okaté. Nič z toho mu však neuberie na sympatických, hereckých výkonoch, dojemnom príbehu chlapíka, ktorému sa smola lepila snáď aj (s prepáčením) na prdel a v neposlednom rade nebudete okradnutý ani o obraz úprimnej lásky medzi otcom a synom. VIAC TU.(9.5.2011)

Super film, který mě dostal až k slzám.. Jak člověk není v životě pořád spokojený jaký nemá mobil, auto, či luxusní byt... Tento film jen ukazuje, ať jsme každý rádi zato, co vlastně máme. Střechu nad hlavou a co jíst... Jen připomenu, že Will Smith zahrál opravdu geniálně... Jasných 5*, ani na vteřinu ve filmu mě nenapadlo jinak.. 95%..(6.2.2011)

Tato dramatická komedie mě skutečně ohromě překvapila, už kvůli tomu že získala nominaci na oscara.Will Smith hrajícího otce tříčlenné rodiny se s obtížemi snaží sehnat zaměstnání , aby je uživil.Film je plný zvratů a smutku, ale ke konci také štěstí.Hlavní role ztvárnili Will Smith,Jaden Smith,Thandie Newton.(30.7.2007)

• - 55-milionové drama studia Sony/Columbia vydělala během prvního víkendu (15. – 17. 12. 2006) neočekávaných 26,5 mil. dolarů na první příčce žebříčku návštěvnosti. Celkový obrat po dvou měsících přesáhl úžasných 162 milionů. (imro)

• - Ve skutečnosti Gardner nikdy neměl kufr, ale všechny své věci nosil tak, jak vidíme i u našich bezdomovců – v igelitkách. (imro)

• - Na střeše taxíku, ve kterém jede Chris Gardner s panem Twistlem, je dobře vidět reklamní poutač na film Zuřící býk s Robertem De Nirem. (Witta)