Reklama

Reklama

Putování starými cestami

(TV film)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2005, 27 min

Obsahy(1)

Ke kvalitnímu životu patří nejen teplá voda, ale také možnost pozorovat sýkorky a projít se přírodou. Cestami zanechávali lidé vlastně už od pravěku své stopy v krajině. Krajina byla stále víc protkávána stezkami, pěšinami, polními či lesními cestami, silnicemi... Cesty vedly i skalami, vodou, od jednoho lidského sídla k druhému. Jsou velmi staré cesty, které po staletí nezanikly, a po těch, které jsme už znovu neprošlapali, teď běhá zvěř. Některé cesty se tak vrátily zpátky přírodě. V dokumentu Ljuby Václavové se lze procházet i prodírat starými cestami s geologem a literátem Václavem Cílkem a sdílet hravý, imaginativní pohled s výtvarníkem Františkem Skálou. Cesty v přírodě tu zůstávají stejně jako starobylá města či hrady historickou pamětí a naším současným bohatstvím. Nechtějme chodit svou cestou jenom zběsile rychle. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

hippyman 

všechny recenze uživatele

nikoli patetické, nýbrž zamyšleníhodné pokoukání a poslouchání ve snad i trochu filosofickém povídání jednoho z předních odborníků na geologii... všechno to máme prostě kolem sebe a stačí se jenom UMĚT rozhlédnout, zastavit, zahledět... dramaturgie čt2 to umí a snad to zvládnou právě i díky podobným pořadům rovněž diváci...80% ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Možná trochu roztřesená, ale poměrně hluboká výpověď o tom, co to je vlastně cesta, jak formuje naše životy, a hlavně, jak se na ní odráží naše smýšlení. O mnoha krásných cestách naší krajiny, avšak především o tom, jací byli naši předci a jak se to odrazilo v cestách, které nám zanechali, které bezohledně ničíme. Velmi silné téma, uchopené možná trochu nejistou rukou, ovšem skrývající hodně moudrosti a i smutku nad současnou dobou. ()

Reklama

Dudek 

všechny recenze uživatele

Přestože jsou v této Cílkově jednohubce zajímavé informace, nesnaží se být Putování primárně informačním dokumentem, ale spíše inspirací. Většina putujících si všímá okolní krajiny, sleduje okolní architekturu, zástavbu, v přírodě pak stromy, zvířata, ale jen pár lidí ocení i krásu a funkčnost cesty, po které se prochází. A ještě méně jedinců si uvědomuje, že i ony cesty jsou svého druhu kulturním dědictvím, které vypovídá o dějinných změnách. ()

fmash 

všechny recenze uživatele

„Cesta, to je paměť. Je to památník civilizace.“ Některé cesty u nás existují již pět nebo deset, možná také ale až dvacet pět tisíc let. Jsou to tak vlastně nejstarší funkční stavby. Opět výborný a vskutku myšlenkově podnětný minidokument ze série vytvořené Ljubou Václavovou a Václavem Cílkem. Tentokrát za asistence známého nekonformního českého umělce Františka Skály. ()

astarik 

všechny recenze uživatele

Tento krajinný dokument je působivý jak tématem, tak zpracováním. Krásné výhledy do krajiny doprovází příjemná hudba a ještě příjemnější výklad pana Cílka. Určitě bych ale oželel jeho kolegu, který tak nějak neměl k tématu moc co říci a jeho loutkové divadlo jsem už vůbec v souvislosti s cestami nepochopil (na druhou stranu jeho pouť do Benátek by si určitě zasloužila samostatný dokument). 70% ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama