poster

Velký Turín (TV film)

 • Itálie

  Grande Torino, Il

 • Slovensko

  Stratené mužstvo

Drama / Sportovní

Itálie, 2005, 2x95 min

Kamera:

Emilio Loffredo

Hudba:

Pino Donaggio
 • Marek1991
  ****

  Veľmi dlhý dvojdielny film, ktorý má aj dve línie. Prvá je v prvej časti a ide o život chlapca z chudobnej rodiny, ktorí musia tvrdo pracovať, aby sa uživili a to nemajú ani prácu istú. Hlavná postava Angelo pracuje, študuje a hrá aj futbal, ale postavy okolo neho to nechápu, ubližujú mu a zle zvládajú situáciu. Vo filme je aj príbeh lásky, je tam veľa pokory, cti, dôstojnosti, niekedy takej skôr talianskej. Špecifický film v druhej časti ukazuje skoro rovnako futbalu ako v tom prvej, ide tam skôr o život Angela v Turíne bez rodiny a jeho snahu zapadnúť do mužstva a šťastím v nešťastí doň síce zapadne, ale z rodinných dôvodov neodletí na zápas do zahraničia a to mu zachráni život. Film dopadol v tom príbehu lásky dosť smutne, čo som tak veľmi nepochopil, keďže sa chceli vziať a ona zrazu po tragédii, len tak odíde do Paríža. Samotným hráčom sa tiež nevenuje veľká pozornosť a príbeh okolo tragédie tiež končí svojsky. Najviac ma odrovnalo, keď som na konci filmu zistil, že postava Angela okolo sa odohrával celý film je vlastne vymyslená. Asi som si mal pozrieť skôr nejaký dokument o tom mužstve ako film, ale aj tak ma chytil za srdce, mal svoju hrdosť, dôstojnosť, vyzdvihoval rozumné riešenia, dialógy, priateľstvá, bol poučný, skoro som aj slzu vyronil a musím uznať, že sa mi vlastne páčil.(10.3.2012)

 • Yardie
  ***

  Pěkný film. Ne ani tak svým obsahem, to je takový standard, ale atmosférou. Film měl strašně krásnou atmosféru - všichni lidé byli velice slušní, uctiví, přátelští a skromní. Celá atmosféra doby byla úplně jiná než-li teď. Hodnoty a vztahy mezi byly na naprosto jiné úrovni. Film prostě působil jakoby z jiného světa, než na jaký jsme nyní zvyklí. Co se týká obsahu - taková klasika - sledování života jednoho kluka, který si chce splnit svůj sen přes všechny překážky, které mu život přichystal. Nicméně protnuté tou skvělou atmosférou a náladou, takže se na to pěkně koukalo. Howgh!(23.6.2010)

 • hans500
  ****

  Velký Turín je film, který vyniká především skvělým zobrazením doby a postav. Atmosféra 40. let je cítít z každé scény, scénář je moc dobře napsaný a postavy jsou rozmanité a uvěřitelně vykreslené. Celkově slušný film s příběhem, který sice není z nejoriginálnějších, ale zaujme a je velice pěkně zpracován, a nenudí i před delší stopáž. Slabší 4*.(29.1.2012)

 • hujerita
  ****

  Pekný film, nielen o veľkom mužstve AC Turín ale hlavne o tej dobe a ľuďoch. Troška inak pojatý športový film. Mám rád športové filmy a na tomto my najviac vadila tá idealizácia všetkých tých hráčov a dobrých ľudí, aj keď mali nejakú tú chybu, buď ju scenár zakryl alebo zmietol len tak. V podstate ma film bavil a ja som si popritom zaspomínal na detstvo. Takže veľké plus.(7.6.2017)

 • Pajky3
  ***

  Opravdu dlouhý film vyprávějící příběh o kdysi slavném klubu v době jeho největší slávy. Prolíná se skutečný příběh jedné z největších fotbalových tragédií v Itálii s fiktivní příběhem jednoho z "hráčů". Díky tomu film působí dost dlouze a utahaně. A ti, co se chtějí podívat hlavně kvůli fotbalu si na své moc nepřijdou. Myslím, že tomuto tématu byl slušelo lepší zpracování a o tom, že to jde, nás přesvědčil film z podobného soudku United.(21.2.2015)

 • - Film byl natočen na motivy skutečné události, ke které došlo ve středu 4. května 1949. Letadlo, ve kterém se nacházel téměř kompletní tým fotbalistů AC Turín, vlětělo do bouře, v níž byla nulová viditelnost. Piloti museli sestoupit pod mraky, ale při tomto manévru letadlo havarovalo, když narazilo do stěny baziliky na vrcholu kopce. Všech 31 pasažérů, včetně 18 hráčů klubu, novinářů a posádky, zemřelo v troskách. Z celého mančaftu přežil jediný hráč, a to Sauro Toma, který kvůli zranění k utkání do Portugalska necestoval. (FMJ)

 • - Klub po katastrofě dohrával soutěž s juniorským týmem. Na znamení úcty nastupovali jeho soupeři také s jedenáctkami složenými z mladých hráčů. (FMJ)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace