Bílá masajka

Německo, 2005, 131 min

Martin Langer

Niki Reiser
  • Fretakata

Tento film necha malokoho lahostajnym. Pravda, ak ho vydrzi cely. Hrdinka kona tak hlupo, ze som si cely cas hovorila, ze toto ani len trocha nemoze byt podla reality. Priam som trpela za jej hlupost. No jo, hladaj logiku v zenskych citoch... Ani len sexom sa to nedalo vysvetlit. Predstavovala som si tu rokmi ulepenu spinu, smrad, nikomu nerozumiet, s manzelom sa dohovorit len naznakmi lamanej anglictiny... Des. Hviezdicku som musela ubrat za nepresvedcive detaily napr. ziarivo ciste oblecenie hrdinky aj domorodcov, pricom sa nebolo ani kde oplachnut ... hlavny hrdina stale nosil "kroj", v ktorom tancoval v subore, v nom aj spaval ..(3.1.2011)

Lidé jsou různí, mají různé názory a představy, ale Carola je v mých očích děsně naivní. Zcestovalá Švýcarka se na první pohled zamiluje do Massaie a rozhodne se bydlet v chatrči na hliněné podlaze. Po 4 letech se pak diví, že je africká kultura a způsob života s jejím prakticky neslučitelný. Je to podle reálného námětu, takže takoví lidé evidentně existují, i když mi to hlava nebere. Když pominu nosnou linku můžu říci, že je to filmařsky docela dobře vystavěné drama, jenom ta délka je dost na pováženou. Zase takové drama, aby to člověka udrželo přes dvě hodiny ve střehu to není, mít to o 30 minut méně bylo by to rozhodně snesitelnější.(8.1.2018)

• Bajda

I když tam bylo pár pěkných záběrů a trochu pěkné hudby, nemůžu dát víc než dvě hvězdičky. Ještě nikdy mě neštvala hlavní postava filmu jako Carola tady. Měšťačka si zajede do Keni, kde se zamiluje do svalnatého domorodce a rozhodne se s ním zůstat. Následuje to, o čem ve filmu asi šlo nejvíc a sice ukázání odlišnosti kultur. To se ale děje neuvěřitelně trapným způsobem - Carola se není schopná smířit s faktem, že je v Africe, kde kmen jejího vyvoleného jí syrové maso a žije v chýších z klacků. Při tom je protivná, nechápavá a neuvěřitelně zabedněná. Třeba to byl záměr a film měl taky ukázat, že to byla jenom naivní husička, které muselo dojít, že takhle to prostě nepůjde, ale ty 2 hodiny byly utrpení, které bych po druhé rozhodně nepodstoupil.(22.10.2007)

Nechtěla jsem hodnotit chování hlavní představitelky, ale rýpnout si musím. Já prostě nepochopím, jak si Carola mohla myslet, že by to snad mohlo fungovat. Já fandím každé lásce, ale ono nechat se naprosto zaslepit není dobré a nikdy to nedopadne dobře. Co se týče filmu samotného, dost jsem se obávala délky, ale kupodivu jsem se vůbec nenudila. A že je to podle skutečnosti, jen dodává filmu na atraktivnosti.(18.9.2011)

Po přečtení knihy jsem měla sto chutí odstěhovat se do Barsaloi, tak mě uchvátilo zdejší prostředí, divoká příroda, kultura a to i přes detailně popsané problémy, kterými si musela Carola projít. Film na mě tak silně nepůsobil. Opět se projevilo, že film v mém případě NIKDY nepředčí knihu. . . člověk ve filmu v takové míře nevidí a nevnímá pocity, které se dají snáze popsat na stránkách knih a proto mu dělá větší problémy pochopit jednání jednotlivých postav. Kniha je kniha... a film je film. Přesto dávám čtyři * , jelikož mě tenhle skutečný příběh neskutečně dostal. . . 7/10(5.11.2008)

• - Snímek byl v roce 2006 nominován na cenu nejlepší film na mezinárodním filmovém festivalu v Bangkoku. V soutěži však zvítězil símek Voda (2005). (Terva)

• - Africké scény sa filmovali v Keni a zábery zo Švajčiarska boli natáčané v Mníchove. (MikaelSVK)

• - Nina Hoss získala za roli Caroly cenu Bavaria Film v kategorii nejlepší herečka. (Terva)