Sněhový dort

Scénografie:

Matthew Davies

Kostýmy:

Debra Hanson

Marc EVANS chtěl bezesporu natočit film o těžkém životě člověka trpícího autismem, ale též o lidech, kteří s tímto člověkem musí nebo mohou žít, o pochopení této nemoci, o trpělivosti všech okolo něho a samozřejmě i o lásce k blížnímu svému. Jestli se to podařilo nevím. Vím jenom, že ocenění za vedlejší roli dostala Carrie-Anne Moss ( jejíž výkon nebyl pro mě nijak výrazný a vůbec mě neuchvátil ), zatím co výkon Sigourney WEAVER (coby autismem postižené ženy) byl úžasný, řekla jsem si, že musela být někde v ústavu, aby pozorovala chování takto postižených lidi, protože byla naprosto přesvědčivá. Takže uvažování komise, která dává ceny je pro mě nepochopitelné. Příhoda s autonehodou byla naprosto zástupná, měla uvést diváka do děje, takže rozebírat chyby celé causy autonehody nemá pro tento film žádný smysl. Nedávám 5* jenom proto, že film podle mě neměl odpovídající závěr, opět si divák může myslet co chce, když se dívá na Lindu, která se cpe zmrzlým sněhovým dortem uplacaného Alexem z přírodního sněhu. (A co zdraví Lindy ?)(29.12.2008)

• Pavlínka9

Ne. Prostě ne. Tenhle film mi vážně nesedl. Těšila jsem se na něj, jelikož jsem na něj slyšela pozitivní kritiky a pořád jsem tomu odolávala. Hlavně mi teď vrtá hlavou, co na tom filmu tak chválili :D Já můžu vyzdvihnout jen svého oblíbence Alana, který díky svému anglickému gentlemanství a klidu pro mě opět zazářil, což vůbec nemůžu říct o Sigourney Weaver. Tak nepřesvědčivého autistu, nesympatickou postavu a hlavně podle mého názoru dost špatně zahranou postavu, jsem dlouho neviděla. Tímhle u mě holka dost klesla :D Stejně jsem na tom se "vztahem" k její dceři, která mi od prvního pohledu nesedla a ke svému stolu bych ji rozhodně nenechala sednout ;) Carrie, to je takový světlý bod ve filmu, která ruku v ruce s Alanem opravdu hraje. Klad je také hudba, která mě zaujala po pár minutách a asi 3/4 filmu tvoří moje oblíbené písničky. Hláška na konec: " Ať mi nemočí na sníh" :D :D(18.9.2011)

Sněhový dort je velice zvláštní film a to nejen kvůli Weaverové v roli autistky. Díky pomalému (ne zdlouhavému) tempu máte čas o všech věcech přemýšlet a dostane se vám odpovědí na většinu otázek, které si při filmu nejspíš budete klást. Absolutní plus - herecké výkony, obzvlášť Rickman opět exceluje. Zbytek už se míchá v lehký nadprůměr, který pohladí, ale neohromí.(22.3.2010)

Zajímavé charaktery a prostředí. Nicméně nedotažený děj (lehce padá na logice) a podivně náhodné jednání postav postrádající výraznější motivace (podřízené dějové konstrukci samozřejmě), dělají z tohohle dílka pouze průměrné pokoukání a lehký emocionální zážitek. Herecké výkony stojí za pomšimnutí, ale s tím jsem tak nějak počítala, tedy že tahle herecká sestava mě nemůže výrazněji zklamat. Naštěstí je to dortíček ozdobený a vypiplaný pohodovou Feist, zasněnou Tori Amos, rozdrážděnými Stereophonics, který drží pohromadě grupa Broken Social Scene. JJ - vím, že posuzovat film dle hudby, kterou v něm slyším není příliš optimální, jenže tahle sestava je prostě mým šálkem darjeelingu :-) nebo jsem chtěla napsat optimismu!? A minimálně právě tento fakt zvedl mé hodnocení o jednu hvězdičku. 60%(23.10.2007)

Čekal jsem víc. Tak bych to celkově zhodnotil. Film jako celek mi do sebe úplně nezapadl, myslim ze z toho byla az prilis videt snaha po emocialnim zasahu divaka svym dejem a alespon u me se to nesetkalo s adekvatni odezvou. To herecke obsazeni je zajimave poskladane. Bal jsem se abych tam nevidel porad "Snapa", ale to rychle preslo, Moss je carovne krasna ( i proto jsem na to sel :-)). Problem jsem mel hlavne s Weaver, ktera me proste nepresvedcila o svem autismu - nerikam ze je slaba nebo spatna, ale tyhle role vselijak postizenych a mentalne zaostalych byvaji herecky velmi vdecne a videl uz jsem jejich mnohem lepsi ztvarneni (pr. Penn, Hanks, Day-Lewis!!!, Caprio, Hoffman a samozrejme Zeljko Ivanek! ). Takze Oscara bych ji rozhodne, narozdil od jinych kolegu zde, nedaval. Ovsem podle me to za shlednuti stoji, minimalne pro zamysleni nad zivotem...(30.3.2008)

• - Angela Pell uviedla na tlačovej konferencii počas konania Berlinale, že písala úlohu Alexa Hughesa na telo Alanovi Rickmanovi. Dokonca meno postavy v scenári bolo "Alan", ale Rickman, navrhol zmenu na Alex. (Smok)

• - Alan Rickman ihneď po prečítaní scenára navrhol do úlohy Lindy Sigourney Weaver a ihneď jej aj telefonoval s pocitom, že rola jej sadne priamo na telo. (Smok)

• - Počas zimných záberov vo Wawa nečakané teplo roztopilo všetok sneh. V dôsledku toho bol štáb nútený priviezť kamión snehu z okolia mesta, rovnako ako rozmiestniť falošný sneh všade okolo, v záujme zachovania kontinuity zimného nakrúcania. (Smok)