Jednotka zvláštního určení

(TV seriál)
Akční / Válečný
USA, (2006–2009), 50 h 17 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

David Mamet

Robert Duncan

Dennis Haysbert, Regina Taylor, Robert Patrick, Audrey Marie Anderson, Max Martini, Abby Brammell, Michael Irby, Scott Foley, Demore Barnes, (více)

Série(4) / Epizody(69)

Aké obete musia prinášať rodiny vojakov a dôstojníkov, pracujúcich v extrémne utajených jednotkách amerických ozbrojených síl? (oficiální text distributora)

Gemini

Rozhodně není náhoda, že se The Unit (neboli US Army jednotka Delta Force) udržela čtyři sezóny. Má totiž rozhodně co nabídnout - v první řadě bosse jménem Denis Haysbert, hodnostně většího bosse T-1000, s nimi pak dobře obsazenou sestavu "chlapů v zeleném" (Max Martini tady nabral zkušenosti, které zúročil v Bayově "Black Hawkovi z Benghází"), a v druhé řadě velmi slušné akční scény i poměrně pestré zápletky, v nichž občas hraje roli i politika a "vyšší zájmy". A občas se taky uděje něco velmi překvapivého - s trochou nadsázky řečeno poměrně dlouho předtím, než nám to díky Hře O Trůny začalo připadat normální:) Sázka na odlišení od ostatních podobných buddy special task force seriálů v podobě dějové roviny s životem družek a manželek, které nemají potuchy, co a kde jejich partneři dělají, se bohužel The Unit úplně nevyvedla. Některé epizody v tomto ohledu celkem fungují (třeba manželka a dcera Dennise Haysberta téměř nikdy nezklamou), většinou jde ale o nezajímavou nebo rovnou nechtěně vtipnou výplň (bylo k vidění i cosi, co by se asi dalo popsat jako Mušketýrky v sukních křížené s Walkerem, Texas Rangerem). Je smůla, že u tohohle typu seriálu není moc velká útěcha to, že je v případě dam na co se dívat - prostě víceméně jenom zdržují:) Ale rozhodně je to celkově nadprůměr. Za mě 70%. ()

Aiax

Mamet se v žánru vojensko-špionážních filmů pro dospělé cítí jako ryba ve vodě. Jeho poznávacími znaky jsou dokonalá orientace v reáliích, minimální obsah bullshitu, úsporná, řízná režie a precizně vykroužené dialogy. Důkazem budiž podceňovaný Spartan, Ronin nebo právě "The Unit", unikátní pohled do světa tajných elitních komand, konkrétně slavné americké Delta Force, podle které je fiktivní "Jednotka" vymodelována. Samozřejmě nelze čekat, že sedmdesátidílný seriál bude dokonale vyvážený, co díl to perla - některé epizody jsou víceméně vata. Ale celková úroveň je vysoká, ty části, které se týkají jednotlivých misí útvaru, jsou vynikající, ale i výjevy z rodinného zázemí jsou většinou snesitelné, někdy dokonce i zajímavé. Emocionální scény nešustí papírem, zápletky působí autentickým dojmem, jako by vycházely ze skutečných příběhů. A pak je tu samozřejmě geniální Dennis Haysbert, velitel, za kterým by každý voják šel klidně až do pekla. Jde o áčkový americký seriál CBS, takže je nutno počítat s povinnou dávkou hvězdopružného patriotismu a jisté glorifikace armády, ale autoři rozhodně nenabízejí typický černobílý pohled ve stylu "americká vláda hodňouši, nepřátelé Ameriky padouši". A ani naši hrdinové nejsou žádní hrdinové. Ty nejlepší díly jsou zároveň ty, kde se autoři nebojí ukazovat temné stránky politického systému, potažmo tajných služeb, a zároveň temné stránky v duši každého člověka, i toho nejkladnějšího hrdiny. To vše přispívá k výše zmíněné dospělosti a autenticitě seriálu a já musím říct, že pokud jde o seriály, tak dobře jsem se už dlouho nepobavil. Pro fandy military povinnost, pro fandy dobrých seriálů doporučení. ()

Djkoma

Extrémně rozporuplný seriál, který skáče od špatného dílu ke slušnému a od průměrného nápadu k hodně dobrému. Postavy jsou po chvíli průhledné a zapojení manželek vojáků je zajímavé, ale přitom ne plně využité. Mrzí mě, že většina děje mimo vojenské akce je vyplněn hlavně manželkami, jejich podváděním svých manželů a pochybných aktivit, které neprospívají pořádně k celkovému slušnému dojmu ze seriálu. Po několika dílech tento seriál pravděpodobně divák opustí, protože nemá hlubší význam. ()

phoebess

Viděla jsem jenom pár dílů.. někdy byly tak špatné, že jsem je ani nedokoukala a někdy byly tak dobré, že mi bylo líto, že už ten díl končí. Není to ale seriál, který bych někomu doporučila... leda jen, kdyby tam byly pouze ty vojenské scény a ne ty scény, kdy se manželky snaží vyplnit svůj volný čas. ()

Malarkey

Kdyby to nebylo takové, jak to autoři mysleli, možná by to mohl být opravdu povedený seriál. Tady jde ale hlavně o to, že zkombinování scén vojáků v akci a scén z pozadí, poklidu, v zahřátých domovech a rozdováděných manželek nedokáže zabavit. Oni tedy scény z války rozhodně jo. Ty jsou více než vydařené, ale to ostatní je neskutečná nuda, a každou chvílí jenom čekám, až se zase objeví nějaká scéna ze zaprášeného Afghanistánu. Proto je tu možná takový problém v tom, že jeden díl je výborný a druhý naopak příšerný. Jde jen a pouze o to, jak to všecko autoři jsou schopní zkombinovat do sebe a tady je ten problém v tom, že toho schopni příliš nejsou a asi si neuvědomují, že seriálu neskutečně ubližují. Takhle se ani nedivim hodnocení, i když vím, že akční scény jsou více než zdařilé. Na druhou stranu, když se do toho chtěli takhle opřít, měli se snažit trochu víc, jen akční scény to nezachrání, protože ten zbytek je fakt nesnesitelná nuda a ta se vleče skoro celým seriálem. (4/10) ()

• První úvodní znělka je předělávka pochodové písně námořní pěchoty "Fired up, feels good." (Sharky95)
  • V závere epizódy sa mení poradie členov skupiny prechádzajúcej cez mínové pole. Konkrétne Ellis Kapp (Richard Gilliland) sa v jednotlivých záberoch nachádza striedavo v čele skupiny a na predposlednom mieste. (koba)
  • Keď na konci epizódy seržant Brown (Scott Foley) vystúpi z auta, je hladko oholený. No keď sa v nasledujúcej scéne zvíta so svojou manželkou, je zarastený. (koba)