Hodina pravdy - Série 1 (2004) (série)

Černobyl - nultá hodina (S01E01)

(epizoda)
  • Česko Černobylská katastrofa (více)
Velká Británie / Kanada, 2004, 47 min

Třiadvacet minut po jedné, ráno 26. dubna 1986, dělilo Evropu od nejhorší jaderné katastrofy už jen několik sekund. Čtvrtý reaktor jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu právě explodoval. V Sovětském svazu bylo černobylské trauma tak hluboké, že ho mnozí považují za první krok ke zhroucení komunistického režimu. Tento film vypráví minutu po minutě drama poslední hodiny předcházející této tragédii. Uvidíte příběh očima hlavních protagonistů, pracovníků elektrárny, kteří měli to štěstí a přežili i těch, kteří okamžitě nebo brzy po neštěstí na následky havárie zemřeli.
Té noci se v Černobylu protnuly dvě osudové okolnosti. Chybná konstrukce reaktoru a despotická a sebestředná povaha hlavního inženýra Anatolije Ďatlova. Řídící směna nevěděla téměř nic o tom, proč a za jakých podmínek je tento grafitový reaktor při nízkém výkonu tak nestabilní. Druhou riskantní okolností byla nepředvídatelnost chování ing. Ďatlova samotného. Je podoben technologii, kterou chce ovládat. Tuto noc se Ďatlov s reaktorem střetl v souboji síly, který je oba zničil. Jednatřicet minut po půlnoci se hádka kvůli hladině výkonu, při níž může začít bezpečnostní zkouška čtvrtého černobylského reaktoru, vyostřila... (oficiální text distributora)

pan_buh

Ale tak docela to šlo. Jen by někdo mohl spočítat kolikrát tam použili hypermoderní slovo "tým". No a o příčinách PROČ to došlo až za hranu, tak tam bych ocenil, kdyby to míň házeli na hlavního inženýra /já vím ono je to nejsnažší/ a víc vysvětlili proč byla konstrukce reaktoru právě taková, proč tak spěchali se spuštěním atd. namísto aby 4x opakovali stejný "dramatický" záběry. ()

PetrC. odpad!

Dokument, který napáchal asi největší škody na vnímání černobylské katastrofy. Popisuje zásadní události tak, jak se nestaly (už i britský televizní hraný film Chernobyl: The Final Warning z roku 1991, i když tehdy ještě stav poznání byl o mnoho menší, vystihuje klíčové momenty na blokovce lépe, byť také nedokonale). Akorát přiživuje vyvrácená a nesmyslná tvrzení, která bohužel převzal i seriál Chernobyl z r. 2019 (atmosféra na blokovce, průběh bezpečnostního experimentu, Perevozčenkův běh, zavádějící "grafitové špičky" atd.). Zcela se vyhýbá revidovaným závěrům IAEA z r. 1992 (tedy nejvyšší mezinárodní vědecké autority), natož aby je rozvíjel. Přínos dokumentu je v tom, že v něm vystupuje Alexandr Juvčenko, který v r. 2008 zemřel na leukémii. Je šokující, jak malý prostor dostal například Boris Stoljarčuk, člen tehdejší noční směny ve velíně, ale to samo o sobě vypovídá o nízké úrovni dokumentu. ()

S120 odpad!

Tak tohle je odpad odpadů. Skoro až lituji, že není k dispozici možnost nějakého horšího ohodnocení. Tím, čím byl Černobyl pro jadernou energetiku je tento film pro dokumentaristiku. Takhle blbě se dělaly dokumenty snad naposledy za dob Třetí říše. Kdybych měl vybrat obdobně hodnověrný dokument, tak by to byl asi film "Vůdce daroval Židům jedno město". To, že děj snímku mnozí diváci považují za skutečné vylíčení událostí jen dokazuje obrovskou sílu jakou může mít film. Nejhorší ze všeho jsou patrně smyšlené dramatické scénky z blokové dozorny, kde vystupuje partička ušlápnutých "rádoby odborníků", kteří nechtějí porušovat předpisy, nicméně jsou pod vlivem despotického vedoucího Datlova. Tvůrcům vůbec nevadilo, že přeživší shodně vypovídali, že mezi operátory byla přátelská atomosféra a žádné zvyšování hlasu, ani nic podobného se toho dne na bloku nedělo. A co naplat, že muži z "party chytrých" (Toptunov, Akimov, ...), kteří dle dokumentu nechtějí v experimentu pokračovat a chtějí odstavit reaktor, ještě na smrtelné posteli, když umírali pár týdnů po nehodě na nemoc z ozáření, stále opakovali, že nechápou co se mohlo stát, že si nejsou vědomi pochybění a že by bývali měli cokoliv udělat jinak. Tento film z nich dělá něco, čím určitě nebyli. ()

pOne

Nemám rád kombinaci dokumentárního filmu a dramatické hrané rekonstrukce. Většinou se v těchto případech (pochopitelně) šetří na penězích, vše vypadá lacině a pokud nejde skutečně o zajímavou událost a dobré zpracování, tak vydržím maximálně 10 minut. V případě Černobylu jsem si film skoukl dvakrát a ani mi výše uvedené věci nevadily. Určitě velice zajímavý film! ()

Cappuccino

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rekonštrukcia udalostí, ktoré predchádzali výbuchu - posledných šesťdesiat minút. __ Zero Hour ponúka jasné odpovede na nezodpovedané otázky ohľadom technického problému katastrofy a akýsi kúsok zo života pracujúcich inžinierov - v skratke - všetko čo potrebuje bežný laik vedieť. Dúfam sa už nikdy nič podobného (a či horšieho) nezopakuje. Brr! ()