Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2006, 114 min

• Djkoma

Vždycky jsem měl rád Richarda Linklatera. Jeho diskuzní romance opravdu z celého srdce miluji a některé jeho experimenty ve mě také vzbudili ty lepší pocity. Bohužel to není příběh Fast food nation. Snad poprvé natvrdo říkám, že tohle se Richardu nepodařilo. Film nepůsobí jako celek, ale spíše jako dvoudílná mini série, která v první půlce chce říct hodně, ale během reklamy mezi oběma díly všechny své myšlenky zapomene a poddá jen nudné a obyčejné svědectví, které bych očekával od režiséra kvalitativně o hodně slabšího. Všechny ty malé i větší hvězdičky přes Linklaterova oblíbence Ethana Hawke, Bruce Willise, Avril Lavigne, Krise Kristoffersona působí jen jako marketingově promyšlené tahy, kdy si jeden manažer řekl, že by Bruce Willis měl hrát v podobně laděném filmu a stalo se. Je tam 5 minut a je to opravdu "bomba". celkový přístup k postavám se mi nelíbí, dělají věci, které neodpovídají tomu co se o nich divák doví a poučka na závěr? Chcete se něco dozvědět o hamburgerech? Koukněte na Super size me a nechte tento rádoby satirický film na pokoji.(23.3.2007)

Já se u toho nenudil. Přiznávám, že třeba linie studentky co dělá v mekáči je úplně zbytečná a Ethan Hawke tam čtvrt hodiny oxiduje, jen protože je jeho hlava známá. Ovšem hlavní linie s hovnama v hamburgerech mi přišla zajímavá a herecké hvězdy mi tam fakt nevadily, naopak. Ale jak zde píše choze, hambáče jsem žral a žrát budu. 70%(21.9.2007)

Agitační výkřik do tmy. 1) Film chce obsáhnout vše najednou - chování fastfoodových řetězců v honbě za ziskem, nehumánní "výrobu" hovězího masa, osudy mexických ilegálních gastarbeiterů i ekologické aspekty. Výsledkem je všechno a nic. Naštěstí si tvůrci odpustili milostnou linii, to by pak bylo úplně k nekoukání. 2) Nejvíce mě dostala mladá ekologcká aktivistka, která říká krávě, co se nechce hnout z ohrádky: Don´t you want to be free? Ovšem i tito bláhoví aktivisté se umí poučit: I think our major learning was cows are pretty stupid. 3) Film sám za moc nestojí, ale za jeho společenský apel přidávám jednu hvězdičku.(3.8.2014)

Z tohoto filmu jsem si odnesla pár ponaučení. Za prvé dobře socializovaný jedinec, nikdy nemůže být úplně svobodný, vždy ho bude ovlivňovat kultura daného prostředí. Imigranti z Mexika, kteří si chtěli splnit svůj americký sen ( práce na jatkách) a jsou na tom ve výsledku prakticky hůř, než ve své původní vlasti. Dokonce je má v hrsti jeden jediný člověk, který s nimi manipuluje jako s hadrovými loutkami a oni musí odhodit hrdost a dokonce svoji důstojnost, protože peníze na živobytí nezbytně potřebují. Za druhé (opravdu úsměvná scéna s aktivistkou Avril, kdy chce zachránit stádo krav, vypuštěním do volné přírody), myšlenku že, svoboda je důležitá pro lidi, ale kravám je to očividně jedno. Podle mého názoru výborně zpracovaný snímek a jeden z mála, který kriticky poukazuje na nedostatky v konzumní společnosti. Líbilo se mi to syrové zpracování snímku, kdy ze scén na jatkách, mi šel mráz po zádech a hlavně mě tento snímek překvapil hereckým obsazením, kdy jsem dotyčné herce neznala, až na Avril Lavigne a Bruce Willise, kteří tam oba měli jen malý štěk, který pro samotný film nebyl tak důležitý a mohl to zahrát i kdokoliv jiný.(31.3.2012)

Kontroverzný film o hamburgeroch a fastfoodoch, moment už sme to tu raz mali. Áno, mám na mysli Super Size Me, ktorý však bol dokumentom. Linklaterov snímok je však aj o rôznych ľuďoch, rôznych povahách, rôznych problémoch, mexičanoch.:) Súhlasím s KevSpa, že po zhliadnutí tohto filmu si asi ťažko hneď niekto zájde na hamburger. Linklater mi čiastočne pokazil chuť do jedla a pohľady na úbohé zakrvavené kravy si určite nechcem zopakovať, no musím priznať, že ma jeho film zaujal, mal kopu výborných hercov (hlavne Greg Kinnear) a bol zaujímavý, aj keď nechutný. Čo v tom hľadala Avril Lavigne?(5.7.2007)

• - Avril Lavigne, která zde v menší roli ztvárnila vegetariánskou aktivistku bojující za osvobození krav, je vegetariánkou i ve skutečnosti. Jednou nicméně uvedla, že by se za vegetariánku nepovažovala, pro případ, že by ji někdo viděl jíst maso. (GreatestFan)

• - Film sa natáčal v texaskom meste Austin, v Colorado Springs a aj v Mexiku. (Greenpeacak)

• - Režisér Richard Linklater bol nominovaný na Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes. (Greenpeacak)