V šeru ticha (TV film)

Česko, 2006, 55 min

Josef Císařovský

Jan Růžička

Kamil Holub

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

Apel na uchovanie zbytkov pôvodných prírodných spoločenstiev neburáca hromovými slovami hroziaceho zániku. Naopak, v pokľudnom tempe ukazuje obrazy stromov, ich detaily, organizmy žijúce v symbióze s prostredím, nasnímané netradičnými pohľadmi zvedavého návštevníka lesa, a to v zaujímavých paralelách s industrializovanou vyasfaltovanou krajinou. Napriek pozvoľnému plynutiu dokumentu nejde o zdĺhavé jazdy kamerou, ale o množstvo meniacich sa výjavov. Ukazujú, že niekdajšiu architektúru v súlade s prírodou postupne strieda architektúra, snažiaca sa nahradiť prírodu. Sprievodné slovo Preisa a Šulcovej v jednotlivých kapitolách, predelených citátmi z Biblie, či z básní Otakara Březinu pôsobivo dotvára esej o prirodzenosti vnímania prírody, nahrádzanej zbožštením umelých náhrad.(21.4.2006)

Působivá až téměř hypnotická filmová esej na téma přírody. Její moci, zranitelnosti, spirituality, ale i smutného boje s člověkem. ....Stůj tiše. Les dýchá. Toto místo jsem stvořil pro tebe. A je-li tento řád pro tebe ztracen, ty sám jsi ztracen....(29.4.2006)

Mám vystudovánu sociální a kulturní ekologii na Karlově univerzitě a pro mě je tento dokument zážitek. Prales je opravdu dětství Evropy s jasem čistého vzduchu. Musí se sejít generace osvícených jedinců, aby se neporušená příroda - prales uchoval.(5.1.2019)

Technicky zdařilé a oku lahodící záběry přírody doplněné meditativním zamyšlením se nad věčností přírody a pomíjivostí lidského pokolení a vším lidmi uměle vytvořeného. Místy až moc filosofické, moralizující a patetické, ale pořád lepší než poslouchat rozumy nějakého militantního ekologisty. Co se mi líbilo, byly popisky s identifikací právě zobrazovaných živočichů/rostlin/stromů, což u pořadů s tématikou přírody občas postrádám.(29.9.2013)

Nádhera...(14.12.2012)

Viděl jsem téměř hodinovou versi – a ve druhé půlce se, zdá se mi, čím dál víc opakovali. Mít to dvacet minut, je to mnohem údernější. Ale jde o příjemně meditativní počin, jemuž svědčí i hlasový doprovod mistra Preisse.(1.1.2010)

• xdutchx

Ne moc dobře natočený dokument, zavánějící gnozí, zbožštěním přírody a její personifikací.(16.7.2012)