Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1798 a na pochmurném zámku, daleko od jeho milovaných Benátek, se pomalu chýlí ke konci život jednoho z nejslavnějších mužů osmnáctého století. Muže, který procestoval celou Evropu, který se jednu chvíli topil v bohatství a stýkal s nejvlivnějšími lidmi své doby - papežem Klementem XIII., Voltairem, Rousseauem, Mozartem - aby to vše dokázal v mžiku zahodit a proměnit se v psance, chudšího než kostelní myš. Dobrodruha, který byl snad vším: houslistou, knězem, hráčem, vězněm, spisovatelem... Ale především a zejména milovníkem, svůdníkem, jemuž žádná žena neodolala. Jenže to všechno už je dávno, dávno pryč. Všechny, které znal a miloval, si už Bůh povolal k sobě, jediné, co mu ještě zbylo, jsou vzpomínky. Vzpomínky, které klade na papír ani ne tak v naději, že je bude někdo číst, jako spíš sám pro sebe, aby alespoň na chvíli, v duchu, unikl z nepříliš přátelského prostředí do jiného, vlídnějšího světa. A pak do jeho života náhle, nečekaně ještě jednou vstoupí žena: služka Edita, jejíž mládí a bezprostřednost dokážou ve starém muži vykřesat zdánlivě dávno uhaslou jiskřičku citu... Giacomo Girolamo Casanova (1725-1798), jehož jméno se stalo synonymem svůdníka, si svou pověst zcela jistě zasloužil. Na rozdíl od mnoha jiných známých či neznámých prostopášníků a tak trochu proti zvyklostem své doby mu však nikdy nešlo jen o sebe. Nikdy žádnou ženu neznásilnil, vždy dbal na to, aby předmět jeho touhy měl ze vzájemného vztahu stejné potěšení, jako on sám. Dokládá to jeho autobiografie Histoire de ma vie, kterou někteří puritáni považují za pornografii (a možná ne tak docela neprávem, neboť Casanova dokázal svá milostná dobrodružství popisovat velice otevřeně a do nejmenších detailů), jiní v ní ovšem vidí mistrovské dílo a fascinující zdroj informací o životě společnosti v době Osvícení.
Dobrodružný život slavného svůdníka už mnohokrát inspiroval filmové a televizní tvůrce, v jeho roli se dodnes vystřídala řada známých a oblíbených herců: od Alfréda Deésyho (zároveň i režiséra vůbec první filmové adaptace Casanovových pamětí z r. 1918) přes Bélu Lugosiho, Donalda Sutherlanda, Franka Finlaye až po Richarda Chamberlaina. V nejnovější britské verzi se na obrazovce objeví hned dva Casanovové: v roli starého, životem zlomeného muže exceluje Peter O'Toole, mladého Casanovu hraje s nemenším zápalem a úspěchem David Tennant (Devět a půl minuty, Harry Potter a Ohnivý pohár). (Za zmínku stojí ovšem i to, že britští tvůrci si tentokrát příliš nelámali hlavu s historickými reáliemi. Konkrétně se skutečností, že poslední léta svého života strávil Casanova na duchcovském zámku vévody Valdštejna. Poslední Casanovův azyl, který se na obrazovce v několika záběrech objevuje, nemá s Duchcovem nic společného ani omylem, což může českého diváka maličko pobouřit. Nicméně odpusťme Britům tuto drobnou historickou nepřesnost, která naštěstí nic neubírá na zajímavosti a atraktivitě celého díla.) (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (38)

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Casanovove pamäti som čítala ešte v puberte (čo je teda už dosť dávno), takže si ich detailne nepamätám, no myslím, že táto verzia BBC je výrazne obohatená a prikrášlená, hlavne pokiaľ ide o posilnenie romantickej línie. Pozerá sa to dobre, hlavne vtipné momenty, celkovo ide o ľahkú zmesku komédie a melancholickej drámy prezentovanú dvoma verziami Casanovu - mladého a starého. Oddychovka na nedeľné popoludnie. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

No co tímhle chtěl básník říct? Casanova se nejspíš v hrobě obrací, že z dobové >popkulturní< osobnosti udělali současně televizáckou figurku, šklebící se do kamery a pronášející divácky nepochybně vděčné pindy - umocněno umouněným a hloupoučkým českým dabingem. Nakonec tedy - co s komedií, u teré nemáte důvod se smát a s dramatem, jež na dramatičnosti nabyde nejspíš až při představě rozpočtu za všechny ty zbytečné kostýmy a produkci vůbec. Promarněné téma. Nic... Absolutně nic... Smutné... :-/ ()

Reklama

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Docela těžko se mi Casanova hodnotí, protože si připadám "zaujatá". Nevím, nakolik si filmaři Casanovův příběh upravili podle svého a nehodlám to zjišťovat, mně přijde stopáž na dva díly trochu dlouhá, ale.. nakonec jsem se rozhodla, že vyzdvihnu vztah hlavní postavy s Henriettou. Ve všech scénách, kde se spolu ocitli, jste jim to věřili, tu osudovou lásku dvou lidí, která v tehdejší společnosti nemá moc šancí, Laura Fraser byla skvělá, David Tennant ještě lepší. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Bez zbytečných výlevů, bez přepudrovanosti a bez trapných dialogů. Nebýt nevydařené postavy potomka ve druhé části, byl by to jeden z vrcholů televizní tvorby. Peter O'Toole je parádním Casanovou a Rose Byrne jako jeho spasitelka něžným kvítkem v jeho životě, jak on sám říká "plném hnusu". Navíc ústřední motiv pravé lásky na celý život je díky Tennantovu božskému elánu nádherným sentimentálním ždímačem slz a reálným příběhem zároveň. ()

Jinny 

všechny recenze uživatele

70 %. Starý Casanova vypráví historky o tom, jak zprznil i ochotnou jeptišku, zbohatl a zase zchudnul a jak doopravdy miloval jen jednu ženu, která mu dovolí leda tak políbení ruky. A nakonec vypráví i o tom, jak se rozhodl takový život opustit, když i jemu zmrznul úsměv na rtech. Peter O´Toole je okouzlující vypravěč a společník a jeho mladší verze David Tennant si užívá každou chvíli na obrazovce. Ačkoliv divákova první reakce na Tennanta nejspíš bude, že to dlouhé britské bidlo jako Casanova vůbec nevypadá, svým šarmem a energií ho brzy nenechá na pochybách, že tu roli získal právem. Celkově se jedná o zajímavější zpracování tématu než film s Heathem Ledgerem, byť je to opravdu hlavně zábavná jednohubka. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • Představitel mladého Casanovy, hnědooký David Tennant, nosil během natáčení modré kontaktní čočky, aby měl barvu očí jako představitel starého Casanovy Peter O'Toole. (banrun)

Reklama

Reklama