Miss Potter

• Česko Podivuhodný svět slečny Potterové (více)

Anglická spisovatelka a kreslířka Beatrix Potterová (1866–1943) patří k úspěšným autorkám dětských knih, ve kterých se objevují především zvířecí hrdinové s antropomorfickými rysy, např. "Dobrodružství králíčka Petra" (1901, česky až 2010). U nás je ještě známá její pohádka "Krejčík z Gloucesteru" (1902, česky 2000). Její životní příběh se stal předlohou biografického filmu, nazvaného prostě Miss Potter (2006). Natočil ho australský režisér Chris Noonan, který se proslavil rodinným snímkem Babe (1995) o prasátku, jež se chtělo stát ovčáckým psem. Titulní role se ujala americká hvězda Renée Zellwegerová, oceněná za svůj výkon mj. nominací na Zlatý glóbus. Jejím partnerem v úloze nakladatele Normana Warnea je známý skotský herec Ewan McGregor. Film zachycuje její spisovatelské období, jež trvalo pouhých deset let na počátku 20. století, její život v doznívající viktoriánské společnosti, svázané přísnými konvencemi, a konečně její „útěk“ na venkov, do oblasti Lake District, kde se mohla věnovat svým dalším zálibám, botanickým kresbám a průkopnické práci při ochraně přírody. Tvůrci se vedle příběhu soustředili také na náležité vykreslení dobové atmosféry, jak promyšlenou volbou exteriérů, tak např. i použitím skutečných historických kostýmů. (Česká televize)

ilovebritain

Spíše než životopis je to smutnější pohádka s velkým kouzlem. Krajinky radost pohledět, hudba radost poslechnout. Reneé pomalu začíná dokazovat, že není jen herečkou komedií a špatných westernů. Ewanův potenciál je zde sice na můj vkus trochu nevyužit, leč něco se tam vyskytne. Všichni, co máme, rádi krajinky, hudbu, malovaná oživlá zvířátka (která nás nechtějí sežrat) a trochu toho feminismu si zde přijdeme na své. Ty ostatní prosím, aby se raději nedívali, neb by byli trpce zklamáni. ()

Ewík

Renée Zellweger se mi vzhledově nikdy nelíbila - ani tlustá ani hubená (asi jako skoro všechny Angličanky - vypadají jak nemocná nedochůdčata a ne pořádné ženské). Ale příběh byl kouzlený. Navíc se mi líbila ta vnitřní síla protagonistky, jak si věřila a stála si za svým až dosáhla toho, co si vždy přála. Krásná pohádka, která se občas stane realitou. Akorát na vánoční čas a poškádlení slzných kanálků a emotivní stránky člověka. ()

Megynka

Je to moc krásný film, hlavně díky Renée, ale bez ní by se mi to asi tolik nelíbilo. Nevím, je to tak nějak ... o ničem. Každopádně milé :) ()

Amonasr

Melodramatický a nejspíš i hodně zidealizovaný příběh mně naprosto neznámé spisovatelky dětských knížek. Je ale natočen s takovou grácií i životním nadhledem a správně okořeněn i pravým anglickým humorem, že si ode mne nakonec 4 hvězdičky vcelku s přehledem vysloužil. ()

LukeSharp

Možná jsem jenom chvilkově přecitlivělý,ale tohle bylo prostě okouzlující.Film až po okraj nabitý emocemi a vynikající herecký koncert hlavních představitelů.Většina podobně laděných snímků(ještě k tomu zasazena do Anglie v době kdy auta byly něco jako pro nás terminátor) mi bytostně nesedí,ale prostě tomu až přeslazenému úsměvu Renée Zellweger jsem totálně podlehl.Její Miss Potter je ukázka štěstí a radosti ve své nejčistší podobě a optimismus z ní sálá na kilometry daleko.Ale trochu té kritiky na závěr,poslední dvacetiminutovka je o poznání slabší.Má k tomu sice důvod,ale přece jenom by se to dalo nějak zkrátit ptže už tam chyběl ten kouzelný náboj,ale i tak je to jenom drobná chybička na kráse celého filmu.75% ()

nmarca

Hezký, dojemný film, bohužel poskakující a pusu špulící afektovaná Zelweegerová (zvláště v první části filmu) mi nedovoluje dát víc než 3*. ()

Lumpus

Velmi pěkný film,poctivá filmařina,dobrá angličtina,výborné herecké výkony,hezké kostými,sametová zábava.konec,bodka. ()

Rent

Díky tomuto filmu se mi vybavily vzpomínky na dětství a jednu kreslenou knížku plnou zvířátek :-) ()

honeybunn2

Príbeh fakt veľmi pekný, nadherné exteriéry, kamera, veľmi pekné vystihnutie doby, ale aj rozpravkového sveta tejto slávnej autorky. Ale fakt mi celú dobu vadila Renée Z. V tomto tak pekne spracovanom filme by som si vedela predstaviť aj sympatickejšiu herečku, ktorá by celý film neodohrala len špúlením huby, ach až ma z nej štipalo v zadku. Tri hviezdy. ()

alpeew

Autobiografické a lehce sladce vedené vyprávění osudů - a nijak růžových, natož sladkých - Beatrix Potter, malířky a spisovatelky dětských knížek z přelomu 19. a 20. století. je kouzelně pohádkovým filmem. Beatrix se v těchto - pro pokrokově smýšlející ženy - krušných a často hlavně krutých časech - rozhodla stát profesionální malířkou, ilustrátorkou dětských knížek, což se jí přes značné strázně osudu podařilo - jejím odkazem pro děti celého světa je série 23 krátkých příběhů známých jako The Original Peter Rabbit Books. Reneé Zelvegerová se jako Batrix snad narodila a po jejím boku dále exceluje Evan Mc Gregor i Emily Watson.V druhé hl. roli pak kouzelná a až snově krásná krajina anlického venkova ()

huzgi

Úžasný film. Taková miniatura, režijně vše poplatné vyznění příběhu a navození dobové atmosféry. Povedené, povedené.... ()

Melpomene

film mal síce pomalší rozbeh, napriek tomu sa z neho vykľul krásny romantický príbeh o žene, ktorá sa nikdy nevzdávala svojich snov ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,9/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 67%, Audience Score - 68% | FDb.cz - 75.6% | Velmi příjemný snímek s výbornými herci i atmosférou, který snad každého (i suchara) hezky pohladí po duši, díky své rozumné minutáži nenudí a my jsme si jej fakt užili. Obzvláště Renée a Ewan to táhnou. Bohužel posledních 20 minut, když Norman zemře, to trochu ubere a jede to už jen na půl plynu, ale opět se pořádně rozezní krásné tóny od Rachel Portmanové, pro jejíž hudbu máme slabost, takže odpouštíme:-) Holt nic převratného, ale krásný film, který se minimálně těm, kteří poznali nezaměnitelné kouzlo Králíčka Petra (my se mezi ně naštětstí řadíme), musí líbit... 75% ()

cinema_cz

Osobnost skutečné slečny Potter byla barvitější, než jak nám ji úhledný životopisný snímek představuje. 60 % (Ci 04/2008) ()

PlysovyMacko

Cely film sa nesie na velmi prijemnej a nevinnej vlne, s krasnymi kresbami, ktore ozivaju. Beatrix sa da dokopy s vydavatelom, ktory uveri v jej talent a napady, uspech nenecha na seba dlho cakat a vznikne tiez medzi nimi laska. Ani hadky s rodicmi nie su realna prekazka. V druhej tretine nastane tragedia, ale film sa rychlo vrati k svojej nevinnosti. Pekna rozpravka. ()

Nefaria

Taká milá rozprávka vhodná predovšetkým na čas, keď prídete z práce/školy a nechce sa vám rozmýšľať nad skrytými zmyslami. Neprekvapí, ale poteší. ()

Gottfried

V zaujme zdraveho dusevneho vyvoja svojich deti by som im v ziadnom pripade tento film nepustil. Pri jeho sledovani mnou lomcovali podobne pocity, ako pri citani Jany Eyrovej, presnejsie tuzba chytit hlavnu postavu pod krk a drzat niekolko (desiatok) minut. Mrs. Potter s brilantne zahranym nepricetnym vyrazom v tvari nervozne okrikuje zvieratka na obraze, ktory prave maluje, aby sa nehybali. Drogy. Mrs. Potter je narcista ako vysita. Cely film a vsetci v nom su infantilni, presladeni, alebo inak mentalne vysinuti. Napriek tomu, vysoko treba hodnotit pracu ludi od vypravy, pretoze film vas dostane do pokojnej casti viktorianskeho sveta, kde zivot je krasny a zajtrajsky su prirodzene svetle. ()