W.I.T.C.H. (TV seriál)

• Francie

W.I.T.C.H.

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Francie / USA, 2004, 52x30 min

Když mi bylo 8, 9 let, seriál jsem sledovala na Jetixu. Měla jsem ho strašně ráda, na chvíli mi dal možnost uniknout pryč z mojeho světa a opravdu přemýšlet, jestli se povede porazit hlavního záporáka. Vždycky jsem toužila mít aspoň jednu ze sil, kterou čarodějky ovládaly. Anebo jsem vymýšlela, jaká ze sil týmu chybí, a kterou bych mohla obstarat já. Mnohokrát se mi taky zdávalo, že jsem jedna z čarodějek...Vždycky jsem milovala Cornelii, protože měla stejně dlouhé a blonďaté vlasy jako já. Ve snech jsem měla její oblek čarodějky a byla jsem tím posedlá. Postupně jsem začala odebírat i časopis (ano u mě to bylo naopak, první seriál, potom časopis). Vždycky v něm byla nějaká cetka, která se mi líbila. Později přišly nové série, nové příběhy, zamotanější zápletky a já seriál neustále hltala, nicméně jsem pak už začala dospívat, seriál mě přestal bavit a navíc ho na Jetixu už skoro přestali vysílat. Tak jako spoustu jiných skvělých seriálů na můj tehdejší věk... Teď když se na to dívám znovu z jiného úhlu, chápu, že to ani nebylo tak zajímavé, znovu okoukané téma několika holek, co jsou nějakým způsobem odlišné. Pochopila jsem i to, že byl seriál stvořen převážně z komerčních důvodů. ....ale i přesto si znovu říkám, že když jsem byla malá, seriál splnil svůj účel a dokázal mě zaujmout (jako jeden z mála seriálů té doby...). Měla jsem ho ráda se vším všudy. Proto musím dát víc než pouhé 2*, které by si z jiného pohledu dnes nejspíš ode mě zasloužil. :)(1.8.2013)

Komixy jsem jako malá naprosto žrala a kupovala si je úplně od prvního dílu. Každou postavu jsem měla prokouknutou, časopisy jsem pročítala pořád dokola a věřte tomu nebo ne - ten komix byl chytrý, promyšlený, a dokonce i vtipný. Chápu, že ti, kteří ho nikdy nečetly nemohou být ze seriálu zrovna dvakrát odvázaní, protože ten skutečně není zdaleka tak dobrý. Někdy je to v něm pořád na jedno kopyto, zbytečné boje, promyšlenost se vytratila a mrzí mě, že si nikdo nedal záležet na českém dabingu. Každopádně se při něm zkrátka bavím, nemůžu si pomoct, přestože komixové příběhy byly asi tak o sto procent lepší, postavy mi připadaly víc promyšlené a dějově to odpovídalo. Ale i tady se občas chechtám no... Možná stojí za zmínku několik rozdílů s komixem. Babička Hay-Lin hned ve třetím díle umře a po smrti se odebere do Kondrakaru, kde pobývá po boku Věštce. Caleb se zdaleka neobjeví hned na začátku, nýbrž až v nějakém třináctém díle celého komixu - původně se Cornelii zjevuje ve snech jako tajemná láska. Ta se s ním setká, když na vlastní pěst uteče do Meridianu. Komixový Caleb nemá s tím seriálovým vůbec nic společného. Nerissa není jeho matka, Phobos ho uměle stvoří z jednoho ze svých Šeptáků a on po celou dobu příběhu žije v Meridianu jako válečník, přičemž do Hetherfieldu nezavítá skoro ani jednou. Kadma není královnou Zambaly, ale žije docela pokojným životem v Heatherfieldu a nestýká se s Kondrakarem kvůli tomu, že díky Věštci vlastně měla Nerissa možnost Cassidy zahubit. Matt o Strážkyních vůbec nic netuší a trvá to docela dost dlouho než se dozví pravdu, a už vůbec s nimi nebojuje. Blunk se zase objevuje pouze v seriálu... A původním úkolem Strážkyň v době, kdy bojují proti Phobosovi, bylo uzavřit 12 portálů, které vedly do Meridianu, nebyl tam žádný Procházeč, který by jim je otvíral, jak se zlíbí. Rozdílů je však velká spousta a řekla bych, že tenhle seriál je jen pro nadšence jako jsem já, kteří se nad tím chtějí pobavit a udržet svoji mysl v kontaktu s těmi jedinečnými komixy... Dávám tři hvězdy za nepropracovanost a obrovské rozdíly s komixem. Je to škoda. No a na závěr... vždycky jsem měla nejraději Cornelii a Irmu - rozdílné holky, které spolu celou dobu jen soupeří.(10.7.2012)

Ať si říká kdo co chce, mě se to líbí. I v 18ti letech. Ano, je to jednoduché, bez nějakého suprvážného a výchovného sdělení, příběh primitivní stejně jako charaktery atd. No a co? Rozhodně budu raději, když se moje děti (nedej bože) budou dívat na tohle, než na Hannu Montanu, H2O- Stačí přidat vodu, nebo na Pokémony. Pěkně animované, svět Meridianu je magický a plný dobrodružství a hlavní hrdinky nejsou žádné nafintěné bárbínky, jako ve většině nynějších dětských seriálech. PS: Phobos a Cedrik jsou nejkrásnější animovaní zloduši :P(24.7.2009)

No, tak tady jem byl hodně na vážkách. Ono totiž Gudaulin má pravdu že "Jde o tu nejtvrdší komerci, přímo o ztělesnění průmyslu masové kultury - naprosto se nejedná o nevinnou zábavu určenou dětem - jde o obdobu kýčovitých dospěláckých telenovel a akčních seriálů upravenou pro příslušnou věkovou kategorii, barevnou a náležitě zdynamizovanou", ale má jí i Ethos: "Proste sa na to dobre pozera." Za sebe říkám: mladší sestře to radši nepouštějte, ale jinak se můžete sami v celku dobře bavit.(18.7.2008)

Veľmi skvelý seriál a dokonalo spracovaný, len ma mrzí že sa urobili len 2 série a že aj v časopise je všetko už omnoho viac pustejšie. Komixy, ktoré vychádzali v rokoch 2007 - 2008 mali rozhodne vynikajúci dej a na seriáli som miloval to, ako všetko krásne do seba zapadalo a aj ked bolo niečo inak spravené, ako v komixe, dokázali ste sa v tom ľahko orientovať. Prvá séria krásne a jednoducho ukazovala, ako sa WITCH učili svojim schopnostiam. Druhá séria bola skôr o tom, ako im správne porozumieť a nájsť v nich tú najhlbšiu silu. 10/10 :))(1.6.2013)

• - Zatiaľ čo v seriáli mohli lietať všetky čarodejnice, v komikse mala túto schopnosť iba Hay Lin, a to vďaka sile vetra, ktorú ovláda. (metal.storm)

• - Spoiler: Postava Raythora, jenž v seriálu zastává Phobosova služebníka, člena Rytířů pomsty a posléze oddaného ochránce královny Elyon, byla vytvořena jen pro tento seriál - v komixové předloze se Raythor nevyskytuje. (fiLLthe3DD)

• - Seriál vznikl na motivy stejnojmenného komiksu italské spisovatelky Elisabetty Gnone. (slatkac)