Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

B!shop

Tak ja nevim, me proste ty Miyazakiho animaky moc neberou. Jasne, neda se tomuhle chlapkovi uprit obrovska fantazie, ale to je asi tak vsechno. Animace je uz dneska dost zastarala a nerek bych vylozene hnusna, ale proste nic moc. Pribeh taky neni buhvijakej, v podstate kdyz si clovek odmysli ty lesni bozstva, je to cely dost jednoduchy. Navic ma film 130 minut, tudiz se sem tam dostavi lehka nuda nebo hluchy mista. Nicmene je tu jedno zasadni plus. Miyazaki se s tim nesere, takze tu po desitkach chcipaj zvirata i lidi, krev caka na vsechny strany a neni nouze o usekany hlavy, ruce a nohy. Coz me docela prekvapilo, to bych v animaku fakt moc necekal. Nicmene o nadprumernej animak se proste jedna, svy kvality ma, takze to ty 4* da. ()

Marius

Vážení milovníci filmu, vitajte na odovzdávaní cien za najlepší animák všetkých čias. A nominovaní sú : Shrek, Úžasní, MravecZ, Cesta do fantázie a Princezná mononoke. Víťazom je : Princezná Mononoke. Čo na ocenenie víťazi ? Ashitaku : " Rozhodne sme to nečakali, lebo náš film je určený pre rozmýšľajúceho a citlivého diváka, nie je až taký zábavný a je dosť filozofujúci. " San : " No ja to celkom nechápem, veď Fiona, Elastina i Bala sú omnoho krajšie dámy ako ja...i keď kérky sú teraz v móde" " Ďakujeme" ... A čo na to porazení ? Shrek : " No je pravdou že náš príbeh je skôr zábavný, než obsažný... " Fiona : " San je lepšia v bojových umeniach a jazdí na vlku....a ja chcem kérky..." Osol : " Asi som bol PRÍLIŠ otravné malé zviera...." Bob Incredible : " Za svoju rodinu toľko že celkom nevieme či chceme baviť alebo poučiť, hlavne zachraňujeme svet stále dookola. " JackJack "...beeeeee" (vyplazí jazyk, zmení sa na zombie-baby a uhryzne moderátora). MravecZ : "Asi som príliš neurotický aby som dostal nejakú cenu ... načo som sem vlastne chodil, keď na Oscaroch chýbam už pár rokov...." Džihiro : "No môj príbeh je asi na akadémiu veľký úlet, takže sa teším, že cenu má moja staršia sestra." A to je na dnes všetko, víťazom je právom Mononoke, zdá sa, že ľudia v Akadémii pozbierali posledné zvyšky rozumu...10/10 ()

RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Na to, jak zabodovalo v žebříčcích, mne Miyazakiho anime zase tolik neohromilo. Napínavá fantasy s ekologickým námětem záchrany lesa smíchaná s pohádkovými vlivy, bohy, bojovou akcí, nebo třeba taky láskou k lidem či Mauglímu v dívčí podobě je plná neotřelých dějových nápadů - a v tom vidím největší sílu tohoto filmu. A ještě krásnou animaci si budu pamatovat, např. bůh lesa měnící se podle denní / noční doby, nebo jeho děti bílí "bubáčci" roztomile trhající hlavou a rostoucí v zeleném lese jako houby po dešti. Trailer: http://www.csfd.cz/film/22205-princezna-mononoke-mononoke-hime/videa/ ()

Faidra

Moje první pořádné setkání s anime (když nepočítám Dobrodruhy z vesmíru v časech dětství) a byla jsem okouzlená stejně, jako kdybych vkročila do čarovného lesa, obývaného dávnými bohy. Velkou zásluhu na mém hodnocení má neschématické pojetí postav a romantika růžové zbavená, protože vědomí hrozící zkázy vše barví do temna stejně jako kouř z dolů zakrývá oblohu. Jen si neodpustím malý povzdech nad českým dabingem (ovšem nad tím v posledních letech vzdychám u téměř každého filmu). Víte, páni dabéři a dabingoví režiséři, když je něco namalované, tak to ještě neznamená, že se jedná o tvorbu pro děti, a tudíž naprosto není nutné obdařovat dospělé postavy vysokými hlásky. To jen tak pro příště. ()

Jossie

Krásná japonská animovaná fantas, příběh připomínající svou atmosférou Holdstockův Les mytág, velmi pěkné charaktery postav, kde nikdo není vyloženě dobrý nebo vyloženě zlý. Duch lesa je úchvatný a vůbec všechny nadpřirozené postavy jsou velmi zajímavé. Pro Evropana je dost těžké, pochopit japonský způsob uvažování, ale o to je právě Princezna Mononoke zajímavější. ()

pan Hnědý

Miyazakiho si jako režiséra velmi vážím a jeho filmová tvorba SILNĚ zasáhla i mě (klenot). PRINCEZNA MONONOKE je nejlepší animovaný film všech dob. Nádherný příběh. Hajao Mijazaki má dar od boha. ()

EdaS

Vzhledem k tomu, že jsem film viděl s českým dabingem (ve kterém se opakovali u různých postav ti stejní dabéři), tak zatím za čtyři hvězdičky. Ale rozhodně mě tenhle úžasný snímek donutí sehnat si ještě nějaké další anime. ()

H34D

Princezna Mononoke je manifestem přírody, ne však z klasického černobílého pohledu. Schyluje se na boj mezi zvířaty a lidmi, ovšem ve víru konfliktů je více frakcí a každá má své zájmy a svůj pohled na věc. Právě díky této nepředpojatosti a nevnucování jasně definovaných dobrých a zlých postav, nepůsobí ono ponaučení otravně a provařeně. Taktéž díky zajímavým charakterům se dá film dobře a nepateticky prožívat... Avšak pouze za předpokladu, že netrpíte vrozenou silnou antipatií k japonskému anime, jako já. 6/10 ()

xxmartinxx

Jedno z mých prvních anime. Rád bych mu dal plný počet. Za tu fantasii, za tu atmosféru. Někdy mi ale přišlo, že se celý snímek až fanaticky snaží dát nám svoje poselství a právě to ho mírně sráží. Pořád je to ale velkolepá podívaná, která v žebříčcích nejlepších filmů působí jako čerstvý vánek a "něco jiného". Díky i za to. ()

Zíza

U Mijazakiho jsem zvyklá na to, že jeho tvorba je podbarvena "chraňme přírodu - třiďme odpad - nepalme lesy", ale tentokrát toho bylo až příliš moc. Fantazií se opět nešetří, ty bílé potvůrky v lese se mi opravdu moc líbily, příběh byl také zajímavý, konec byl takový hořkosladký (což mi v tu chvíli vůbec nevadilo), přesto to pro mě je zatím jeden z nejslabších filmů, co jsem od Mijazakiho viděla. Prostě se mě nedotkl, tentokrát ne. Vždycky ve mně něco jeho tvorba zanechala, teď ani ťuk. Přesto je to kvalitní dílko, které určitě stojí za shlédnutí; mně jednou. Slabší 4*. ()

gudaulin

K Princezně Mononoke jsem přistupoval patřičně naladěný Cestou do Fantazie, která nasadila laťku skutečně vysoko. Musím říct, že sice úspěch svého oskarového snímku režisér nepřekročil, ale zklamaný určitě nejsem. Narozdíl od hravé pohádkové Cesty do Fantazie Princezna Mononoke pracuje spíš s mýty a je hodně ovlivněná jednak šintoismem, jednak obecně animistickými kulty přírodních národů. Ta ekologická složka, která je ve filmu obsažena, je mnohem méně kýčovitá a laciná než například v populárním Avataru. Zároveň je Miyazakiův film hodně ovlivněný japonskou historií, takže svět myslících zvířat a lesních duchů se proplétá s lidskou civilizací a životy smrtelníků. Divák má možnost sledovat dobrodružný epický příběh o výpravě válečníka Ashitaky za vyléčením od zlého prokletí. Cestou musí čelit bezohledným samurajům, vychytralým vyslancům japonského císaře a především bohatstvílačným obyvatelům manufaktury na železo, kteří ve jménu lidského pokroku ničí lesy v širokém okolí. Svět, který Miyazaki vytvořil, je jako obvykle pečlivě propracovaný a dobro a zlo na první pohled nemají jasně identifikovatelnou tvář. K pravdě se musí hrdina i divák dopracovat postupně. Emotivní a výtvarně velice zdařilá podívaná. Celkový dojem: 95 %. ()

Gilmour93

Když jidaigeki , tak vznešenost v podobě Mononoke hime. Miyazaki se sice vyhýbá kreslení bradavek, ale před vícevrstvou imaginací úzce spjatou s japonskými mýty, legendami a historií nikdy neuhne. Je zvláštní, jak jsme slabí, příroda neskutečně silná a stejně od ní pořád dostáváme šanci. Jestli to nebude tím, že ona na rozdíl od lidí neví, co je to lstivost.. ()

TheDarKnig

Úžasná fantazie Hayaa Miyazakiho, který inspiruje i Pixary.. Nádherný film, vykreslující japonskou mytologii, boj lidí proti přírodě v dávných dobách, kdy ještě existovali lesní bohové.. Kteří ovšem na tom často byli tak jak ti řečtí.. Nechovali se k lidem příliš přátelsky. Na jednu stranu se jim nedivím, ale lidské plémě se neustále rozrůstalo, tak co mohlo dělat.. Vše je podkreslování skvělým soundtrackem a krásnými přírodními scenériemi. Kdo z vás si taky oblíbil ty malé stromové trpaslíky. Roztomilý jak náš krteček. Co jsem nečekal, byla temnota, realnost a tvrdost tohoto animáku, Miyazaki rozhodně nemá zapotřebí dělat filmy přímo určené pro děti.. Vždyť kolikrát byly původní pohádky taky tak brutální a pak přišel Disney a udělal z nich sice stále pěknou, ale značně pozměněnou podívanou. Proto jsem za takové filmy, jako tenhle rád. Neskutečně silné ekologické poselství aneb jak si lidé mají přírodu vážit a přátelit se s ní. Bravo. Mrzí mně, že mi to trvalo tak dlouho.. ()

genetique

Pred filmom som mal pomerne veľkú nedôveru, nakoľko východné anime filmy sú pre mňa často rozporuplné, čo sa týka zaradenia žánru a následnej kvality. Tento megaprojektový epos ma však veľmi povzbudivo prekvapil a nakoľko to bol môj prvý Miyazakiho film, musím povedať, že je to jednoznačne najoriginálnejšie pojatá anime-action a fantasy výprava. 85%. ()

sniper18

Je to dosť dobrý animovaný dobrodružný fantasy film od Hayao Miyazakiho. Má vydarený príbeh o mladom princovi, ktorý pri ochrane svojej dediny síce zabije zvláštneho démona, ale ten ho stihne nakaziť a smrť je časom nevyhnutná, no s tým sa rozhodne nehodlá zmieriť a tak sa vydá do západných oblasti, kde má mať nákaza pôvod. A tu nachádza prosperujúce mesto ťažiace nerastné suroviny, lenže na úkor lesa a zvieracích bohov a tí sa len tak ľahko nevzdajú. Navyše sa princ zoznamuje s princeznou Mononoke na strane zvierat a tak urobí všetko preto, aby ľudia a zvieratá konečne žili v harmónii. Spracovanie je na tom dobre, ale dalo sa to podať ešte o trochu lepšie. Občas mi to prišlo trochu naťahované, kvôli čomu sa dej dlhší čas nepohol z miesta, rovnako potenciál viacerých prvkov mi neprišiel práve ideálne zvládnutý, hlavne samotná princezná Mononoke, ktorá mi tu prišla takmer až zbytočná a tiež scény s veľkým počtom zvierat na úkor ľudských postáv ma nebavili až tak moc, ako zvyšok filmu, ale inak to vyšlo veľmi dobre. Najviac musím rozhodne pochváliť túto výborne zvládnutú a nápaditú mytológiu, na tej si dali tvorcovia viditeľne nadmieru záležať, sadlo mi aj to ekologické zameranie, nájde sa tu plno výnimočných scén a hlavne všetko súvisiace s prosperujúcim mestom ma veľmi bavilo. A tak väčšinu času sa na to pozerá viac než dobre. Veľkým plusom je aj akcia, síce jej nie je až tak moc, ako by som chcel, ale aj tak mi jednotlivé akčné sekvencie prišli výborne zvládnuté a na pomery žánru aj prekvapivo drsné, v tomto type filmu som teda skutočne nečakal utrhnuté časti tiel a podobne. Určite musím pochváliť aj postavy, jedine tá spomínaná princezná Mononoke si ma nezískala, ale hlavný hrdina je úplne ideálny a k tomu plno zaujímavých postáv z mesta. Animácia je výborná a filmu dodáva veľmi príjemnú atmosféru a kvalitná mytológia sa zase postará o plno zaujímavých tvorov, hlavne samotný duch lesa. A určite nesklame ani hudba. Takže u mňa síce Princezná Mononoke nepatrí medzi žánrovú špičku, ako je všeobecne považovaná, ale aj tak ma to dosť bavilo, kladov je tu nespočet. 74% ()

Madison

Princezná Mononoke ma prekvapila v tom najlepšom možnom zmysle slova. Počas dvoch hodín som bola do osudov vlčej bohyne a bezprostredného ľudského smrteľníka úplne ponorená. V obsahu sa divákovi črtá priam neuveriteľné množstvo bytostných myšlienok, ktoré som ani nebola schopná všetky vstrebať. Miyazaki vidí nezastrenými očami a k tomu viac, než bežný smrteľník. Veľmi krásny a duchovný filmový zážitok s typickou úžasnou ázijskou hudbou. ()

Hakha

Takové animáčky vážně mohu. Obdivuji Miyazakiho, jelikož tahle ruční práce je opět naprosto nádherná. Překrásné pohledy na krajinu, poutavý příběh, skvělá hudba, roztomilé lesní postavičky, atmosféra a film, který mě utekl jak voda. Sice to není čistá pohádka pro děti, jelikož se zde nachází mnoho syrových scén, ale jako pohádka pro dospělé funguje na 100%. Mé hodnocení 5 hvězdiček... ()

Eliott

Nazval bych to pohádkou, jelikož ač to bylo trochu depresivní, nejvíce jsem si toto dílo užíval jako malý špunt. Shlédnutí znovu po letech mne již tolik neohromilo. ()

Ainy

Znáte to každý, jste na film natěšeni, je vám doporučován, slyšíte na něj chválu ze všech dostupných stran a nakonec to na plný počet tak nějak nedopadne. Asi jsem fakt čekala nějakou pecku, která zasáhne mé srdce tak silně, jak silně dokázal Ashitaky vystřelit svůj šíp. Námět byl bezpochyby zajímavý, ale ten děj se mi zdál takový nesouvislý. Pořád jsem nerozuměla tomu, proč to princ hraje na dvě strany, když měl táhnout za jeden provaz s vlky a prasaty proti železnému pasu. Chápu, myslel to dobře, ale ... ale u filmu jsem prostě neseděla se zatajeným dechem, plná napětí, strachu o hlavní postavy a s dojetím nakrajíčku, no... Roztomilí byli malinkatí, lesní bůžci, líbila se mi animace v kouzelném lese, kdy se brodili průzračnou vodu k ostrovu. Také hudba je jedna z částí, která mě skutečně zasáhla. Skládat tklivé písně Japonci opravdu umí. Omlouvám se všem zaníceným fanouškům, ale víc než tři hvězdy dát nemůžu, byť bych ráda dala. (Challenge tour 2015) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)