Hodina pravdy - Série 1 (2004) (série)

Černobyl - nultá hodina (S01E01)

(epizoda)
  • Česko Černobylská katastrofa (více)
Velká Británie / Kanada, 2004, 47 min

Třiadvacet minut po jedné, ráno 26. dubna 1986, dělilo Evropu od nejhorší jaderné katastrofy už jen několik sekund. Čtvrtý reaktor jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu právě explodoval. V Sovětském svazu bylo černobylské trauma tak hluboké, že ho mnozí považují za první krok ke zhroucení komunistického režimu. Tento film vypráví minutu po minutě drama poslední hodiny předcházející této tragédii. Uvidíte příběh očima hlavních protagonistů, pracovníků elektrárny, kteří měli to štěstí a přežili i těch, kteří okamžitě nebo brzy po neštěstí na následky havárie zemřeli.
Té noci se v Černobylu protnuly dvě osudové okolnosti. Chybná konstrukce reaktoru a despotická a sebestředná povaha hlavního inženýra Anatolije Ďatlova. Řídící směna nevěděla téměř nic o tom, proč a za jakých podmínek je tento grafitový reaktor při nízkém výkonu tak nestabilní. Druhou riskantní okolností byla nepředvídatelnost chování ing. Ďatlova samotného. Je podoben technologii, kterou chce ovládat. Tuto noc se Ďatlov s reaktorem střetl v souboji síly, který je oba zničil. Jednatřicet minut po půlnoci se hádka kvůli hladině výkonu, při níž může začít bezpečnostní zkouška čtvrtého černobylského reaktoru, vyostřila... (oficiální text distributora)

ToxicAli

Jsem poměrně fanda tématu jaderných katastrof (i hypotetických). Dojmy z tohoto dokumentu mám však velmi protikladné: Výborný obsah, příšerná forma... Jednoduše nemám rád hrané dokumenty, kde parta neherců předvádí tragické výkony, vedou zbytečné dialogy o chytání ryb a prodeje Moskviče a snaží se naprosto zbytečně zdramatizovat děj. Nebýt této formy, jednalo by se o výborný dokument, který podrobně mapuje osudové minuty před největší jadernou katastrofou v historii. ()

MATADOR

Dokument jak má být. Sice je "děj" situován především na pracovníky, kteří tu noc obsluhovali reaktor a tak se jedná spíše o technický dokument o Černobylu. Znám ještě jeden dokument, který jasně ukazuje dopad výbuchu Černobylu jako po politické stránce, tak po tvoření sarkofágu, tak i po městě Pripjať, onen dokument s názvem Bitva o Černobyl se hodí především jako tzv. "druhý díl" tohoto, jelikož se z něj dozvíte spoustu dalších informací, nejenom těchto technických. Ale přesto Černobyl - nultá hodina poukazuje na to, co se vlastně stalo uvnitř, což se málokdy vidí. Nakonec Vám bude dána otázka, v čem nakonec vlastně byla chyba, jestli za to nakonec mohl člověk nebo chyba byla technického rázu. Chytré, poutavé a především autentické. ()

marek.kral

Výborně natočený dokumentární film zachycující poslední hodinu před výbuchem čtvrtého reaktoru. Velmi vkusně a i pro laika pochopitelně vysvětleny veškeré technické detaily, jež bezprostředně vedli ke katastrofě. Nezastupitelná politická rovina celého problému a lidský faktor, jež měly osudový vliv. Tento film bych zařadil jako povinnou součást dějepisných hodin. Výborně, pro mě 90% ()

Krastom

Vždycky mě zajímalo, jak to s Černobylem vlastně bylo a v tomto dokumentárním pořadu je konečně celá katastrofa skvěle zinscenovaná. Za vznik katastrofy evidentně mohl tehdejší komunistický režim, který udělal z hlavního inženýra Anatolije Ďatlova člověka hledícího na produktivitu místo na kvalitu a bezpečnost. Obecně se mi nelíbí, že člověk získává elektrickou energii z jaderných elektráren. Naštěstí se dá dnes získávat z větru a slunce a tak doufám, že tento způsob bude do budoucna převažovat. ()