Jennie Gerhardtová (TV film)

Československo, 1979, 97 min

Povedená dramatizace Dreiserovy realistické předlohy o poměrech v americké společnosti na začátku XX. století. Změnila se mentalita , ale podstata zůstává stejná. Nadčasová předloha, kterou autoři nijak nepokazili.(16.2.2014)

Jennie šťastie na mužov nemala, každý potreboval fúru času na rozhýbanie. Naviac, hranica medzi smotánkou a chudobou sa zdá neprekonateľná. Jej prerod z ustráchaného dievčatka postupne až na veľkú dámu je v jednom filme dosť zrýchlený, akoby tu chýbali celé etapy života a kapitoly z predlohy. Inscenácia je miestami rozpačitá, občas až veľmi a slovenskí herci so známymi tvárami do amerického prostredia akosi nezapadajú. –––– Milostivá si tu behá v košeli ako fuchtľa! A váľaš sa s ním! Znamenáš vôbec niečo pre toho svojho Lestra? –––– Ja viem, možno ti pripadám ako čudák, ale svojím spôsobom ťa mám stále rád. Sme ako figúrky na šachovnici, pohybujú nami okolnosti, nad ktorými nemáme moc.(12.6.2015)