Jednotka zvláštního určení (TV seriál)

The Unit

Špeciálne komando

Akční / Válečný

USA, 2006, 69x42 min

Robert Duncan

Dennis Haysbert, Regina Taylor, Robert Patrick, Max Martini, Abby Brammell, Scott Foley, Alyssa Shafer, Nicole Steinwedell, Rebecca Pidgeon, Sammi Hanratty, Audrey Marie Anderson, Summer Glau, Mark Pellegrino, Laz Alonso, Brian Tee, Jon Hamm, Michael O'Neill, Ingrid Sanai Buron, Bahar Soomekh, Lydia Blanco, Randy Couture, Wes Chatham, Colby French, Gale Harold, Mark Ivanir, Lee Tergesen, Mackenzie Firgens, Adetokumboh M'Cormack, Dean Norris, James Devoti, Margot Farley, C.S. Lee, Mark Harelik, John Noble, Jonno Roberts, David Harbour, Jonathan Adams, Theo Rossi, Marlene Forte, Martin Papazian, Jarreth J. Merz, Monique Gabriela Curnen, Roz Witt, Omar Metwally, Alain Uy, Michael Worth, Kasey Campbell, Chase Ryan Jeffery, Ntare Guma Mbaho Mwine, Alex Hyde-White, Willie C. Carpenter, Don Rickles, Marshall Manesh, Brando Eaton, Laura Cerón, Stana Katic, Kristen Ariza, Tim Griffin, Andy Umberger, Gary Carlos Cervantes, Cory Tucker, M.D. Walton, Darren O'Hare, Gillian Shure, Emerson Brooks, Natasha Alam, Enver Gjokaj, Molly Kidder, Robin Weigert, Chris Ellis, Jim Beaver, Matt Gerald, Gina Torres, Hiro Koda, Daz Crawford, Emilio Roso, William H. Macy, Aki Avni, Nate Parker, Cathy Cahlin Ryan, David Rees Snell, Benito Martinez, Waleed Zuaiter, Isaach De Bankolé, Owiso Odera, Tim Kang, Hilary Angelo, Veronica Diaz, Cyrus Farmer, Corey Stoll, David Agranov, Brandon Baker, Sendi Bar, Ricky Jay, Nicole DuPort, Tom Everett, Jack Betts, Nick E. Tarabay, Bryce Robinson, Rey Valentin, Isabella Hofmann, François Chau, David H. Lawrence XVII, Dwier Brown, Lori Lively, Gabriel Liotta, Marco Rodríguez, Colm Meaney, Michele Greene, Kate Norby, DeVaughn Nixon, Kirk B.R. Woller, Marika Dominczyk, Julie Chen, Susan Duerden, Katie Carlin, Ann Cusack, Alyssa Diaz, Clare Carey, Carsten Nørgaard, David Giuntoli, Toši Toda, Anthony Azizi, Vinessa Antoine, Jake Johnson, Bashar Rahal, Michael Shamus Wiles, Elena Franklin, Sarah Desage, Dayton Callie, Deborah Van Valkenburgh, Andrew Rothenberg, Jonathan Ahdout, Kevin Hernandez, Don McManus, Phil Hendrie, Lela Loren, Hal Ozsan, Natalia Nogulich, Zosia Mamet, Jim Patneaude, Cotter Smith, Jonathan Higgins, Demetrius Grosse, Daniel Gadi, Sarah Lafleur, Kyle Bornheimer, Endre Hules, Damon Herriman, Mike Genovese, Adam Leadbeater, Lisa Darr, Conrad Roberts, Chris McGarry, Dylan Kenin, Clara Mamet, Sean Blakemore, Melissa Tang, Colin Walker, Brent Jennings, Bruce A. Young, Michael Trotter, Mozhan Marnò, Shaun Benson, David Thomas Jenkins, Tony Revolori, Michael Petrone, Pascal Petardi, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Amy Rasimas Holt, Bre Blair, Clint Jung, Layla Alizada, Luis Antonio Ramos, Mitchell Fink, Jackie Debatin, Bernard White, David Gautreaux, Vyto Ruginis, Luis Moncada, Ray Campbell, Eben Kostbar, Eric Steinberg, Paul Kampf, Eric Ladin, Ravil Isjanov, Brooklyn Sudano, Dyana Liu, Joleigh Fioreavanti, Zane Casablanca, Ed O'Neill, Geno Monteiro, Jayne Taini, Dan Schoffer, Luis Accinelli, Stacy Edwards, Meshach Taylor, Mark Doerr, Raymond Ma, Jamie McShane, James Huang, Victor Campos, Sammy Sheik, Michail Chmurov, David Hornsby, Abdoulaye NGom, Kristof Konrad, Yorgo Constantine, Gary Perez, Lillian Adams, Sean McGowan, Michael Harney, Terrell Lee, Zoran Korach, Yara Martinez, Marcos De Silvas, Hope Olaide Wilson, Max Daniels, Giovanni Lopes, Larry Sullivan, Maria McCann, Mikalah Gordon, Joel Polis, Ameer Baraka, Reid Warner, Demore Barnes, Octavio Gómez Berríos, Eddie J. Fernandez, Dennis Hill, Gregory Jbara, Julian Acosta, Tom Kiesche, Júdži Okumoto, Myk Watford, Karina Logue, Jack Wallace, Michael Irby (herec, a.z.), Carlos Lacámara, Kevin McCorkle, Kevin Jackson, Henri Lubatti, Tyler Jacob Moore, Stefan Kapicic, Omid Abtahi, Nasser Faris, David Meunier, Chance Kelly, Conor O'Farrell, Brian Howe, Thomas Mikusz, Patti Yasutake, Aaron Craven, Edwin Garcia II, Eve Brenner, Ryun Yu, Peter Breitmayer, Chino Binamo, Gill Gayle, Darryl Henriques, Anne Bedian, Yousuf Azami, Ray Haratian, Stuart F. Wilson, Brian Palermo, James Moses Black, Bill Heck, Brandon Scott, David Aranovich, James Saito, Scott Klace, Patrick St. Esprit, Kate Orsini, Mark Aiken, Kim Thomson, Chris Tardio, Annie O'Donnell, Katherine Von Till, Mel Winkler, Kevin Will, Gonzalo Menendez, Sam Daly, Julianna McCarthy, Karl Makinen, Lois Hall, Nigel Gibbs, Matt Bushell, Daisy Eagan, Ryan Churchill, Christopher Dempsey, Jennifer Hasty, Bruce McKenzie, Marco Morales, Anthony Martins, Jeremy Roberts, James Sutorius, Mark Kubr, Andres Londono, Matt McKenzie, Vincent Guastaferro, David Andriole, Sandy Martin, Rudy Dobrev, Jason Manuel Olazábal, Jeremy Denzlinger, Keone Young, John Pirruccello, David Gianopoulos, Faouzi Brahimi, Daniel Wisler, Omar Leyva, Alma Martinez, Jorge-Luis Pallo, Emily Yancy, Federico Dordei, Soledad St. Hilaire, Troy Metcalf, Michelle Anne Johnson, Aaron Hendry, Kim Estes

Těžko říct, některé díly jsou dobré a některé zase hrozné. Ale celkově vzato bych Unit bral jako lehký nadprůměr. Někdy je to neskutečná ukecaná nuda, jindy jakby se divák octl v Black Hawk Down. Co ale hovoří za vše, je hodnocení tady oproti IMDb. Česká veřejnost má většinově vojáky mimo zem za žoldácké okupanty, včetně našich, což se mi osobně příčí. Pokud si ale vezmete ze seriálu to, co potřebujete, nebudete zklamáni. 65% = 3/5(8.1.2011)

Naprosto, ale naprosto stejné jako Act of Valor. Ten seriál si naprosto nezaslouží mít pouhých 55%. Drtivá většina lidí si stěžuje na to, že se tam objevují scény s jejich manželkami, které řeší obyčejné i neobyčejné problémy mezitím, co jejich manželové někde nasazují krky. Nechápu, co na tom někomu může vadit. Přidává to tomu jedině na realističnosti, že to sou obyčejní lidi. Popisuje, jak se jejich osobní problémy mísí do práce a jak je to nebezpečné. Jen se to většině nelíbí, protože tam chybí ta správná akce a speciální efekty, které ano, pokulhávají, ale co čekat od nízkorozpočtového seriálu. Ten seriál si nezaslouží mít 55%. Proto dávám za 5.(25.9.2013)

• Flack007

Mě tento seriál bavil hlavně, když v něm byly ty vojenské prvky. Líbilo se mi to, když nějaký člen týmu nemohl udělat to či ono kvůli svým osobním záležitostem... Ovšem nelíbilo se mi druhá půlka každého dílu, kdy se to zaměřilo na rodiny vojáků. Na manželky jak tráví chvilky bez svých mužů... To je prostě strašná nuda oproti těm akčním scénám. Popravdě se mi líbil jenom jeden díl.(15.7.2011)

Mamet se v žánru vojensko-špionážních filmů pro dospělé cítí jako ryba ve vodě. Jeho poznávacími znaky jsou dokonalá orientace v reáliích, minimální obsah bullshitu, úsporná, řízná režie a precizně vykroužené dialogy. Důkazem budiž podceňovaný Spartan, Ronin nebo právě "The Unit", unikátní pohled do světa tajných elitních komand, konkrétně slavné americké Delta Force, podle které je fiktivní "Jednotka" vymodelována. Samozřejmě nelze čekat, že sedmdesátidílný seriál bude dokonale vyvážený, co díl to perla - některé epizody jsou víceméně vata. Ale celková úroveň je vysoká, ty části, které se týkají jednotlivých misí útvaru, jsou vynikající, ale i výjevy z rodinného zázemí jsou většinou snesitelné, někdy dokonce i zajímavé. Emocionální scény nešustí papírem, zápletky působí autentickým dojmem, jako by vycházely ze skutečných příběhů. A pak je tu samozřejmě geniální Dennis Haysbert, velitel, za kterým by každý voják šel klidně až do pekla. Jde o áčkový americký seriál CBS, takže je nutno počítat s povinnou dávkou hvězdopružného patriotismu a jisté glorifikace armády, ale autoři rozhodně nenabízejí typický černobílý pohled ve stylu "americká vláda hodňouši, nepřátelé Ameriky padouši". A ani naši hrdinové nejsou žádní hrdinové. Ty nejlepší díly jsou zároveň ty, kde se autoři nebojí ukazovat temné stránky politického systému, potažmo tajných služeb, a zároveň temné stránky v duši každého člověka, i toho nejkladnějšího hrdiny. To vše přispívá k výše zmíněné dospělosti a autenticitě seriálu a já musím říct, že pokud jde o seriály, tak dobře jsem se už dlouho nepobavil. Pro fandy military povinnost, pro fandy dobrých seriálů doporučení.(8.4.2010)

Jednoznačně jeden z nejlepších seriálů s vojenskou tématikou. Slabší díly jsou, jako v každém seriálu, běžné. Pohled na speciální jednotky a jejich manželky s rodinami, je originální. I když manželky jsou někdy na zabití. Ne že by mě některé díly nevytáčely, jako celek špička. Dennis Haysbert a Max Martini odvedli skvělý herecký výkon. Patriotismus a hvězdy s pruhy, nejsou jako v jiných seriálech, na prvním místě. Tvůrci si dokonce dovolili kritiku amerického systému, to stojí za pochvalu. Viděl jsem všechny díly, natočených sérií. škoda že seriál skončil.(20.12.2011)

• Scott Foley

• - V seriálu se nedozvíme skutečné jméno jednotky. Pouze krycí název: „303. skupina logistických operací“. (Sharky95)

• - První úvodní znělka je předělávka pochodové písně námořní pěchoty "Fired up, feels good." (Sharky95)

• - Předlohou seriálu byla kniha "Inside in Delta force". (Sharky95)