• Bosna a Hercegovina

• slovenský

Grbavica: The Land of My Dreams

Bosna a Hercegovina / Rakousko / Německo / Chorvatsko, 2006, 90 min

Taková mrazivá autenticky působicí jednohubka z prostředí, ve kterém má ještě každý v sobě nějaké zranění z relativně nedávno skončené války. Za zmínku stojí skvělé herecké výkony (zejména představitelka hlavní role je dokonalá). 7/10(31.3.2008)

Sedmdesát procent. Když si o něm nic nepřečtu, a uhodnu pointu během prvních pěti minut, asi něco není úplně v pořádku.(12.2.2007)

staci jedno odporucanie z casopisu blokbaster : "odporucame slovenskym filmarom a ich nekonecnym vyhovorkam..."(31.5.2007)

Ukážková a veľmi drsná sociálna dráma, ktorá sa odohráva na pozadí povojnového Sarajeva. Situácia, ktorá navyše svojím prostredím veľmi pripomína tuzemské pomery spred niekoľkých rokov. Veľmi pekne zahrané a prekvapivo zručne a poriadne ostro zrežírované. 85%.(19.12.2009)

• JohnnyD

Hovorí sa, že americké filmy realitu prikrášľujú. Ja vravím, že európske ju zase neskutočne zhoršujú. Nedokážem sa preniesť cez poloamatérsky vizuál, množstvo účelovosti a absenciu logiky a miestami strašné herecké výkony, často spôsobené prázdnym scenárom, ktorý sa snaží niečo povedať, ale je to tak okaté, samoúčelné a natiahnuté na neskutočnú dĺžku (v pomere k obsahu), že celé to vyfučí niekde do povetria. Od filmov čakám, že budú mať aspoň jeden moment, scénu, motív, kde si poviem, že toto je tá vec, kvôli ktorej sa to točilo. Nič také Grbavica nemá. To, že film "hovorí" o vojne, nie je nič samo o sebe originálne... už by si to mohli balkánski filmári uvedomiť.(21.7.2009)

• - V detskej izbe hlavnej predstaviteľky visí na stene plagát filmu Kráľ Artuš s Keirou Knightley. (luksharas)

• - Grbavica je čtvrť v Sarajevu, v překladu "hrbatá žena". (pUnck)

• - Jako většina jiných filmů z Bosny je i Grbavica nízkorozpočtovým snímkem. (pUnck)