Návštěva u Návštěvníků ...aneb jak se natáčel seriál

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1983, 28 min

Karel Svoboda

"Máte-li zájem o perfektní pleš z 25. století, musíte být tři hodiny před začátkem natáčení v maskérně." Nemusím. Já ji mám dokonalou a to bez jakékoli ztráty času. Jinak jsem samozřejmě rád, že jsem se mohl podívat, co všechno stálo v cestě k tomu, abych zahlédl takřka geniální dílo se sci-fi efekty natolik dokonalými, že snad ani bystré oko diváka za několik století neodhalí, že se jednalo o triky. Opravdu. Oni ve skutečnosti nekrtkovali, nevyžhavili rybník ani neuměli měnit barvu auta za jízdy. Nevěříte? Já taky ne. Oni tu totiž byli a i když se chovali nenápadně, tak za sebou zanechali nesmazatelnou stopu.(24.1.2017)

Svižně sestříhaný dokument, který diváka provede všemi aspekty výroby návštěvnického seriálu. Z Brabcova komentáře mě dostala hláška "Ani na tuto scénu herci moc rádi nevzpomínají, narozdíl od místních pijavic."(26.12.2011)

Nehodnotím seriál - ale tento dokument ..... A na svoju dobu bol výnimočný. Také niečo sa v ČSSR nikdy nevyrábalo. Bolo to na vysokej profesionálnej úrovni a zákulisie výroby niekedy dokázalo vystrúhať ironický úsmev na tvári .....(28.4.2006)

Vyšlo na DVD spolu se seriálem.(25.4.2010)

Tehdy pořady tohoto typu vůbec nebyly obvyklé, ale povedlo se to lépe, než mnohá profesionální práce na DVD hollywoodských velkofilmů. Práce na seriálu probíhala od roku 1977, proto bylo o čem točit. Původně to televize vysílala jako 16. díl seriálu.(8.5.2015)

Výborně natočený film o výborném seriálu, ale recept na amarouny a vysvětlení slovesa humidovat vám stejně CML nevygeneruje:-)(25.9.2010)

Zajímavý a zároveň příjemně odlehčený dokument o vzniku fenomenálního seriálu. Kroky do zákulisí, způsoby natáčení, vypořádávání se s nejednou přicházející obtíží, technické triky. A místopis, kde se dozvíme, že Kamenice je Pelhřimov, že rodný dům Adama Bernaua stál v Brně, že se natáčelo i v Tatrách, na východoněmeckém ostrově Rujana, či v Rotterdamském delfináriu. Zábavnou formou odhaluje všechno, jak vznikal nezapomenutelný a milovaný seriál o návštěvě z budoucnosti. Navíc nás seznamuje s lidmi v pozadí tohoto fenoménu, jehož natáčení trvalo celé tři roky.(12.6.2012)

Jednoznačně nejlepší dokument o natáčení filmu nebo seriálu, jaký jsem viděl. Beru ho vlastně jako takový šestnáctý díl seriálu...(25.12.2010)

Mám pocit, že před revolucí se filmy o filmu moc netočily. I v tomhle byli Návštěvníci o krok napřed.(16.9.2013)

Seriál Návštěvníci se stal doslova legendou. Přece jen v té době nebyl sci-fi seriál něčím běžným. A už vůbec ne u nás. Pokud chcete zjistit, jak vznikaly triky do tohoto seriálu a vůbec něco z jeho zákulisí, určitě se na toto dílko podívejte. Tvůrci dnešních "filmů o filmu" by si z tohoto dokumentu měli vzít příklad.(8.5.2013)

Skvělý dokument o natáčení bezsporu nejlepšího českého sci-fi seriálu, který byl zajímavý od začátku do konce. Hodnocení: 85 %(1.9.2011)

Naprosto výborně zpracovaný dokument, který představuje nejen zákulisí filmových triků, ale i dalších filmařských "vychytávek" z natáčení jednoho z nejúspěšnějších českých sci-fi seriálů. Pokud si dobře vzpomínám, celý komentář k dokumentu (který četl Vladimír Brabec) napsal sám Ota Hofman, což je v některých pasážích nádherně poznatelné - viz. v té době oblíbená fráze: "...vysvětlím později..." :-D. Můžeme jen zalitovat, že podobných dokumentů nevzniklo více. Vždyť už jenom ty záběry z natáčení, vytvořené pomocí všudypřítomné reportážní kamery jsou opravdovým skvostem!(1.3.2009)

Vysvětlení proč při představování ak. Richarda slova tzv. nejdou do huby a někdy byly předabovány i jiným hlasem. Nejzábavnější z celého dokumentu je ABBAtrottel z předsednictva německého ABBA funklubu, který s vážnou tváří objasňuje teorii: Adam Bernau - -A. B. - ABBA - nemůže to být náhoda!(10.1.2015)

Skvělý nápad natočit o tomto seriálu dokument!!(9.8.2017)