Den vítězství

Deň víťazstva

(festivalový název)

Válečný / Historický / Drama / Akční

Alžírsko / Francie / Maroko / Belgie, 2006, 120 min

Úprimne povedané čakal som od toho viac, bolo to možno názvom, obsadením, produkciou toľkých krajín, ale výsledok je len obyčajná akoby televízna vojnová dráma s nie príliš šťastným koncom. No tie časy boli najmä pre vojakov z krajín, ktoré bojovali pod inými vlajkami ťažké. Depresívny film, ale dobrý, dobrý, ale doslovne je to priemer.(15.6.2012)

To, že bojujete za svou vlast ještě neznamená, že vlast to ocení. Ba co hůř, v případě jakýchkoliv menšin je skoro pravidlem, že se tak nestane. Solidně zpracovaný válečný film - takoví Buffalo Soldiers po Alžírsku. Stejně jako ve snímku o černošské jednotce kdesi v Itálii se zde seznámíme s jednotkou tvořenou muslimskými Alžírskými občany Francie. Stejně jako jednotka buvolů i oni jsou diskriminováni a snaží se dokázat velitelům svůj význam pro vlast. Měl bych jen pár výtek k užité vojenské technice ve filmu. S tím si filmaři mohli dát více práce. Prakticky kromě jednoho jeepu veškerá vozidla: jeepy, náklaďáky, transportní lodi atd...válku nezažily a jednalo se o mnohem pozdější typy. Někomu to nevadí, já si myslím, že ve válečném snímku by se toto dít nemělo. Taky mne zaujalo, že jeden z čety horských střelců, byl vybavem Thomsonem ač ten byl coby moderní samopal nedostatkovým a často velmi žádaným zbožím i v US jednotkách.... Každopádně, snímek byl zajímavý a obohatil mi obzor. Chtěl jsem dát 3 hvězdy, ale poslední akce ve vesničce si vysloužila i tu čtvrtou.(17.6.2011)

Snímek zpracovává poměrně neotřelou tématiku, ale bojové akce je tu nemnoho a to je u dvouhodinového válečného filmu dost velká vada na kráse. Když vezmu v úvahu samotný závěr vykradený z "Vojína Ryana", rozhodoval jsem se mezi 2 a 3, za tu předchozí přestřelku nakonec přece jen zaokrouhleno nahoru.(12.8.2008)

Tak trošku francouzská variace na Ryana s národnostním podtextem navíc. Válečných filmů o čených amerických vojácích za II. světové války tu už pár bylo a takřka bez výjimky se jednalo o černobílé vydírání a obviňování všech bílých. Indigénes také poukazují na odlišný přístup francouzského velení k bílým a africkým vojákům, ale není to tak přepálené, jak by se dalo čekat, takže není problém těm křivdám uvěřit. Technická stránka je téměř bezchybná a totéž se dá říci o hereckém představení všech zúčastněných. Byl jsem trošku skeptický k Jamelovi Debouzemu, kterého jsem si, vzhledem k jeho handicapu, nedokázal v roli vojáka představit, ale on si poradil opět výborně a jeho tělesný nedostatek jsem takřka nevnímal. Závěr mě pak zvedl ze židle. Francouzi by se za svůj postoj měli stydět. 80%(24.10.2014)

Ďalší z rady ničím výnimočných vojnových filmov, tentokrát viacej zameraný na afrických spojencov, ktorí pomáhali oslobodzovať Európu. Nakrútenie filmu o vojnovej jednotke Alžírcov oslobodzujúcich Francúzsko nepovažovujem za nijak zlé, horšie je to už so samotným podaním, nevýraznej a nedotiahnutej réžii, rovnako tak aj chabým hereckým výkonom. Pritom sa dá povedať, že začiatok filmu je vcelku vydarený; naverbovanie vojakov a vzápätí pomerne silná scéna dobývania strategického kopca ovládaného Nemcami, ktorá sa takmer vyrovná naturalistickému vylodeniu v Normandii s tu toľkokrát spomínaného ,,Zachráňte vojaka Ryana". Potom však nasleduje celý rad nudných a podľa mňa zbytočne zdĺhavých pasáží, viac-menej založených iba na uznaní zásluh pre afrických spojencov. Záver sa potom taktiež nesie v duchu Ryana, rovnako tak aj príchod na cintorín padlých po šesťdesiatich rokoch. Nomináciu na Oscara akosi nechápem (vari sa nenašli lepšie filmy?), rovnako tak aj 9 nominácii na Cézara. Ak by bol o 30 minút kratší, mohol byť aj viacej znesiteľnejším.(16.2.2008)

• - Film byl natočen dle skutečných válečných událostí 2. světové války z let 1944 až 1945 a autentických vzpomínek severoafrických domorodých vojáků. (Lynette)