Popravčí

• angličtina

Shadow of the Sword

Drama / Historický

Velká Británie / Rakousko / Švýcarsko / Lucembursko, 2005, 115 min

DVD/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// PLUS: prostředí, kulisy a kostýmy, možnost seznámit se prostředím a zasazením, které není tak obvyklé MÍNUS: bezútěšnost snímku, není to další Statečné srdce, i když by mohlo být, má to komornější vyprávění a možná i trochu pomalejší tempo/// Shrnutí: Na tohle se opravdu těžko dívalo. Je to smutné, kruté a nespravedlivé. O to víc že hlavní hrdina je sympaťák, příběh je dobře vrstvený a dávám průchod fanatikům, lumpům a inkvizici. Toho hezkého tu skutečně mnoho není a vše spěje ke špatnému konci. Nebo, že by tu byla nějaká naděje?/// Celkem 71%///(14.2.2021)

Asi to není film úplně pro každého, nicméně jde o docela věrohodně natočený snímek s parádní dobovou atmosvérou, který v člověku otevře ony již stokrát omílané otázky o tom jak si církev vůbec může dovolit něco lidem kázat či chtít po našem státu nějaké navrácení těžce nadhodnocených majetků, které v minulosti sama nakradla, či jí dokonce vůbec nikdy nepatřily a to vše po tom co sama v minulosti prostřednictvím svaté inkvizice a jejími zmanipulovanými procesy dlouhou dobu předváděla...(16.12.2008)

Jejda, tady se nám ortodoxní kudlanky pěkně odkopou, rozhořčené faktem, že tenhle film Římsko-katolickou církev nevybíravě tluče přes kule. Jak nespravedlivé a jistě odporující historickým faktům! Vždyť církev byla vždy plná počestných, tolerantních duchovních, nezáludných, nebažících po majetku a zcela prostých jakýchkoliv sexuálních tužeb, nikoliv spolkem zde vykreslených intrikánských vydřiduchů, nenažranců, tmářů a pedofilních pederastů! A teď tu o Perníkové chaloupce... Co si budem povídat, "Popravčí" má své chyby, výpadky v logice a snad až příliš černobílý přístup k postavám, ovšem na koprodukční lacinou rádobyhistorickou limonádu se blýsknul ucházející špinavou atmosférou, pár věrohodnými postřehy a herci, co sice neexcelují, ale ani nezaslouží kdovíjak ostrou kritiku... Nikolaj je navíc fešák a v katově chaloupce s tím nádherným výhledem na hory bych chtěla bydlet;-). Čtvrtou hvězdičku nedávám ani tak za kvality filmu, jako za ten nekompromisní a Vatikánem určitě ostře odsouzený přístup k oné přepychové, zlatem ověšené instituci, která těží z pověrčivosti jedněch a zároveň drze šátrá ve šrajtoflích ateistů i jinověrců. Lidi, věřte si čemu chcete, uctívejte klidně špenátové pyré kydnuté na varnou desku do tvaru kříže nebo kosočtverce, věřte si však za své a netahejte mě do toho! 70%(23.1.2012)

Hlavnou devízou filmu je sympatické osadenstvo, hlavne ženské. Príbeh síce nebol zlý, ale ani veľmi nenadchol. Chýbalo mi tu niečo také ako hlbšia myšlienka, alebo nejaký nápad, ktorý by za doprovodu zodpovedajúcej atmosféry zlepšil dramatický náboj. Popravde, po dramatickej stránke to bola bieda, aj keď v tomto smere záver celkom potešil, finálna myšlienka nebola vôbec zlá. Zlepšil by som aj výpravu a kameru. Ale inak na to, aká to je v súčastnosti bieda s filmami z historického prostredia, tak som celkom spokojný. Lepší priemer. 65/100(3.9.2014)

Docela mily prekvapeni, neznamy herci, neznamej reziser a film, na kterej se zrejme nikdo netesil a vysledek je fakt perfektni. Sice je fakt, ze je tu vse podavano krapet zjednodusene, ale jinak ma film skvelou atmosferu a vydrzi bejt napinavej od zacatku do konce. A par drsnejsich chvilek se tu taky nejde, akorat bych ale nerek, ze je film nejak zvlast temnej nebo depresivni, uz sem videl hodne drsnejsich snimku. Tenhle je proste o stredoveku a inkvizici a to byla drsna doba. Navic si nevzpominam na film, kde by byl hlavni postavou kat, i kdyz vetsi roli tu ma pozdejc samotna inkvizice. Fakt skvelej film, ale svy chyby ma, takze jen hodne dobry 4*.(5.3.2007)