Kdo je kdo - Daniel Landa

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní / Hudební / Životopisný
Česko, 1995, 29 min

Hudební dokument o osobnosti populární hudby. V dalším díle volného cyklu „Kdo je kdo" představí režisér Petr Orozovič Daniela Landu. Tento zpěvák, hudebník, skladatel a v současné době také svérázný herec byl v minulosti velmi kontroverzní postavou naší populární hudby. V současné době se připravuje na hlavní roli nového muzikálu Karla Svobody s názvem Drákula... (oficiální text distributora)

Enšpígl

Po přečtení x týho rozhovoru s Danem Landou jsem se rozhodl napsat na toto všechno svůj názor. K tomuto pořadu se to stejně hodí, protože byl z většiny o Danovi a ne o jeho hudbě. Předně, kdyby mně český žurnál zazvonil u dveří se žádostí o rozhovor vykopal bych ho ze schodů vesmírnou rychlostí. Co to je za zbabělé způsoby okomentovávat odpovědi v jakémsi předčlánku před samotným rozhovorem a během rozhovoru držet hubu? Krásně to řekl tuším Karel Roden, rozhovor s českým novinářem je totální zbytečnost. Prostě je to tak. Veškerý tvůj názor je okomentován jima, ale už není zpětně konfrontován z dotazovaným, takže žurnál má vždycky poslední slovo. Nyní k tomu Danovi. Hned na začátek - rasismus, xenobie, nacismus. Jistě Orlík vesele hrával texty vybízející ke xenoxobii a rasismu, druhý fakt je, že Orlík byla nejoblíbenější kapela v Československu, no proč asi ?? Kdopak z nás si přeje za souseda cikána ? Tak teď jsme si to vyjasnily jak je to s tím rasismem a pózou. Výzvy ať se Landa omluví nebo snad veřejně kaje, jsou od xenofobních Čechů úplně ubohé. Jistě vyzývat k násilí na minoritách, přesněji řečeno jedný jediný - cikánech, je hnus jalovej, ale ať si každej zamete před svým pokryteckým prahem ! Humanisty bydlící v hlidaných vilových čtvrtí na Praze 6 ani nepočítám . Nacismus - fašismus, zjevně největší blábol českýho pisálka. Kdo byl ve fáčku v roce 1991 /Valčík / ví svoje. Kdopak to chtěl lynčovat ve Voticích Matáska ?? AHA, náckové ! Jenže o tom novináři ví úplný hovno. Kdo z těch co říkají že je Landa nácek, náckům řekl ať jdou do prdele, opět kdo byl ve fáčku ví kdo to komu řekl, kdo ne, píše do novin. Jistě na koncertě Orlíku se v roce 1990 začínalo hajlovat, co následovalo - ukončení činnosti kapely . Co může bejt lepší odověď než rozpustit kapelu, která vydělávala majlant ? Proč se nikdo nezaobírá, že REFLEX, ano ten REFLEX byl mediálním partnerem OI! koncertů v ČSR a že na něm hráli skuteční xenobní perly jako Braník či slovenská kapela Kratký proces ? Protože novinář o té době ví úplný hovno, vidí úspěšného bohatého chlapa a tak morailzuje, to je celý. Ví prd o tom, že když on psal s rudou průkazkou ve prospěch strany KSČ do novin, tak Orlík v roce 1988 musel hrát na hasičských bálech pod jiným názvem, neboť písně jako Gottwalde si vrah či Soudružka cenzura v tu dobu nepatřili mezi hity členů komunistické strany. Závěr. Není mně příjemné dneska vidět jak jsem si s Danem prozpěvoval Bílá liga, bílá síla a i když se za to dnes stydím, nevidím jediný důvod proč se kát před někým, kdo píše ve prospěch dobové poptávky, tak jako před 30 lety. Případně někomu, kdo v té době ani nežil. Ještě aby tady nedošlo k nějaký mýlce. Označení skinhead je v Čechách totálně zprofanované pisálkama, v celosvětovým významu však skinhead nemusí nutně znamenat jen znak lidské ubohosti, tak jako to vidíme zde. Vážím si všech novinářů, kteří dělají svou práci dobře a objektivně a to i v souvislosti s DL. Neumím se schovávat za nic neříkající fráze a snažil jsem se říci jasně svůj názor k jednomu tématu - omluva za délku komentu, tečka. () (méně) (více)

Boss321

Tento dokument jsem neviděl, ale plně se ztotožňuji s názorem pshimiho!!!!! Ano, pod tímhle bych se podepsal...... ()

Sawyer815

Většina lidí stejně Landu odsoudí dřív než by si zjistila jak to tenkrát doopravdy všechno bylo.A pisálkům z novin věří první,poslední.Pshimi a Cooper,výborné komentáře. ()

K.I.N.G.

Daniel Landa - multifunkční člověk, profesionální amatér ve všem a jedna z nejpozoruhodnějších a nejrozporuplnějších osobností před patnácti lety, stejně jako i dnes. Pro jedny modla, tvrdý chlap, člověk s osobitým stylem a suverénně nejlepší český zpěvák, pro druhé trapný, uřvaný, buranský, plešatý nácek, o kterého by si neopřeli ani kolo. Já osobně jsem nikdy v minulosti na tohoto muže neměl jasný názor, vždycky jsem ho chvíli nesnášel a pak jsem si zas říkal, že je docela fajn (ted' mluvím o jeho hudbě, aféry v jeho životě mě nezajímaly). V poslední době si myslím, že už mám jasno. Jako člověk určitě není moje krevní skupina a nikdy bych nechtěl být jako on, ale jeho hudba, hlavně teda jeho starší sólová tvorba je skvělá. Jeho texty zavánějí lehce školáckým dojmem, ale aspoň to nejsou žádné verše o lásce, ze kterých pláče i prdel. Jeho hlasový projev může občas působit i trochu úsměvně, ale zase je velice osobitý. A melodie, které se líhnou v jeho, na první pohled, duté hlavě, tak ty jsou opravdu silné. No, at' už si o něm myslíte cokoliv, na kterékoliv straně řeky stojíte, nikdy nezapomenete, že tento člověk byl a je mezi námi a o to asi jde v tomto dokumentu především. ()

MJMilan

Jsem fanouškem Daniela Landy, i když mi všechny jeho názory nejsou úplně po chuti... On je klasa, jeden z nejlepších českých textařů a skladatelů poslední doby a ať si kdo chce co chce říká, on má i dobrej hlas, i když mu to sem tam ujede. Především si myslím, že to co dělá v poslední době, myslí dobře, i když se realizuje trochu neobvyklým způsobem. Co se týče tohoto dokumentu, liší se akorát tím, že Daniel i ostatní tu mluví sami, i když nejsou zveřejněny otázky. Kdo kritizuje Landu, tak ho buď nezná, nebo ho ještě nepochopil... a mimochodem, tenhle dokument byl daleko lepší, než 13 komnata s tím magorem Šimůnkem. ()

Jazzzz

Landa je Bůh, který se vyhrabal z hnoje a postavil se zpátky na nohy. Bohužel když se v životě z jedné cesty sejde, lehce se pak sejde i z té další cesty. Ten kdo mění své názory bojuje během svého života až moc marných bojů. Landa je jeden z lidí, kteří to se svojí nápravou přehnali. Přirovnání: Futurama díl, kdy se Bender po té co bral drogy dal na víru. ()

Iroquaise

Landa je kontroverzní osobnost...a nejde jen o to, zda-li smýšlí tak a tak...zda-li je rasista, nácek atp...jde o další hlubší jevy...když se dívám na tenhle dokument, vidím chytrého, talentovaného a citlivého - byť výbušného - člověka...vlastně mě to ani nepřekvapuje - například s ohledem na jeho ztišený projev na deskách Hapky a Horáčka nebo na to, jak výrazné a přesné jsou věci například na jeho první desce Valčík...jeho kontroverznost tkví jednak v estetice, k níž tíhne...v její přílišné sošné dramatičnosti a strohosti - to v lepším případě...a inklinaci ke kýči - to v případě horším....jeho největším negativem je ovšem paradoxně jeho největší pozitivum - totiž schopnoust strhnout a hovořit za širokou masu posluchačů...podle mne si je toho Landa vědom a snaží se s tím nějakým způsobem nakládat...problém je v tom, že se šteluje do pozice člověka hlásajícího hodnoty...a tady právě záleží na tom, jaké hodnoty šíří, z jakého kontextu je vytrhává a do jakého nového kontextu je klade....a tady bych byl opravdu opatrný, protože umisťovat si na plakáty vojenské zástavy a symboly husitství je překrucování historie a zjednodušování jejích ideologických obsahů....Landa se hájí tím, že takto dané věci chápe a takto je vykládá po svém...ale tím se dopouští demagogie, které spousta lidí v dnešní době ochotně naslouchá a nechá se jí vláčet....na druhou stranu vlna odporu a kritiky vůči Landovi je tak silná, že se podle mého soudu není tzv. čeho obávat.....on si za to může sám, svým kritikům neustále a velice silně nahrává.....chápu, že si chce jít svojí cestou, ale tahle cesta je banální, plytká, prázdně silácká, směšná a ideologicky pomýlená....když se podívám na muzikál Krysař, nechápu, jak člověk po tomhle relativně dospělém, ideově vyzrálém díle může být dnes tam, kde je a frčet republikou na vozové hradbě.... ()

U.Tarare

Dřív byl pro mě Landa mazák. Měl vlastní názor, byl sám sebou. Posledních deset let mi přijde, že má v hlavě už jen nasráno. Distancuje se od Skinheadů (proboha proč?), i to jeho vlastenectví co bylo dříve nějak vyprchalo. Bohužel ()

luczi

Iroquaise - nejlepší zhodnocení Daniela Landy za poslední roky. Již jsem prokoukla silácká gesta, která mi naposledy v pubertě byla občas sympatická, Landa trpí spasitelským komplexem a histriónskou poruchou osobnosti. ()

Išak

V porovnání s třináctou komnatou, u které jsem chvili váhal jestli není náhodou o tom féťáckem červovi, který si zřejmě před natáčením dal nějakého toho páva a naučil se jen pár slov (orlík, fašista atd.), které tam omylal pořád dokola, docela dobrý. ()