Reklama

Reklama

O kohoutkovi a slepičce

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka
Československo, 1953, 13 min

Obsahy(1)

Kreslený film podle námětu národní umělkyně Marie Majerové; na pohádkovém příběhu slepičky a kohoutka se ukazuje, jak nepěkná vlastnost je sobectví a jak je hezké, když jeden pomáhá druhému. (Filmový přehled)

Recenze (18)

easaque 

všechny recenze uživatele

klasická lidová pohádka v Milerově podání mi nesedla. Animace je velmi dobrá, ale příběh znám trochu jinak a tento mi zaváněl ideologickým moralizováním. Taky mi vadilo, že kromě vypravěčky tam nebyly žádné zvukové efekty či hudba. Prostě takové nedomrlé 2hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Matematicka 

všechny recenze uživatele

Klasická pohádka o kohoutkovi, který se téměř zadávil svým sobectvím a slepičce, která mu z lásky nezištně pomohla, je tu v úpravě Marie Majerové v budovatelském hávu. Kohoutek je až moralistně pranýřován za to, že byl sobecký (vlastnost pro kolektiv značně nevhodná) a slepice-údernice obejde mnohem méně stanovišť, zato vše dožene svým úderným vyhrabováním zaneseného potoka. K tomu "ladí" také poněkud budovatelský komentář. Přesto je kladem krásná animace i zpracování i přes úpravy stále ještě klasické pohádky. Obojí stále ještě nezestárlo, a proto stojí za vidění :-) ()

Reklama

ripo

všechny recenze uživatele

Další z českých kreslených pohádek, které si naše děti tolik oblíbily. Film bude uvítán jako doplněk promítání pro děti v závodních klubech, osvětových besedách i školách. Filmový přehled 21/1954 ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Filmové herectví Růženy Naskové cele respektuju, v Ahasverovi a Příkladech táhnou jsem si ji velice oblíbila, ale jako vypravěčku pohádek... k tomu bych měla určité reservy. Neb je to tak teskné a tak plačtivé. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Erbenovská pohádka "O kohoutkovi a slepičce" má vícero variant, ale stejný cíl. Všudypřítomná temnota spisovatelovy podstaty je přiblížena lítostivým žalozpěvem Růženy Noskové. Výchovný charakter je i přes drobné zaškobrtnutí srozumitelné, byť cesta ke spáse by v realitě byla nemožná. Výtvarná podoba Zdeňka Milera podtrhuje zvolenou tesknou atmosféru. Okouzlující svým zvoleným stylem. ()

Zajímavosti (1)

  • Autorkou námětu podle lidové pohádky je Marie Majerová. Tiskem její převyprávění vyšlo až o dva roky později. (NinadeL)

Reklama

Reklama