Štěstí na dosah

The Pursuit of Happyness

Šťastie na dosah

Drama / Životopisný

USA, 2006, 112 min

Štěstí na dosah je poměrně trefný název. Chris má pech na úspěch ve svém životě a téměř se mu vůbec nedaří. Zajímavé téma, to ano. Dobré je i zfilmování tohoto ,,skutečného" příběhu. Tak nějak obyčejně. Ono to taky tak má být. Postrádal jsem tam jednu věc, která filmu hodně uškodila. Vůbec mě to nechytlo. Čekal bych trochu víc citu nebo kontaktu s divákem. Takové signály možná byly vysílány, ale já je nezachytil.(17.11.2008)

Štěstí na dosah je docela masáž na nervy. Většinu filmu si říkáte, že taková kumulace smůly není možná a kde se teda pořád fláká to štěstí, když přece přeje připraveným a tenhle človíček připravený JE?! A nejen on, i Will Smith na tuhle roli a i když na štěstí v podobě Oscara tentokrát nedosáhl, pro mě je od této chvíle pan Herec.(14.3.2007)

Smutný "film zo života", ktorý vám povie, že v tom nie ste sami a že raz sa to zlepší. Melancholický, pomaly plynúci, ale nenudiaci. Motorom filmu je sústredený herecký výkon Willa Smitha, ktorý brilantne zobrazuje všetky polohy utrápeného človeka a tie finálne slzy šťastia cítite s ním. To on snímku povyšuje nad prehliadnuteľný priemer, nič iné. Človek, ktorý si za mlada niečím podobným sám neprešiel, by to takto dôveryhodne nezahral. Komerčný MEGAúspech filmu v Amerike mu čoby producentovi prajem.(11.2.2007)

Život je ako rubikova kocka. Je sakra ťažké ju poskladať tak, aby všetky jej stránky boli v harmónii. Chris Gardner robil všetko preto, aby dosiahol pre svoju rodinu harmóniu a skrze nej vytúžený, každodenný pocit šťastia. Film je stavaný s obrovským perfekcionizmom na gradáciu emocionálnych vývojov, kde má i obyčajná čokoládová tyčinka v danú situáciu neuveriteľnú hodnotu. Kontrast medzi zúfalosťou a šťastím pre mňa ešte nikdy nebol tak silným javom.(28.11.2010)

Tak tomu říkám pech! A naprosto ve všem, uff... člověk už ani nečeká obrat k lepšímu, spíš je s chvěním okolo žaludku připraven na další Jobovu zvěst, která dopadne na Chrise Gardnera, muže odhodlaného čestným a poctivým způsobem, za využití své inteligence i talentu, změnit své životní podmínky, které si nezasloužil. Celé to směřuje k dobrému konci (už jen pro inspiraci skutečnem), ale ty nervy!! :-)(16.4.2012)

• - Smith za svůj výkon získal už druhou nominaci na Oscara. První má za film Ali (2001) Michaela Manna. Nominaci za Štěstí na dosah stejně tak nepřeměnil ani na Zlatých globech. (imro)

• - Malého Christophera ztvárnil Smithův syn Jaden. (imro)

• - Will Smith spolupracoval s několika mistry ve skládání Rubikovy kostky, aby se to naučil co nejefektivněji a nejrychleji. (don corleone)