Popravčí

(Rakousko)

Shadow of the Sword

Drama / Historický

Velká Británie / Rakousko / Švýcarsko / Lucembursko, 2005, 115 min

Pro ty co se bojí dokonalého a skvělého tuzemského Kladiva na čarodějnice jen proto, že je to 40 let starý film a jako takový přece nemůže být dobrý, představuje Popravčí idealní koukatelný pohled do světa středověké inkvizice. Na můj vkus obsahuje Popravčí příliš líbivých a melancholických záběrů na přírodu. Postavy jsou taktéž ploché a díky střídmé stopáži a navíc posunu v ději o 20 let, člověk nemá příliš šancí se s nimi stotožnit a zamilovat si je. Ano největším problémem Popravčího je malá délka. Mnohem více by mu slušelo 150 minut a snaha o regulerní drama. Navíc je to film smutný, ale málo temný. Několikrát dokáže v člověku vyvolat pocit zděšení. Napřiklad ve scéně trhání jazyka. Jenže se bojí celkově pořádně přitlačit na pilu. Přesto přeze všechno tento film poskytuje komplexnější zážitek než kupa nafiňtěných blockbusterů typu Troja. 70%.(24.2.2007)

Na prvý pohľad sa môže film „The Headsman“ javiť ako celkom kvalitná historická dráma z europskej koprodukcie. Dobrá voľba prostredí, autentické dobové kostímy, výborná práca maskérov... takmer som cítil smrad toho stredovekého mesta. Lenže so scénarom je to už o poznanie slabšie. Je deravý a plný nelogickostí. Vadilo mi najmä divné konanie niektorých postáv, ktoré sa vôbec nehodilo k ich postaveniu a dobe, v ktorej žili. Taktiež by to chcelo aj výraznejšie hudobné podklady. A ani herci sa nijak zvlášť nesnažili. ***(27.7.2011)

• Rosana

Asi jsem moc náročná, ale tento snímek mi přišel naprosto nudný, příběh slabý a jediné, co se dá ocenit je snad jen výprava a kostýmy, i když se jednalo celkem o 3 interiéry a 2 exteriéry... No, film o ničem.(3.5.2014)

• Britrik

Jo jo, sektáři dobrodinci lidstva. Katolíci (především klérus) zvrhlí pederasti, poživačníci. Hrozný film. Obsahuje samozřejmě i pornografii a zobrazuje ta nejobvyklejší klišé, jež si lze představit. Biskup je parchant s nemanželskými dětmi a pederast k tomu. Převor zbabělec, který se nedokáže postavit laickému inkvizitorovi. Heretici, kteří bourají řád společnosti a kážou bludy (pozor, není pravda, že Církev trestala ty, kdo kázali proti bohatství kléru - viz svatý Fratnišek) nejen o křtu, asketické postavy (ač třeba Luther a Hus byli vyžraná prasata). Hezky byl ukázán život kata v pozdním středověku - oddělený od společnosti, mistr meče. Nedělám si iluze o renesančních prelátech, ale toto ne.(28.9.2011)

Drsná atmosféra špinavého středověku okořeněná dobře napsaným příběhem a dobrými postavami. Skvěle ukazuje, jak byla tehdy církev "čistá" a že za vším vždy byla a bude touha po moci a penězích.(10.2.2012)