poster

Habermannův mlýn (TV film)

Dokumentární

Česko, 2003, 56 min

Střih:

Petr Pauer
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV filmu (15)

 • igi B.
  ****

  Téměř investigativní dokument jako vcelku zajímavé pojednání o jednom osudu, o podivném konci sudetského mlynáře a podnikatele Huberta Habermanna z Bludova, do jehož života fatálně zasáhla válka, tedy spíše její konec, dávající průchod osobní mstě, národnostní zášti a hlavně závisti a touze po cizím majetku... Formou i obsahem myslím si že na naše poměry velmi dobře zpracovaný příspěvek k objasnění jednoho (pro naši společnost bohužel typicky) ne zcela jasného místa v naší - z >pochopitelných< důvodů moc nepřipomínané - poválečné historii... A nakonec vlastně poučné i pro dnešek, protože přes výpovědi pamětníků a všech, co i v současnosti k věci mohli něco říci - nejasnosti a mlžení přetrvávají... - - - - - (Poprvé viděno 9.5.2008 na ČT1, hodnocení a komentář zde jako první - 9.5.2008)(9.5.2008)

 • sportovec
  *

  Jeden z mnoha rozporuplných snímků České televize je špatně založen již ve svém základě. Habermannův případ je jasný, jméno vraha je známé a okolnosti, za nichž byl německočeský podnikatel zavražděn, rovněž. Je nepochopitelné, že značnou část pořadu vyplňují neuvěřitelné polomýty a často nesmysly na úrovni blízké obecním klepům. Ještě nepochopitelnější je, proč si tvůrci pořadu nedali tolik práce, aby zajeli do Německa a vyslechli Habermannovy příbuzné a zaznamenali jejich pohled. Vrcholem jsou vstupy pana Sitteho, které s vlastním tématem zločinné tragédie nemají žádnou souvislost. Je to velká škoda, protože látka by si zasloužila hlubší pohled na události kolem divokých odsunů-transferů na Šumpersku vůbec. Předložený výstup tak vzbuzuje v lepším případě údiv, v horším znechucení.(31.10.2010)

 • NinadeL
  ****

  Těm téměř třináctitisícům diváků Herzova spektáklu výrazně doporučuju.(23.12.2012)

 • cheyene
  ***

  Zajímavé pohledy na Habermannův případ ze všech možných úhlů...Jak to doopravdy bylo se těžko dozvíme.(7.11.2010)

 • topi
  ****

  Zajímavý dokument, ve kterém mluví pamětníci doby a snaží se nám vysvětlit, jak to bylo se smrtí Huberta Habermanna. Nabízí nám hodně pohledů Habermannovi násilné smrti, ale žádný není vyloženě podložen úplnou pravdou, takže jak se to tenkrát všechno doopravdy událo, se asi už nikdy nikdo nedoví. Lidé dokážou být svině za každého režimu a za každé situace.(6.3.2011)

 • sator
  ****

  Dokument který je nutno nahlížet kontextem své doby.... Špatní Němci a dobří Češi,nebo jen dobří a špatní lidé ? Doporučuji : http://www.lazne.bludov.cz/(5.8.2009)

 • ChickenPate
  ****

  Tento dokument se mi líbil víc, než film (člověk by se měl možná podívat na obojí ať si dokáže představit, jak ten příběh pro filmové účely "vylepšili"), jen mi to chvílemi připadalo jak přehazování horkého bramboru kdo za co může. Na závěr mohlo být provedeno nějaké resumé všech těch různorodých informací co v dokumentu zazněly.(24.12.2010)

 • Arsenal83
  *****

  Pekné doplnenie k známemu filmu s objasnením dobových reálií.(10.4.2017)

 • Vikki
  odpad!

  Manipulace, smyšlenky a snaha křiváků a vlezprdelků obracet histori naruby proti čechům.(23.4.2019)

 • pOne
  ****

  Velice zajímavý dokument na téma poválečného odsunu němců. Na mě moc kontroverzně nepůsobí, protože jsem si pročítal názory odsunovaných němců a v některých věcech jim i rozuměl. I zde se ukazuje, jak "obyčejný" člověk je až na posledním místě a jak nesmyslně věci se před, během a po válce děly. Jsem zvědavý na filmové ztvárnění tohoto příběhu, které se chystá na tok 2010.(8.5.2009)

 • rey17
  **

  Obsah je zajímavý, provedení extrémně nudné...(15.11.2012)

 • Lou_Pagi
  ****

  Jako každý dokumentární film, i zde panuje nešvar Vševědů, kteří "vědí", jak to bylo. A shazují film pro pokřivení faktů. Pro bůh lidi, je to film, ten musí především býti filmem ! Proto to prostě nikdy nebude přesně tak, jak se to stalo (i kdyby tvůrci znali pravdu ze všech stran). Zkrátka musí to zaujmout buď to hned na plátně, nebo v tv. A pravda bývá často nudnější. Nedal jsem pět hvězd jen proto, že je to na mě už moc smutné, drsné atd. Jinak famózní snímek. Chudera manželka Habermanna, ta to zchytala jak od němců, tak od čechů.(20.8.2014)

 • Kosir
  *

  Rozporuplný (zejména z pohledu historie, ale i logiky) snímek, tendenčně natočený. Řemeslo však zvládnuto na vysoké úrovni. Jeden z mých potomků po jeho shlédnutí měl dokonale vymytý mozeček. Že Němci ve II. světové byli neuvěřitelné svině se ví, ale je třeba na druhé straně ukázat, že kdyby Česi měli tu možnost, tak nejsou o nic lepší. Jde jen o to, kdo a proč to ukazuje. Ono se snadno řekne: "Nemsti se! Ukaž velkorysost, že si lepší." Stejně tak se ovšem traduje, že Češi jsou pronárod, co si nechá všechno líbit. Je tedy lepší nastavit druhou tvář nebo vypíchnout oko za oko vypíchlé? Jde jen o to, kdo a proč to ukazuje. A možná také za kolik?(1.12.2013)

 • patrikhm
  *****

  Špinaví závistivá čecháčci! Co dodat. Vyhnání němců v rámci kolektivní viny bylo největší svinstvo v našich dějinách! Nikdo nám nedal právo se chovat jako Hitler! Válka skončila a komunistická hyena ukazovala svou tvář! Jedno zlo vystřídalo zlo druhé.(1.2.2016)

 • JerryPilsen
  ***

  Dost dramatické porýpání se v národní jizvě.Chvílemi až roztomilé plácání se ve faktech,které by se daly shrnout do pár vět.Jako doplnění a ukázka dějin ale účiné a doplňující.(13.11.2017)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace