Královna

Kráľovná

• Nizozemsko

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Je těžké hodnotit ilm, když veškeré postavy jsou (až na Dianu) stále žijící a jejich životy známe víceméně pouze zprostředkovaně (ve většině deformované bulvárem)... Ač se mi Diana, jako ženská mezi těmi aristokratickými fosiliemi líbila, realita dle mého soudu je (byla) možná trochu méně líbivá... jako zajímavá sonda do způsobu uvažování královské rodiny i politických zástupců toto dílo beru, je velmi zdařilé... Zároveň chci vyzdvihnout herecké protaginosty v tomto filmu.... Co ale snižuje můj celkový dojem, to je pachuť propagandistické podbízivosti... laskavý divák ať si ale sám udělá názor, co je jádrem sdělení... :-)(5.5.2009)

Takový decentní, uhlazený film, který na příběhu smrti princezny Diany poodhaluje život královské rodiny. Pomalu rozkrývá osobnost zdánlivě nedostupné a neochvějné panovnice, která se ocitá v soukolí mezi tradicí a jakousi nutností modernizovat se a která se pro svá rozhodnutí musí čelit nemilosrdné palbě médií.(30.4.2007)

Jednostranný tah na řadové publikum, průhledná idea celkového záměru a zklamání z toho, jak předvídatelně akademicky vytoužený může být slibně vypadající film. Nemůžu se totiž zbavit pocitu, že Královna funguje hlavně díky tomu, že je zobrazena jako člověk. Jenže tak nešikovně a lacině, že ji nemůžu brát vážně. Ohledně Dianina pohřbu si tvrdohlavě stojí za svým, neposlechne radu a když potká jelena, tak vyměkne a začne přemýšlet úplně jiným směrem? Tomu nedokážu věřit. Stejně tak mě mrzí, že je všechno převráceno do polodokumentární formy a přitom je divák od samého začátku dost nápadně manipulován do pozice Blairova fanouška a bez bližší znalosti politických souvislostí si přesnější obrázek udělat ani nelze. Chápu ten celosvětový úspěch, ale přičítám ho líbivě kontroverzní zápletce a faktu, že Helen Mirren vypadá jako Alžběta a Michael Sheen jako Tony Blair (čímž ale nepopírám, že většina kladů jde právě na jejich vrub). A přemýšlím, kdy jsem si naposledy připadal tak rozporuplně, jako když jsem pozoroval Královnu Matku v pozici vtipné vedlejší postavy.(10.6.2009)

Stephenu Frearsovi se povedl pozoruhodný kousek - natočil film s citlivě prokreslenou posmutnělou hrdnikou plnou pochybností a nevyrčených tužeb. Už to by stačilo na nadprůměrný film. To, že onou hrdinkou je britská královna, je důvodem k zařazení snímku do kategorie nadnadprůměrné. To, že film NENÍ o princezně Dianě, je chvályhodné. To, že Helen Mirren královnu zahrála tak jak ji zahrála je pro vyznění filmu přinejmenším stejně důležité jako skvělý scénář a jistá režie. Alžbětu II. zná skoro každý člověk na naší planetě, ale těch, kteří o ní něco doopradvy ví nejsou ani desítky. Frears nám nabídnul fascinující interpretaci nedávné historie a jako správný poddaný prokázal své královně obrovskou službu. PS: v stánku na rohu londýnského Trocadera prodávají zvláštní pohled. Je na něm zachycena královská rodina sledující při jisté oficiální akci nějaký vzdálený, zřejmě komický objekt. Zatímco všichni ostatní mají obličeje zkřivené do normovaného konzervativního šklebu, Alžběta se procítěně a krásně usmívá. Její filmový obraz tak snad není příliš daleko od reality...(10.10.2007)

Zaslúžený oscar pre H.Mirrenovú. Svojim úsporným, ale veľmi kvalitným hereckým prejavom dokonale vystihla navonok chladnú a nekompromisnú hlavu kráľovskej rodiny. Film sa točí okolo udalostí spojených s úmrtím princezny Diany a reakciami naň, či už verejnosti, kráľovskej rodiny alebo novozvoleného premiéra T.Blaira. Film určite nezaujme širšie publikum, určený je skôr pre náročnejších divákov, ktorí ocenia herecké výkony hlavných predstaviteľov. Za najsilnejšiu scénu považujem prehliadku hromady kvetín s nie veľmi povzbudivými odkazmi ("Majú na rukách tvoju krv")..., v ktorej sa chladná kráľovná premení na citlivú ľudskú bytosť.Tiež vydarené scény s jeleňom, v ktorých je naznačované, že smrť jeleňa ju vzala viac ako smrť Diany. Vydarený film vyjadrujúci vnútorný boj a pochybnosti hlavnej predstaviteľky, o ktorej sa mimichodom dozvieme, že za 2.svetovej vojny prešla školením mechanikov a dokázala rozobrať a znovu zložiť motor. Klobúk dole. Film, pri ktorom si uvedomíte hlavný rozdiel medzi osobou a osobnosťou.70%.(7.2.2009)

• - Film měl premiéru na festivalu v Benátkách, kde Helen Mirren za svůj výkon od diváků obdržela pětiminutové ovace vestoje. (Siriuss)

• - Zhruba ve 38. minutě filmu vede královna (Helen Mirren) dva psy sebou, pouští je do auta, zavírá dveře a odjíždí spolu s Charlesem (Alex Jennings). Po několika minutách zastaví auto, ale z auta vyskočí tři psi, nikoli dva. (Hopkins)

• - Scénář vznikl na základě mnoha rozhovorů s různými „zdroji blízkými královské rodině i premiérovi“, které se vzájemně tak doplňovaly, že bylo možné domyslet si dění v zákulisí. (Siriuss)