Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2006, 114 min

• Marigold

Nudný, mělký a rádoby-zasloužilý aktivismus bez špetky naléhavosti a jakéhokoli přínosu. Avril Lavigne filozofující o revoltě. To už fakt radši ten pragmatik Willis. Ten má aspoň koule. Nevím, jestli náhodou stádo krav není brilantní metaforou lidí, kteří tenhle film shledávají kritickým. Sám totiž jen otupěle bučí v řadě a ještě to vydává za odvahu... Jako dokument by byl možná zajímavý (taky by přišel o 90% ušlechtilých keců a všechny hvězdy), jako hraný film je to jenom vyčpělá konstrukce.(13.3.2012)

• choze

Nezávislácky roztěkaný a pomalý film se zástupem hvězd, jednou skvělou scénou (rozhovor Grega Kinneara s Bruce Willisem) a nechutným moorovským koncem, za který jednu hvězdičku strhávám. Opět jsem se nic nového pod sluncem nedozvěděl, ani mi není o nic víc líto krav a hambáč si dám při nejbližší příležitosti.(3.5.2007)

Jeden z filmů, kterému by neuškodila delší stopáž. Knihu jsem bohužel nečetl, ale přesto si myslím, že se jednalo o téma, které šlo propracovat poněkud hlouběji. Děj filmu se až příliš často směruje k migraci do USA a nezbývá čas na to hlavní. Co je mi po tom, že předák masokombinátu v Coloradu přejede každou druhou přistěhovalku, která touží po lepší práci. Já ve skutečnosti nemám nic proti ději jako takovému. Z mého pohledu se jedná o slušně realizované drama z fast food průmyslu. Jde spíše o to, že bych byl rád, kdyby k němu bylo přidáno 10 až 20 minut problematiky z velkoobchodního "podsvětí". Taktéž se mi zamlouvala dějová vsuvka vysokoškolských studentů, bojujících za práva zvířat, ikdyž byla obsažena v tak malé míře, že může pro někoho působit spíše komicky až nepřirozeně. Co se týče pro mě hlavního lákadla tohoto filmu Avril Lavigne, tak její herecký výkon nebyl ničím oslnivým ani výjimečným. Ve skutečnosti se ani nemohla k žádnému hereckému "koncertu" s takovouto mini-rolí propracovat. Rád bych řekl, že až jednou dostane skutečnou roli, že bude skvělou herečkou, ale to si opravdu netroufám tvrdit a abych byl upřímný, ani si to nemyslím. Ale čas ukáže. Z mého příspěvku, nebo kritiky chcete-li, může být cítit nespokojenost, ale není to uplně pravda. Film se mi líbil a bez mrknutí oka bych ho doporučil opravdu každému. Možná bych vynechal povahy se slabým žaludkem, protože závěrečné scény jsou opravdu odpudivé a i mě se zvedal žaludek. Ale pokud bych zmíněné scény přeskočil, jen bych odvracel zrak od skutečnosti. Amerika je národ rychlého občerstvení a toto je jeden z mála filmů zabývajících se touto problematikou. Můžeme jen doufat že se jich do budoucna dočkáme víc a budeme moci shlédnout další nechutnosti tohoto odvětví. 4* - 80%(8.9.2007)

Filmy s kontroverznou problematikou majú u mňa malé bezvýznamné plus a určite ma zaujímajú a logicky medzi ne patrí aj Fast Food Nation... Na 99% sa podobné veci dejú aj v skutočnosti, no ja s tým nič nenarobím a je mi to (bezohľadne povedané) u riti. Samozrejme mi prišlo ľúto či už tých kráv alebo ľudí pri výrobe, ale aj ľudí, ktorí tie svinstvá jedia. Ale medzi nimi som určite aj ja a zatiaľ som živý a zdravý, takže určite ma to od najbližšej návštevy McDonalda neodradí. A čo sa týka filmu, myslím si, že väčšina známych hercov tu ani nemusela byť (Hawke, Willis...), film by pôsobil asi lepšie. Vo výsledku by som dal 2*, no za Avril (hoci hrala veľký kravský trus) pridávam pol * a beriem do úvahy aj malé bezvýznamné plus :)(18.9.2008)

Inu, spíše než film s celistvým dějem je třeba tenhle velice povedený snímek brát jako pestrou mozaiku příběhů, které spojuje jedno velké fástfůdové svinské téma. Přesně tak je ostatně napsána i kniha, takže se není čemu divit, že zfilmovaná vypadá tak, jak vypadá. Fast Food Nation začíná podobně jako Děkujeme, že kouříte, ovšem postupem času přestane být satirickou (téměř)komedií a stane se z něj hned několikanásobné varování - pro zákazníky/žravce, pro zaměstnance i pro zaměstnavatele... Film přitom (jak by možná někdo čekal) nehýří záběry porážených a porcovaných zvířat. Návštěvy bourárny se "dočkáme" až v závěru, což je jedině dobře. Richard Linklater očividně věděl, co dělá, a podle mě se mu tenhle filmburgr podařilo uplácat takřka dokonale. Palec nahoru dávám i za soundtrack, který bych si rád poslechl samostatně. Fast Food Nation se rozhodně nemůže líbit všem, kteří si ho pustí. Dost možná ani většině z nich. Ale to je naprosto v pořádku. Jak tvrdí jedna z postav tohoto filmu "Čas od času musí všichni spolknout nějakou sračku" (Mimochodem říká to Bruce WIllis v jedné z nejlepších scén).___P.S. Na hambáče do mekáče jsem nikdy nechodil a jen tak se to nezmění.(5.3.2011)

• - Režisér Richard Linklater bol nominovaný na Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes. (Greenpeacak)

• - Avril Lavigne, která zde v menší roli ztvárnila vegetariánskou aktivistku bojující za osvobození krav, je vegetariánkou i ve skutečnosti. Jednou nicméně uvedla, že by se za vegetariánku nepovažovala, pro případ, že by ji někdo viděl jíst maso. (GreatestFan)

• - Ve scéně, kdy se Don Anderson (Greg Kinnear) vydá na služební cestu, jede ve vozidle Ford Explorer 4. generace. Nedlouho poté však vystupuje ze staršího Fordu Explorer 3. generace. V dalším střihu pak lze vidět opět původní auto. (alambert)