Štěstí na dosah

The Pursuit of Happyness

Šťastie na dosah

Drama / Životopisný

USA, 2006, 112 min

Žít ve svobodné zemi neznamená automaticky být úspěšný, bohatý a šťastný. Na to jsme od politického převratu před dvaceti lety v naší zemi jistě už mnozí přišli. Někomu se to povede, jiní zůstávají sice "svobodní", ale nešťastní a na dně společenského žebříčku odkázáni na milost a nemilost ostatních. Tohle je novodobá US pohádka (podle skutečného příběhu) o tom, kterak chudák k pohádkovému bohatství přišel. Na rozdíl od těch kdysi minulých US pohádek již dnešní autoři scénářů však naštěstí pochopili (tedy alespoň autoři tohoto snímku), že nemohou světu nabízet příběhy o pohádkovém zbohatnutí v zemi neomezených možností, aniž by k tomu nenastínili druhou stránku mince, tedy onu snahu, tvrdou dřinu, ale i neúspěchy všech těch, kteří se opravdu chtějí vymanit ze sraček nemilostrdného trhu s pracovními silami v tržním hospodářství. Aby byl člověk šťastný, nestačí mu pouze svoboda daná demokracií, ale potřebuje kolem sebe i společnost, která umí a chce podat pomocnou ruku těm, kdo se snaží, ale nedokáží prolomit tu neviditelnou hráz mezi bídou a úspěchem. Tento snímek je opravdu mimořádný. Doporučuji ho především tomu, kdo neustále nadává na svou vlastní ekonomickou situaci v dnešní době již přebujele "rozvinutého" kapitalismu v ČR ("čest vaši dnešní práci, bývalí soudruzi a novodobí vydřiduchové i tuneláři státní kasy" ) a přitom si neuvědomuje, že "může být ještě hůř".(15.11.2010)

Pokud by snad někdo pochyboval o hereckém umu Willa Smithe, měla by jeho příští filmová odbočka směřovat právě sem. K sice nepřekvapujícímu, ale zato sympatickému, upřímnému a díky hlavnímu hrdinovi i snadno zapamatovatelnému dramatu. Při sledování vám možná dojde pár životních priorit, možná si utřídíte život. Nedokážu ale tak úplně překousnout, že už jsem to všechno viděl jinde a působily na mě spíš maličkosti. Například to, jak hluboko vás dokáže zasáhnout jediný úsměv v pizzerii.(1.8.2007)

Podle skutečného příběhu…. Chris Gardner je smolař. A vy neustále čekáte, že se to otočí. Věříte. Doufáte. Stejně jako Chris Gardner. Musím poznamenat, že JE HNUS sledovat, jak padá níž a níž. Tolik neštěstí pohromadě se tak často nevidí (ani ho nevyhledávám). Bezradnost a bezmoc umocněná starostlivostí o syna není žádnej romantickej ,,slaďák“. A tak jen optimismus nešťastníka W.Smitha mi dává sílu vydržet, protože se to táhne a táhne. Když konečně přichází chvilka ŠTĚSTÍ, jsem šťasten. A to asi všichni chtěli.(10.5.2008)

• dobytek

Jestli je tento film aspoň z poloviny inspirovanej skutečnym životem Chrise Gardnera, tak teda nechápu, jak se z takovýho idiota moh stát milionář :-) Will Smith to zahrál sice docela přesvědčivě, ale jeho postava mi tak strašně lezla na nervy, že bylo pro mě doslova utrpení tento film sledovat. Takhle nesympatickýho hlavního "hrdinu" jsem už hodně dlouho neviděl. Chová se jako úplnej idiot a úspěchu dosáhne vlastně jen díky tomu, že neustále někomu leze do prdele. Úspěch jsem mu vůbec nepřál. Naopak bych mu přál, aby skončil někde pod mostem. V podstatě souhlasim s komentářem, co napsal DaViD´82.(24.4.2010)

Průměrná sladká kašička pro romantická srdce libující si ve filmech o nešťastných osudech s dobrým koncem. Skutečný příběh Chrise Gardnera neznám a alespoň pro mě není ani důvod. i když jde s určitostí o smutné drama, nevidím na něm nic tak drásajícího v porovnání s jinými tragičtějšími osudy, které byly zfilmovány. I když mne film nenechal chladným, nenašel jsem v něm nic opravdu výjimečného. Osud otce, který si mimochodem (tak to na mě z filmového zpracování) za své problémy může sám, ve mě nevyvolal nutnou dávku pochopení a soucítění. Koho jsem litoval více, byla jeho žena a syn. Ať už byl tento životní příběh zfilmován dobře nebo ne, to nechám na každém, ale rozhodně ať už špatnou prací filmařů nebo samotným podkladem, ve mně nic zvláštního neprobudil a s tím bych u takového filmu počítal nejméně. Jaký normální člověk svěří drahý přístroj k hlídání do rukou pouličních muzikantů, co navíc vypadají jakoby za jednoho práska daly svoje katě aj. aj. podivné epizody, které mě jen podporovali v myšlence, že ne osud, ale sám pan Gardner pokoušel to své štěstí až moc lehkovážně. No každopádně se mu jeho záměr podařil a na světě byl náhle další milionář, o kterém musel být natočen další dojemný příběh. Bohužel Will Smith v takové roli nebudí žádné emoce, je moc "suchý". Režie zrovna také nepodporuje dojemnou atmosféru. Sice nám film ukazuje zarputilou snahu tzv. loosera o úspěch, jak překonává nepřízeň osudu, těžce bojuje o zachování své i synovy důstojnosti a jeho dětské nezkaženosti špatným řádem světa, který nechává i děti napospas bídnému osudu. Tohle všechno je pěkný námět, kvalitní emocemi nadupané drama, ale v téhle podobě od G. M., je moc šedivé a mělké.(12.8.2011)

• - V scéne, keď Will Smith v metre kričí na ženu, aby ostala stáť a zíde dolu, tak na vagóne pri dverách, si môžeme všimnúť zelenú nálepku, ktorá však v nasledujúcom zábere chýba. (Kub_ees)

• - Ve filmu je dobře viditelných několik reklam na leteckou společnost Pacific Southwest Airlines (PSA), která byla hodně populární díky nízkým cenám v době, kdy se film odehrává. (don corleone)

• - Smith za svůj výkon získal už druhou nominaci na Oscara. První má za film Ali (2001) Michaela Manna. Nominaci za Štěstí na dosah stejně tak nepřeměnil ani na Zlatých globech. (imro)