Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Nasazení příliš vysokého tempa v úvodu lehce potápí druhou polovinu, kdy jemné vtípky odcházejí do pozadí a hraje se těžké drámo. Čekal jsem, jak z toho nakonec režisér vybruslí a musím uznat, že se s tou pointou vypořádal takřka dokonale. Jinak samozřejmě skvělé herecké výkony a nevýrazná, leč vycíděná vizuální stránka.(5.2.2007)

Dokud jsem neuviděla tento film, považovala jsem Alžbětu II. za příšerně chladnou a necitelnou ženu přeceňující pravidla palácové etiky - ať už šlo o neshody se synem či s vnuky. Teprve díky Helen Mirren (její výkon bylo to nejpřesvědčivější, co jsem tento rok v kině mohla vidět a vsadím se, že i sama Alžběta se soukromě na "svoji" královnu podívá, byť oficiálně se vyjádřila v opačném smyslu) jsem pochopila, jak moc svazující tahle zlatá klec je. Nepřála bych si být jedinkrát na místě kteréhokoli člena královské rodiny, který se chtě nechtě musí řídit protokolem, aby za to byl poté odsuzován davy. Hold musím složit i Stephenu Frearsovi za to, že nechává na divákovi, na čí stranu se přikloní a nevnucuje svůj vlastní názor za každou cenu. Královna oplývá typicky anglickým suchým humorem, šarmem, ale i jistou mírou odtažitosti, kterou jsou Britové proslulí. Výjimečný film v mnoha ohledech.(24.2.2007)

Důkladná sonda do soukromí anglické královské rodiny pro mě byla naprosto věrohodná. Herecké obsazení bylo vybráno opravdu pečlivě a myslím si, že lépe to dopadout nemohlo. Obdivovala jsem Helen Mirren, která dokázala napodobit královninu mimiku, chůzi a gesta. Film není nijak dynamický, možná se trošku vleče, ale jeho délka byla naštěstí únosná.(22.3.2007)

Každý by čekal suché drama ze zákulisý královské rodiny, odehrávající se ve třech interiérech s odporně nastrojenými dialogy. Omyl. Královna je rozhodně živí film se zajímavým příběhem a skvělými herci (obzvlášt Sheen a Mirrenová). Chcete-li zjistit co se dělo okolo smrti princezny Diany a neumřít u toho nudou, tohle je správná cesta.(22.3.2007)

Královna NENÍ komedií, ačkoliv tuto teorii mnohá média podporují. Královna je něčím mezi politickou satirou, biografickým dramatem a dokumentární rekonstrukcí, přičemž má místa vtipná, místa dojemná i místa bolestně pravdivá. Scénárista Peter Morgan si těžko mohl pro „analýzu“ královské rodiny, předně její nejvýznamnější členky, vybrat lepší výchozí situaci než právě tragickou Dianinu smrt. Morgan, na rozdíl od tehdejší veřejnosti, královnino chování neodsuzuje, snaží se jej pochopit. A ať již byl královnin obraz jakkoliv zkreslený, měl jsem po skončení pocit, že jí znám mnohem lépe než ze všech informací objevivších se dosud v tisku. K čemuž nezanedbatelnou měrou přispěla Helen Mirrenová. Ta nejen že dokonale odpozorovala všechna královnina gesta, ale navíc ji dokázala velice „zlidštit“. Co je nejlepší, abyste poznali, že její výkon je naprosto výjimečný, skutečnou Alžbětu II. vůbec znát nemusíte. Tvrzení, že s výkonem Mirrenové film stojí a padá je nesmyslné (nejen z toho důvodu, že by pak jenom stál :) Opatrně, ale do hloubky jdoucí scénář, suchý britský humor a slušná Frearsova režie (dovolil si i pár okázalých leteckých záběrů nádherné skotské krajiny) činí z Královny společně s výkonem Mirrenové komplexní snímek, který alespoň v mých očích dosáhl všech vytyčených cílů. Pokud je vám britská královská rodina ukradená a nemáte rádi filmy postavené na hereckých výkonech a dialozích, nemá smysl dát za tento film sto padesát korun a následně ostatní diváky v kině iritovat výkřiky typu „to je taková nuda!“. Ono to záleží hlavně na přístupu, protože špatným filmem Královna rozhodně není. 80% Zajímavé komentáře: Galadriel, Djkoma, DaViD´82(17.4.2007)

• - Scenárista Peter Morgan využil při psaní filmu nespočet soukromých zdrojů, které mu pod slibem anonymity poskytly spoustu cenných informací. (Olík)

• - Natáčanie snímky prebiehalo na viacerých autentických miestach v Anglicku, Škótsku či francúzskej metropole Paríž. (MikaelSVK)

• - Před každou scénou museli maskéři Helen Mirrenové vycpat pozadí, aby co nejlépe odpovídalo křivkám Jejího Veličenstva. (Olík)