Skrz srdce jednoho muže vládla celému národu. Faye Dunawayová jako nejslavnější žena Argentiny... Eva Perónová (1919–1952) patřila ve své době mezi nejmocnější ženy na světě. Její věhlas přesahoval hranice Argentiny, kde stála po boku generála a později prezidenta Juana Peróna (1895–1974). V argentinské společnosti představovala symbol boje za práva žena a chudých navzdory své kontroverzní pověsti. Její pohádkový příběh s tragickým koncem značně zpopularizoval muzikál Evita z pera Andrew Lloyd Webbera a Tima Rice z roku 1976. Později se muzikál dočkal filmové verze s Madonnou. Nejednalo se ovšem o první životopisný snímek o Evitě, už v roce 1981 totiž vznikl dvoudílný televizní film. V hlavní roli zazářila slavná herečka Faye Dunawayová, která dokázala ztvárnit fascinující portrét argentinské první dámy. Snímek přináší komplexní pohled na životní roli Evy Perónové a scénář vychází z životopisných publikací Johna Barnese a Nicholase Frasera... Snímek začíná dětstvím malé Evy, která vyrůstá jako nemanželské dítě chudé švadleny v bídě a nouzi. Od mládí má jediný ambiciózní cíl. Stát se slavnou a úspěšnou herečkou. Brzy proto odchází do Buenos Aires, kde neváhá pro svůj úspěch obětovat vše. Kvůli svému původu musí často čelit hlubokému ponížení, ale díky své houževnatosti a kráse se nakonec dokáže prosadit jako herečka a hlasatelka v rozhlase. Když se seznámí s vlivným členem argentinské vlády Juanem Perónem, téměř okamžitě si získá jeho srdce. Evita se aktivně podílí na budování jeho politické kariéry a má velký vliv na jeho narůstající popularitu. Perón díky populistickým krokům dokáže na svou stranu získat dav a vlivné odbory. Jenže má ve vládě řadu odpůrců a zároveň musí čelit hrozbě zatčení... Eva Perónová se stává první argentinskou ženou, která se aktivně zapojí do politického dění a vystupuje se svými populistickými projevy na podporu svého manžela. Budoucí první dámě se přezdívá Evita a výrazně se zasazuje o práva žen v Argentině. V roce 1946 se Juan Perón stává argentinským prezidentem a Evita opěvovanou první dámou. Evita zakládá charitativní nadaci na pomoc chudým, nemocným a postiženým. Zdá se, že její moc může být neomezená. Postupně ale ztrácí některé ze svých skalních příznivců, kteří jsou rozčarováni způsoby jejího chování. Když ale v pouhých 33 letech umírá, pláče pro ni celá země. (Česká televize)

Arsenal83

Faye Dunaway je ďaleko lepšia Evita než Madonna, to bez pochyby. A páčilo sa mi, že sa tento film snažil jej povahu ukázať bez príkras. S jej negatívami aj pozitívami, pretože na oboch stranách toho bolo dosť. Inak mi ale jej osud ostal tak nejak vzdialený a to aj kvôli tomu či napriek tomu, že film je v dvoch častiach o dosť dlhší než by som si želal. ()

Rex Mundi

Svojho času som videla bohužial len prvú časť tohto dvojdielneho filmu. Bohužiaľ preto, že toto spracovanie životného príbehu Evity Perónovej na mňa pôsobí rozhodne realistickejšie a Faye Dunaway je oveľa uveriteľnejšia ako Madonna, najmä v pozícii bezohľadnej, cieľavedomej ženy. ()

pupidup

Nevim, jakou zpivanku kdo tady mysli...ale tahle Evita mi sedla lip, než ta s Madonnou. Tady byla Evita trochu lepe zpodobnena. Jak z chude divky pres lehkou devu vyrostla bezohledna egoisticka manipulátorka. Jestli ji cirkev prohlasila za svatou...je jasne, co je cirkev zac. Takovou Evitu bych rozhodne nechtela potkat...ackoliv mi připomíná mou svagrovou, ktera to přes postele dedku dotahla az na manzelku zapadonemeckeho bohace! 😅 ()

andrii

Ta ví, jak dát veto jednosměrným myšlenkám. Za renomé svého já, rozvětvené postavení v norkových kožešinách, bude se prát. (S)vůdkyně výsad, paličatá. "Xantippa" prvních dam. ()

pakobylka

Poměrně nekompromisní a zároveň maličko schematický pohled ... na ženu, která se po svém způsobu vymanila z okovů chudoby - a dělala úplně všechno pro to, aby neprohrála ... a nemusela vyklidit dobyté pozice. Tudíž byla velice tvrdá ke každému, kdo si dovolil jí odporovat - a třeba jen nepatrně zpochybňovat její konání. Přesto byla daleko více milována nežli nenáviděna, protože přinesla lidu Argentiny NADĚJI. Kromě toho zemřela příliš mladá ... pobyla jen krátce na vrcholu, z něhož kynula těm, kdož k ní vzhlíželi. Nedostali tak čas na to, aby prozřeli. P.S.: 1) Víte ... pokud si nalijeme čistého vína - v podstatě se nechovala jinak nežli převážná většina politiků ... minulých, současných - a troufám si tvrdit, že i budoucích. Jen mantinely a pravidla hry jsou pokaždé jiné ... v souladu s místním časoprostorem; 2) Raději mám snímek Alana Parkera z roku 1996 s  Madonnou a Antonio Banderasem. Ani ne tak proto, že tahle "Evita" je shovívavější ... k Evitě. Myslím, že vpravila do děje ve vrchovaté míře emoce a opravdovost, takže i ve chvíli smrti jakoby kráčela vstříc životu. ()