Putování starými cestami (TV film)

Krátkometrážní / Dokumentární

Česko, 2005, 27 min

Možná trochu roztřesená, ale poměrně hluboká výpověď o tom, co to je vlastně cesta, jak formuje naše životy, a hlavně, jak se na ní odráží naše smýšlení. O mnoha krásných cestách naší krajiny, avšak především o tom, jací byli naši předci a jak se to odrazilo v cestách, které nám zanechali, které bezohledně ničíme. Velmi silné téma, uchopené možná trochu nejistou rukou, ovšem skrývající hodně moudrosti a i smutku nad současnou dobou.(21.5.2008)

Dokumentární krátkometrážní snímek Putování starými cestami se dostal do mého zorného pole zejména kvůli Václavu Cílkovi, který nás provázel coby moderátor tímto pozoruhodným dílem. Tohoto pána velice obdivuji, jelikož dokázal zpopularizovat tak nudnou vědu jako je geologie a také zato, že netradičním způsobem přinesl na TV obrazovky nové pořady z řad historie a přírody. Smekám před vámi pane Cílku za váš počin a díky za to, že se jako chodící studna historických informací s námi o své vědomosti podělíte. Putování starými cestami mělo jen 27 minut a se závěrečnými titulky jsem litoval, že pořad nebyl aspoň dvakrát delší. V životě by mne nenapadlo a po smrti už vůbec ne, že by se dal natočit tak zajímavý počin o něčem tak obyčejném jako jsou cesty. Vždyť jich kolem sebe máme tolik, jezdíme a chodíme po nich denně, čímž je bereme jako běžnou součást našeho života. Vůbec by mne nenapadlo, že by i cesty mohly umřít, když po nich lidé přestanou chodit a stejně jako mrtvého člověka si je pak příroda vezme zpět v duchu hesla prach jsi a v prach se obrátíš. V pořadu pana Cílka však nebyla jen ta pesimistická část, ale dozvěděli jsme se z něj také, že se smrtí jedné cesty vznikne o kousek dál nová. Nebyla to ale jediná zajímavost, i v tak krátkém díle bylo spousto interesantních informací, až jsem nevěřil, jak mohou být takové věci poučné a zajímavé. Jediné co mne v pořadu nebavilo, byl pan František Skála a jeho vyprávění. Pan Cílek opět nezklamal a budu se těšit na jeho další díla. Putování starými cestami ode mne získává čtyři cestářské hvězdy ****.(6.4.2018)

Přestože jsou v této Cílkově jednohubce zajímavé informace, nesnaží se být Putování primárně informačním dokumentem, ale spíše inspirací. Většina putujících si všímá okolní krajiny, sleduje okolní architekturu, zástavbu, v přírodě pak stromy, zvířata, ale jen pár lidí ocení i krásu a funkčnost cesty, po které se prochází. A ještě méně jedinců si uvědomuje, že i ony cesty jsou svého druhu kulturním dědictvím, které vypovídá o dějinných změnách.(15.9.2013)

„Cesta, to je paměť. Je to památník civilizace.“ Některé cesty u nás existují již pět nebo deset, možná také ale až dvacet pět tisíc let. Jsou to tak vlastně nejstarší funkční stavby. Opět výborný a vskutku myšlenkově podnětný minidokument ze série vytvořené Ljubou Václavovou a Václavem Cílkem. Tentokrát za asistence známého nekonformního českého umělce Františka Skály.(5.9.2010)

Tento krajinný dokument je působivý jak tématem, tak zpracováním. Krásné výhledy do krajiny doprovází příjemná hudba a ještě příjemnější výklad pana Cílka. Určitě bych ale oželel jeho kolegu, který tak nějak neměl k tématu moc co říci a jeho loutkové divadlo jsem už vůbec v souvislosti s cestami nepochopil (na druhou stranu jeho pouť do Benátek by si určitě zasloužila samostatný dokument). 70%(8.4.2009)