Bílá masajka

Drama / Romantický

Německo, 2005, 131 min

Martin Langer

Niki Reiser

HA a jde to i bez Pilcherky, viďte? To úvodní trochu nedůvěryhodné okamžité zamilování na první pohled mi sice trvalo chvíli překousnout, ale hlavní hrdince podobných pojašených slečen běhá bohužel po Evropě vícero, takže vlastně proč ne. A dále film probíhal překvapivě docela realisticky, jistě, jazyková stránka, finanční situace Caroly a některá porušování kmenových tradic tak zrovna nevyznívaly, ale komplikovanost vztahu, odlišnost kultur a zvyků rozhodně ano. Povoleným návratům jsem už však věřil méně. Lepší 3* jsou tak akorát.(12.9.2012)

Pár let po mezinárodním úspěchu filmu Nikde v Africe vzala další německá režisérka autobiografickou knihu německy píšící autorky a vyrazila do Keni. Příběh, který tam natočila, je ovšem o dost slabší. Vypráví o téměř neuvěřitelné naivitě dívky, která se zamiluje do exota z buše a provdá se za něho. A v místech, kde život ženy nemá ani takovou hodnotu jako život kozy, se nesnaží pochopit místní mentalitu a tradice, ale očekává, že se všichni změní podle jejích přestav. Dobře zahrané, profesionálně natočené, ale možná to mohlo být kratší.(9.10.2006)

Ta ženská má mozek lokalizovaný v kalhotkách. To nemyslím jako odsudek ale jako konstatování základního důvodu, proč je velkou část filmu takřka nemožné sympatizovat s myšlenkovými pochody, které hlavní postavu nutí chovat se jak nablblá čtenářka bravíčka. Bílá masajka je krásná ukázka, jak to vypadá, když se režisér dobrovolně zařadí do škatulky „podle skutečné události“ a obhajuje nefunkčnost motivace postav a dějového vývoje reálným předobrazem; při slepém obkreslování skutečnosti se tvůrcům podařilo podřezat si pod sebou větev tím, že nedali dostatečný důvod k tomu, aby protagonistka jednala, tak jak jedná, a divák musí dojít k neodvratnému závěru, že jelikož osudový vztah vzniká letmým pohledem na trajektu jen v červené knihovně, je hlavní postava (a potažmo její předloha) tupě ovládána libidem a to moje sympatie moc nevzbuzuje. Film je tak vlastně rozdělen na dvě poloviny, přičemž teprve ta druhá je oním působivým dramatem o obdivuhodné, silné a zabejčené ženské, která nesedí jako cukrová panenka s rukama v klíně a u níž není problém pochopit, proč v tom neskutečném srabu ještě zůstává. Nestát to na hliněné expozici, mohla to být dobrá oslava ženské nezávislosti. A proč po takovém výkonu dal Tarantino Jacky Idovi v IB jen těch několik faktických replik, je mi záhadou.(1.1.2010)

• Frenegonda

Hlavní hrdinka asi o Africe a o tamních zvycích nevěděla vůbec nic. Což mi přijde neuvěřitelné... A tak tomu jde těžko věřit.(11.8.2009)

Film u něhož jsem se z různých důvodů rozhodně nenudil a ani mi nepřišlo, že trval přes dvě hodiny. Snímek odhalí různá zákoutí kultury Samburů a to i temná. Je zde docela pěkně zachycena živočišnost a zemitost vztahu dvou hlavních postav, ale i vztahu "bílé" ženy s okolní kulturou. Ovšem scénář docela dost pokulhává. Je vidět, že přepis z originálního románu je docela kostrbatý a velmi neůměrně zachycuje tok děje. Tu je dost natahovaný, tu je skokovitý a rychlý. Bohužel ani vizuální stránka filmu (kamera a střih) nejsou pozitivem filmu. Na druhou stranu mě velmi zaujala hudba. Někdy jsem zase postrádal vůbec nějakou režii - herci jakoby improvizovali na "dané téma" a občas to působilo velmi komicky až trapně. Přesto všechno si film zaslouží minimálně 3*.(8.8.2006)

• - Snímek byl v roce 2006 nominován na cenu nejlepší film na mezinárodním filmovém festivalu v Bangkoku. V soutěži však zvítězil símek Voda (2005). (Terva)

• - Herci a štáb bydleli během natáčení ve stanech s kmenem Samburů. Současně studovali také jejich jazyk a zvyky. (zuza99)

• - Nina Hoss získala za roli Caroly cenu Bavaria Film v kategorii nejlepší herečka. (Terva)