Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

God Save the Queen Po kontroverzní dravě natočené sociální kritice "Špína Londýna" docela překvapí, že Frears natočil takovýto neškodný konzervativní komorní příběh. Bez velkých emocí či šokujících odhalení je zde nastínen pohled do "žalu" královské rodiny po smrti Diany. Výkon tradičně skvělé Helen Mirren rozhodně snese nejpřísnější měřítka a nelze se ani v nejmenším divit smršti cen, které za ní poprávu dostává. Díky zajímavému tématu a perfektním hereckým výkonům je to rozhodně nadprůměrný snímek a ani nijak zvlášť nevadí okaté podobenství s jelenem, přílišná oslava majestátu či vyzdvihování Tonyho Blaira. Celé je to taková okázalejší divadelní inscenace. Ovšem velmi dobrá nutno podotknout. Je to přesně ten typ, který by zapadl do repertoáru Divadla Na Vinohradech. Obvzláště u diváků starších ročníků nelze o úspěchu pochybovat. Královna je typem filmu, který lze bez obav pustit (pra)rodičům a přitom u něj nudou neumřou ani mladší ročníky.(19.2.2007)

Učesaný film pro starší a pokročilé s decentním humorem, vycizelovanými hereckými výkony, uhlazenou formální stránkou a konejšivým poselstvím. Jsem příliš náročný pokud mi nestačí jen dobří herci a na dálku poslaná pochvala pro Tonyho Blaira, princeznu Dianu a královskou rodinu? Možná ano. Informace o tom, že jsme to všechno pěkně zvládli ve vypjatých časech, že se konzerva Královna rozhoupala k činu a že tedy nadále platí "God Save the Queen"... asi bych musel být trochu starší, abych to usedlé oprašování tradic ocenil (a také užasl nad jejich pomalou modifikací). Na každý pád má Frears ty státníky zjevně hodně rád. Snad až příliš.(9.1.2007)

Nemůžu se zbavit dojmu, že Stephen Frears Královnu pojal jako velmi významnou státní zakázku. Jak jinak si lze vysvětlit, že v průběhu těch velmi lehce plynoucích ani ne sto minut se obraz Jejího Veličenstva, ale i ostatních členů královské rodiny, změní z konzervativních, běžných smrtelníků se stranících studených čumáků a srabů, na lidsky celkem pochopitelné oběti společenského zřízení, vedené starostí o blaho všeho lidu? Nebo se na konci jako zatvrzelá nenávistná slepice či tupec prezentuje ještě někdo jiný než paní Blairová? Tenhle "ideologický" podtext se mi zdá ne snad vylhaný - na tom ovšem mají zásluhu především vynikající herecké výkony zejména Jamese Cromwella a (jak také jinak) Helen Mirrenové - ale rozhodně zjednodušující a idealizující. Respektuji poctivou řemeslnou práci všech zúčastněných, ale žádné ohromení se u mě opravdu nekoná. 70%(4.1.2009)

stephen frears je na vysost zaujimavy reziser. jeho netradicne filmy su pre divaka vzacnostou, nie je tomu inak ani pri kralovnej, ktora je presne tym, co som od nej cakal..cistym a jasnym svedectvom o najtazsom tyzdni na britskych ostrovoch..a ozaj, hellen mirren je uchvatna..to iste plati aj o ostatnych clenoch. 80%(13.3.2007)

Myslím, že dominantnou témou tohto napohľad triviálneho filmu je hodnota tzv. "zbytočných" alebo "prebytočných" ľudí. Elizabeth Windsorová je - tak ako každý z nás - NAJPRV človekom, až POTOM kráľovnou, resp. kadečím iným. Možno to je stará ježibaba, ale tiež ktosi, komu bol daný osud, ktorý si nevybral. Frears totiž rozhodne nechcel nakrútiť adoráciu supersnobov, ktorých predkom patrila tretina sveta.(5.5.2007)

• - Helen Mirren je jediná herečka, která ztvárnila obě královny Alžběty. Tu s pořadovým číslem I. v televizním filmu Královna Alžběta (r. Tom Hooper, 2005) a II. v Královně (r. Stephen Frears, 2006). (imro)

• - Joan Plowright dostala nabídku hrát Královnu matku. (Karlos80)

• - 15-milionové drama vydělalo distributoru Miramax během prvního víkendu (29. 9. - 1. 10. 2006) promítání na 38. příčce amerického žebříčku navštěvovanosti 40 671 dolarů ve třech kinech. Počet promítacích míst se časem měnil a jak film získával mnohá ocenění, rostl i jeho výdělek. Ten konečný se nakonec vyšplhal na 56,4 mil. dolarů. (imro)