Hlemýžď Matěj a skřítek Vítek (TV seriál)

• Československo

Československo, 1976, 100x7 min

Jaroslav Cita

Ľubo Gregor
  • MM_Ramone

Séria krátkometrážnych rozprávok, pre tých najmenších divákov, "Slimák Maťo a škriatok Klinček" bola, z môjho pohľadu, priamou večerníčkovou konkurenciou dvojici pastierov oviec, Maťkovi a Kubkovi. Podobné charaktery hlavných hrdinov. Podobné námety príbehov. Podobný druh animácie. Približne rovnaký rok vzniku. Ako decko som mal rád oba tieto večerníčky, ale predsa len ma vedeli viacej potešiť tí naši dvaja slovenskí valasi. **(18.7.2011)

Skutočne originálna rozprávka, ktorú si pamätá mnoho detí nielen z čias socializmu. Malo to jednoduché príbehy a dosť jednoduchú animáciu. Taktiež sedem minút bolo ozaj menej ako dnešné reklamy medzi programami. Nostalgiu tu hádžem za hlavu, ale proste väčšina našej domácej tvorby je síce často jedinečná, ale pre mňa svetovo priemerná, taktiež aj táto rozprávka.(23.7.2012)

Neviem koľkí z užívateľov pozreli seriál kompletný... Večerníčky som pozeral vždy a vždy budem. Je to dobrá oddychovka, no nečakal som, že STV hodí všetkých 100 dielov za sebou. Mám malé deti a pozeráme spolu takmer všetky večerníčky na STV1, STV2 Po troch týždňoch mi Maťo s Klinčekom mi začínali liezť poriadne na nervy:-) V nervovaní dokonca tromfli aj Medvedíka Ruperta. OK, prvých 14 dielov je nádherne nostalgických. Ale keď ide už asi tretia séria (z roku 1982) dá to psychicky zabrať. Však je to žmýkanie tej istej špongie, prevárenie vyluhovaného čaju. Pre poctivého diváka Večerníčkov to znamená neskutočných 14 týždňov!!!!(5.7.2011)

Jedny z mojich obľúbených postavičiek Maťko a Klingáčik z ranného detstva. Môžem len súhlasiť s užívateľom Flipper. Najkrajšie scény sú v tej teplej, hrubej postieľke, ktorá dieťaťu dodá pocit utúlia a istoty. Dnes už však vidím chyby ako slabú animáciu, nudné "zápletky" vyslovene pre deti do troch rokov. Ale za spomienku stojí.(25.3.2010)

10/100 Pamatujete na seriál Ďubka a Klouzek ze Čtyřlístku? Vycházel v letech 1977-1981 (Knihovnička 59-93). Tento autorský Citův seriál byl nedávno znovuobjeven jako Slimák Maťo a škriatok Klinček či Hlemýžď Matěj a skřítek Vítek / Šnek Flek a skřítek Vítek, slovenský Večerníček, který v Čechách zapadl. Je to poměrně škoda, protože fandů Pepy a Pivoňky (jak se postavičky původně jmenovaly) by se mezi čtyřlístčany našlo povícero.(26.12.2009)

• - Rozprávkový seriál sa stal najrozsiahlejším seriálom v histórii slovenskej televízie. (Raccoon.city)