Popravčí

(Rakousko)

Shadow of the Sword

Drama / Historický

Velká Británie / Rakousko / Švýcarsko / Lucembursko, 2005, 115 min

Římskokatolická církev a.s. byla vždycky humánní a mírumilovná globalizační firma s jediným, pravým monopolem na přístup k Řediteli, která za tisíc let své teroristické působnosti šířila jen lásku, porozumění a harmonii mezi všemi lidmi dobré vůle. Nebýt jí, je Zeměplacka plná zasraných kacířů hrajících s apokalyptickými jezdci kuželky s hlavami našich dětí a já mám teď rohy a strašně dlouhý ocas po kterém šílí snad všechny řehonice. Zaplať Satan za vynález terapie žehem. Nejen, že nás těch heretických sviní elegantně zbavil, ale navíc mohla Matička z jejich nečistých majetků postavit pár dalších "nuzných" kostelíků, ve kterých teď každou neděli můžu pičovat o svou duši!! Jsem neskonale šťastný a naplněný nebeským klidem, že abych nemusel těm demagogickým, otylým pedofilům platit ze svých daní nadále desátky, můžeme teď s politicky korektním úsměvem vypružit osmdesát miliard, protože jim někdo ukradl nakradené, když tady chvíli vítězila hmota nad duchem. Jestli je nějaký Bůh, musí teď vzteky kopat do obláčků a neuroticky mlátit anděly. *** Je to sice Harlekýn, ale alespoň nám, ateistům, zase trochu hnul žlučí a vehnal do úst hustou, hořkou slinu, kterou můžeme plivnout směrem k Vatikánu. A teď mě omluvte, musím se ještě po ránu stavit v domě božím nacpat do kasičky použitý hajzlpapír a nachcat do křtitelnice.(8.2.2012)

Jejda, tady se nám ortodoxní kudlanky pěkně odkopou, rozhořčené faktem, že tenhle film Římsko-katolickou církev nevybíravě tluče přes kule. Jak nespravedlivé a jistě odporující historickým faktům! Vždyť církev byla vždy plná počestných, tolerantních duchovních, nezáludných, nebažících po majetku a zcela prostých jakýchkoliv sexuálních tužeb, nikoliv spolkem zde vykreslených intrikánských vydřiduchů, nenažranců, tmářů a pedofilních pederastů! A teď tu o Perníkové chaloupce... Co si budem povídat, "Popravčí" má své chyby, výpadky v logice a snad až příliš černobílý přístup k postavám, ovšem na koprodukční lacinou rádobyhistorickou limonádu se blýsknul ucházející špinavou atmosférou, pár věrohodnými postřehy a herci, co sice neexcelují, ale ani nezaslouží kdovíjak ostrou kritiku... Nikolaj je navíc fešák a v katově chaloupce s tím nádherným výhledem na hory bych chtěla bydlet;-). Čtvrtou hvězdičku nedávám ani tak za kvality filmu, jako za ten nekompromisní a Vatikánem určitě ostře odsouzený přístup k oné přepychové, zlatem ověšené instituci, která těží z pověrčivosti jedněch a zároveň drze šátrá ve šrajtoflích ateistů i jinověrců. Lidi, věřte si čemu chcete, uctívejte klidně špenátové pyré kydnuté na varnou desku do tvaru kříže nebo kosočtverce, věřte si však za své a netahejte mě do toho! 70%(23.1.2012)

Docela mily prekvapeni, neznamy herci, neznamej reziser a film, na kterej se zrejme nikdo netesil a vysledek je fakt perfektni. Sice je fakt, ze je tu vse podavano krapet zjednodusene, ale jinak ma film skvelou atmosferu a vydrzi bejt napinavej od zacatku do konce. A par drsnejsich chvilek se tu taky nejde, akorat bych ale nerek, ze je film nejak zvlast temnej nebo depresivni, uz sem videl hodne drsnejsich snimku. Tenhle je proste o stredoveku a inkvizici a to byla drsna doba. Navic si nevzpominam na film, kde by byl hlavni postavou kat, i kdyz vetsi roli tu ma pozdejc samotna inkvizice. Fakt skvelej film, ale svy chyby ma, takze jen hodne dobry 4*.(5.3.2007)

Asi to není film úplně pro každého, nicméně jde o docela věrohodně natočený snímek s parádní dobovou atmosvérou, který v člověku otevře ony již stokrát omílané otázky o tom jak si církev vůbec může dovolit něco lidem kázat či chtít po našem státu nějaké navrácení těžce nadhodnocených majetků, které v minulosti sama nakradla, či jí dokonce vůbec nikdy nepatřily a to vše po tom co sama v minulosti prostřednictvím svaté inkvizice a jejími zmanipulovanými procesy dlouhou dobu předváděla...(16.12.2008)

Snaha byla, bohužel nebyl dobrý scénář (spousta zbytečných postav a motivů, malý důraz na ty hlavní, předvídatelnost konfliktů) a Nikolaj Coster-Waldau se taky moc nesnažil. Po vizuální stránce mi tahle minimalistická verze středověku (málo lidí, stísněné prostory) ale naprosto sedí, Smutného kamera a výprava je výborná. 5/10(27.2.2010)