Dramatická kritika chování velkých společností v průmyslu rychlého občerstvení vypráví příběh, jímž se prolínají tři základní dějové linie. V první jde o ilegální přistěhovalce do USA pracující v masném velkozávodu. Další je o vysokoškolské studentce pracující jako brigádnice v rychlém občerstvení a koketující s aktivismem. A poslední nás zavede doprostřed vyšetřování správy podniku. Don Henderson (Greg Kinnear) je marketingovým vedoucím řetězce Mickey's Fast Food Restaurant a má obrovský problém. Kontaminované maso se nějak dostává do karbanátků potřebných pro výrobu jejich nejoblíbenějších hamburgerů Big One. Aby zjistil jak, vypraví se ze svého útulného hnízdečka v jižní Kalifornii do příbytků středoamerických dělníků obsluhujících jejich masné závody a objevuje tam skutečný "rychloobčerstvovací národ" konzumentů, kteří si sami vůbec neuvědomují, že to oni jsou konzumováni průmyslem lačnícím po čerstvém mase a výdělku. (oficiální text distributora)

Trailer

Wormboy

Ked niekto natoci film ako Before Sunset/Sunrise, kazdy jeho film ocakavam s urcitym nadsenim. Na FFN som sa riadne tesil uz od jeho prvotneho ohlasenia. Vysledkom som vsak sklamany. Je to urcite dobry film, to je jasne. Linklater sa vsak akoby stracal v epizodickom charaktere filmu a prepojenie jednotlivych dejovych linii nefunguje tak akoby malo. Film je podla mojho nazoru zbytocne dlhy, cim zaujimava tema straca svoju udernost. Niektore sceny a zabery su vsak mimoriadne vydarene, len skoda, ze nie cely film. ()

grogodil

Niečo pre vegetariánov. Síce mám zo zeleniny najradšej pečené bravčové koleno a z ovocia kuracie stehno, no po tomto prejde chuť na mäsové výrobky asi každého. Síce sa Linkanter v koncepcii štyroch nezávisle rozprávaných príbehov zo začiatku stráca a línia s teenegerskými aktivistami a zamestnancami fastfoodov mohol radšej okresať na úkor ostatných dvch, no na konci to má ten správny úderný efekt, vďaka ktorému budete McDonalda obchádzať aspoň týždeň veľkým žltým oblúkom....a Bruce Willis (holá bravčová hlava vo vedení mäsokombinátu) a Ethan Hawke si svoje minirole úžasne vychutnávajú... ()

JFL

Skrze naivní iluze bossů korporačních fasfoodových řetězců, sociální zázemí náctiletých zaměstnanců v pestrobarevných uniformách řetězcových poboček a drsný život špatně placených imigrantů pracujících v masokombinátech skládá režisér Richard Linklater nelichotivý, celoplošný obraz světa fastfoodové kultury. Namísto lineárního příběhu film tvoří epizodní výjevy, které fungují jako malé reportáže. Nepřítomnost příběhu sice vede k nesoudržnosti, ale zároveň umožňuje naznačit všechny aspekty fastfoodové kultury a poukázat na její globální vliv. ()

Djkoma

Vždycky jsem měl rád Richarda Linklatera. Jeho diskuzní romance opravdu z celého srdce miluji a některé jeho experimenty ve mě také vzbudili ty lepší pocity. Bohužel to není příběh Fast food nation. Snad poprvé natvrdo říkám, že tohle se Richardu nepodařilo. Film nepůsobí jako celek, ale spíše jako dvoudílná mini série, která v první půlce chce říct hodně, ale během reklamy mezi oběma díly všechny své myšlenky zapomene a poddá jen nudné a obyčejné svědectví, které bych očekával od režiséra kvalitativně o hodně slabšího. Všechny ty malé i větší hvězdičky přes Linklaterova oblíbence Ethana Hawke, Bruce Willise, Avril Lavigne, Krise Kristoffersona působí jen jako marketingově promyšlené tahy, kdy si jeden manažer řekl, že by Bruce Willis měl hrát v podobně laděném filmu a stalo se. Je tam 5 minut a je to opravdu "bomba". celkový přístup k postavám se mi nelíbí, dělají věci, které neodpovídají tomu co se o nich divák doví a poučka na závěr? Chcete se něco dozvědět o hamburgerech? Koukněte na Super size me a nechte tento rádoby satirický film na pokoji. ()

Sfinkter

Alternativní mainstream, jinak se Fast Food Nation nedá označit. Nikterak nekáže, spíše se pokouší poukázat, ale věrohodná sonda do duše USA to jistě není. Závěr z jatek se srdceryvnou hudbou působí poměrně emotivně, režisér dobře využívá silných filmových zbraní, ale člověk stojící pevně nohama na zemi pozná citové vydírání. ()

• Režisér Richard Linklater bol nominovaný na Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes. (Greenpeacak)
  • Ve scéně, kdy se Don Anderson (Greg Kinnear) vydá na služební cestu, jede ve vozidle Ford Explorer 4. generace. Nedlouho poté však vystupuje ze staršího Fordu Explorer 3. generace. V dalším střihu pak lze vidět opět původní auto. (alambert)
  • Film sa natáčal v texaskom meste Austin, v Colorado Springs a aj v Mexiku. (Greenpeacak)

Související novinky

Vůz plný zlata

Vůz plný zlata

01.06.2006

Zatímco čeští filmaři stahují své snímky z většiny festivalů na protest proti nepochopitelnému jednání naší vlády, která neodsouhlasila novelu zákona o české kinematografii, v Cannes se tuto neděli… (více)

Prst v chilli gratis

Prst v chilli gratis

21.05.2006

Co byste dělali, kdybyste začali jíst právě čerstvě připravené chilli a náhle v něm objevili článek lidského prstu? Já pravděpodobně zvracel. Tohle se stalo právě před rokem a před půl rokem byli… (více)