Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Britská královská rodina i princezna Diana mě nechávají chladným, ale film o střetu tradic a historie se současností je svým způsobem fascinující. Královna je zajímavou úvahou a lekcí nejen pro Brity. Oscar za ženský herecký výkon je určitě v dobrých rukou.(21.5.2007)

Dny, kdy se monarchie ve Spojeném království otřásala v základech nám přibližuje tento film, o němž nevím, zda je spíše reklamou na monarchii nebo zda nabízí objektivní a nezkreslený sled událostí, jež nastaly po smrti princezny z Walesu, celosvětově oblíbené a lidmi milované lady Diany. Každopádně ať už je to jen reklama na monarchii nebo realita, tak musím říci, že já jsem to panu režisérovi sežral i s navijákem a filmu jsem v jeho průběhu naprosto propadl, a to zkrátka z toho důvodu, že film byl pojat záživně a atraktivně. A nedělá mi problém přiznat, že Alžbětu II. jsem nikdy nemusel a nikdy mi nebyla nějak extra sympatická stejně jako mi nikdy nebyla sympatická monarchie, která se dle mého názoru do současného moderního světa nehodí, a jediné pozitivum, o němž vnímám, že vzešlo z této monarchie byla právě lady Diana, která se zcela vymykala zažitým konvencím britské monarchie a byla lidštější než všechny ty studené psí čumáky v královské rodině dohromady. Tento film můj názor na Alžbětu II. sice trochu upravil a pozměnil, ale to neznamená, že mi je nyní sympatická víc než předtím, dá se říci, že jsem díky filmu pochopil její tehdejší postoj a částečně je nyní v mých očích o něco lidštější, ale to je tak všechno. Film samotný hodnotím nadprůměrně nejen díky atraktivnímu ději, u něhož jsem se ani na okamžik nenudil, ale i díky výjimečného hereckému výkonu Helen Mirren, která se této herecké příležitosti chopila nejlépe, jak mohla. Film ode mne tedy získává čtyři hvězdy.(6.7.2012)

Helen Mirren je naprosto skvělá, vystřihla anglickou královnu neuvěřitelným a strhujícím způsobem. Film sám je hodně zajímavou sondou do života královské rodiny, jejich způsobu uvažování a musím uznat, že po jeho zhlédnutí se dívám jak na samotnou panovnici, tak na Tonyho Blaira docela jinýma očima a s velkou mírou pochopení.(21.2.2007)

Zajímavé, to rozhodně ano. Konflikt vláda vs. Královská rodina převeden do širšího kontextu, kde potažmo vykresluje konflikt mezi tradičností ("historickou zaostalostí") a modernismem. Tenhle snímek se nesnaží být pohledem -či sondou - do nitra jednotlivých představitelů britské monarchie a už vůbec se nepokouší odbjasnit nám ono chování Královské rodiny po tragické události, běhemž ní zemřela Lady Di. Pouze onoho dne využívá jako jakéhosi tmelu, který pojí všechny části do sebe. A je třeba uznat, že tento tmel - hlavně díky reálným vsuvkám (bratrova smuteční řeč, Královnin přímý přenos) - splňuje svůj účel velmi dobře.(4.10.2008)

Nedokáži se představit, že by podobný film vzniknul u nás a jaký by způsobil humbuk, avšak Královnu můžu sledovat zcela nezúčastněně (ostatně má královna to není a Tony Blair nerozhodoval o mojich penězích). Tady ale o politiku vůbec nejde. Tento film, vnímám čistě jako drama o obyčejné rodině, ve které nebylo všechno zrovna v tom nejlepším pořádku. Intimní a sugestivní výkon Helen Mirren není opravdu tím jediným, čím mě snímek dokázal strhnout. Stephen Frears předvedl kus výborné filmařiny a řemesla.(19.9.2007)

• - Snímek získal šest nominací na Oscara, například za nejlepší film, režii či scénář. Nakonec si zlatou sošku odnesla za svůj výkon jen Helen Mirren. Herečka rovněž získala také Zlatý globus, který si odnesl i scénárista Peter Morgan. (imro)

• - Před každou scénou museli maskéři Helen Mirrenové vycpat pozadí, aby co nejlépe odpovídalo křivkám Jejího Veličenstva. (Olík)

• - Scénář vznikl na základě mnoha rozhovorů s různými „zdroji blízkými královské rodině i premiérovi“, které se vzájemně tak doplňovaly, že bylo možné domyslet si dění v zákulisí. (Siriuss)