Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Hodně zajímavý film, kterému se myslím docela povedlo ukázat členy britské královské rodiny jako lidské bytosti - a to je popravdě řečeno opravdu těžký úkol. Co se týče Helen Mirren, byla vskutku velmi dobrá a s výběrem ostatních herců také víceméně souhlasím - pochválila bych Michaela Sheena, který je celý Tony Blair. Špatně vybraný byl akorát princ Charles, já však chápu, že najít člověka, který vypadá jako zdegenerovaná zrůdka, není zrovna jednoduché. Celý příběh je pěkný a chytlavý. Dokonce jsem se párkrát zasmála, ač bych to nečekala. Hudba Alexandra Desplata je také velmi pěkná a krásně doprovází film. Královna rozhodně není filmem mého života a nemám potřebu vidět ji znovu. Bylo však příjemné, podívat se na hezký a hodně zajímavý film...(28.12.2007)

Nedokáži se představit, že by podobný film vzniknul u nás a jaký by způsobil humbuk, avšak Královnu můžu sledovat zcela nezúčastněně (ostatně má královna to není a Tony Blair nerozhodoval o mojich penězích). Tady ale o politiku vůbec nejde. Tento film, vnímám čistě jako drama o obyčejné rodině, ve které nebylo všechno zrovna v tom nejlepším pořádku. Intimní a sugestivní výkon Helen Mirren není opravdu tím jediným, čím mě snímek dokázal strhnout. Stephen Frears předvedl kus výborné filmařiny a řemesla.(19.9.2007)

Učesaný film pro starší a pokročilé s decentním humorem, vycizelovanými hereckými výkony, uhlazenou formální stránkou a konejšivým poselstvím. Jsem příliš náročný pokud mi nestačí jen dobří herci a na dálku poslaná pochvala pro Tonyho Blaira, princeznu Dianu a královskou rodinu? Možná ano. Informace o tom, že jsme to všechno pěkně zvládli ve vypjatých časech, že se konzerva Královna rozhoupala k činu a že tedy nadále platí "God Save the Queen"... asi bych musel být trochu starší, abych to usedlé oprašování tradic ocenil (a také užasl nad jejich pomalou modifikací). Na každý pád má Frears ty státníky zjevně hodně rád. Snad až příliš.(9.1.2007)

Zajímavý film. Já jakožto britofil jsem si k němu cestu našel poměrně rychle, vůbec bych se ale nedivil někomu, komu tenhle pseudodokument o nejtěžších dnech současné britské královny, příliš nevoní. Helen Mirren se sakra choulostivé role zhostila skvěle (leč ona záplava cen, které se na její hlavu snesla je také ze značné míry dána poměrně slabou konkurenci v tomto roce), ale velice charizmaticky působil i Michael Sheen v roli Tonyho Blaira. Celkové vyznění snímku na mě nakonec působilo poměrně silně agitačně, tj. vůbec bych se nedivil, kdyby vyšlo najevo, že vznikl s tichou podporou jak britského premiéra, tak monarchie. Obě strany z něj totiž vychází velice, velice sympaticy a lidsky. Jak jsem zmínil na začátku, za sebe hodnotím možná trochu výš než normálně s ohledem na můj zájem o britskou společnost a kulturu. 70%(20.5.2007)

„Raz sa to stane aj vám, pán Blair. Rýchlo. Bez varovania.“ Neviem, ako bude Frearsovu KRÁĽOVNÚ vnímať divák, ktorý nevie, kto bola princezná Diana a čo sa stalo po jej smrti. Kto však pozná "základné fakty", vie, že vo Veľkej Británii nemajú prezidenta a nebolí sa pohnúť tým, čo má v lebke, ocení túto veľmi vtipnú („Mŕtva Diana je ešte neznesiteľnejšia, ako živá.“ ) pseudo dokumentárnu, milo mystifikačnú a pôsobivo zákulisnú tragikomédiu. Skvelé herecké výkony (Helen Mirrenová, James Cromwell, Michael Sheen, Sylvia Symsová), zábavné dialógy („Smútia kvôli niekomu, koho nepoznali.“) a veľa scén na zamyslenie (stretnutie s jeleňom patrí ešte k tým triviálnejším). Nebojte sa KRÁĽOVNEJ, je to vtipný a pôvabný film, nakrútený ľahkou rukou a skončiaci skôr, ako by ste čakali. Cinematik 2007(8.9.2007)