Jenůfa (TV film)

Československo, 1976, 83 min

Hezké a pravdivé..Dana je naší největší dramatickou herečkou!!!!(13.8.2008)

Kvalitní televizní zpracování české národní klasiky. Řada brněnských herců v čele s Danou Medřickou předvedly nadprůměrné herecké výkony. Zdeněk Kaloč natočil inscenaci prokládanou zpěvy, přece jenom se trochu odlišující od původní předlohy. Příběh se odehrává od konce. Ve vesnici je nalezeno mrtvé dítě. Všechny hlavní postavy jsou v jedné místnosti a přehrávají vše, co se stalo v minulosti, až do současného dne. Inscenace je stylizována spíše do divadelní podoby a ne každý divák ji skousne.(21.7.2006)

Obecně mám raději Janáčkovu operu než divadelní hru, ale tohle je jedna z výjimek. Kostelnička je náročná role pro vyzrálé ženy, jenže to není všechno. Musí v sobě mít zakódováno nějaké neštěstí, drama, bolest, nejde to jen hrát, musí se tomu věřit. Těžko se to popisuje, ale já si dodnes pamatuji, jak na mne Medřická působila, mám z toho mrazení v zádech. Výkon Valešové byl strhující a je škoda, že se jí nedostalo v českém filmu více příležitostí. Obecně nízké hodnocení připisuji tomu, že knihu už nikdo nečte, takže hra připadá běžnému divákovi zastaralá. A Její pastorkyňa není právě masově oblíbená opera. Což je škoda, protože slyšet Urbanovou jako Kostelničku a Štefana Margitu jako Laca je zážitek, který tímto doporučuji.(27.5.2008)