Masakr na střední škole Columbine (S01E03) (epizoda)

• Česko

Julian Rodd

Scénografie:

Brian Rice
  • Amarcord_1

40% - Rekonstrukce nechvalně známé události s několika svědectvími vybraných účastníků. Je to asi otázka vkusu, ale mně příliš nesedí míchání dokumentu a hraného filmu tohoto typu, kdy jedno druhé nedoplňuje, ale pouze opakuje. Tato podívaná na mě působila prvoplánově, chybí mi v ní více úhlů pohledu na věc - a nejen optického pohledu, u kterého autoři bohužel zůstali. Film nemá jasnou myšlenku, nebo cíl -stejně, jako ji nemělo ono krveprolití. Proto se v mých očích jedná o rekonstrukci, a nikoli o filmový počin, který by mě zaujal. Opatrná, nic neříkající rekonstrukce, jež lehce obviní pasivitu policie, z jejíž strany zde nezazní jediný hlas. Dvě hvězdičky za decentnost a optickou působivost.(31.10.2008)

Pokud vás tento dokument (rekonstrukce) zaujal, doporučuji Bowling for Columbine, ať už si o Michaelu Mooreovi myslíte cokoliv. K těm dvěma zmrdům netřeba cokoliv dodávat. "We are the nobodies, we wanna be somebodies, when we're dead, they'll know just who we are..."(30.11.2015)

Stop. Veľmi silné, skľučujúce. To, čo by ste nikdy nechceli zažiť, ale kvôli tomu dokumentu ste tam s nimi a každý výstrel vás bolí, každá sekunda, keď sa to stopne a vidite meno a jeho fotku človeka, ktorý zomrel. 50 minút a každá minuta trvá ako večnosť. Možno to nakoniec nie je chýba tých dvoch, ale systému a Americkej "demokracie". Neskutočný dokument, skvelá rekonštrukcia. Moore sa tejto teme veľmi nevenoval, zatial čo Morissey a Gilbert s tým pracujú veľmi opatrne a vedia skvelé vyžmykať emocie. Nie len formálne, ale obsahovo fakt silné...(12.1.2014)

Wrath. Natural Selection. Nápisy na trikách střelců byly velmi výstižné. Hněv je možná vzhledem k šikaně a pocitu vyděděnosti pochopitelný, ale zcela nekoncepční a tím pádem ještě více zbytečný čin vedoucí k jeho ukojení jen poukázal na fakt, že jediný Přirozený výběr byly poslední dva výstřely Erica Harrise a Dylana Klebolda.. Formát hrané rekonstrukce doplněný rozhovory, videonahrávkami a fotografiemi obětí působil velmi autenticky, nicméně v rámci objektivity mi scházelo vyjádření ze strany pasivně vylíčených policejních složek i o něco více důslednější pohled za oponu vražedného běsnění, v kterém očividně jeli naprosto všichni. Od autorů hry Doom přes psychiatry až po Tarantina..(4.7.2014)

Prečo zabíjali? Čo ich k tak brutálnemu činu viedlo? Výsmech v škole.. alebo? Sám dokument potvrdzuje, že (vrah č.1) Dylan vačšine žiakov pripadal ako normálny chalan. Tak prečo sa pripojil k (vrah č.2) Erikovi a rad do radu vraždil bezbranné obete? To z nášho pohľadu nemožno súdiť. Jedine žiaci ročníku 1999 na strednej škole Columbime majú k danej téme čo povedať. Výpovede očitých svedkov, Ericov denník a autentické zábery zo školských kamier. Navyše treba pochváliť dôveryhodnú rekonštrukciu celého činu. Filmové spracovanie: (nejedná sa priamo o spracovanie Massacre at Colubime, ale záležitosť je totožná) http://www.csfd.cz/film/232359-zkazena-mladez/.(11.10.2010)

• - Masakr na Columbine High School je v dějinách čtvrtým největším masakrem na americké škole. (Delock)

• - Dylen Kleebold se narodil 11. září 1981, tedy přesně 20 let předtím, než se udál teroristický útok na Světové obchodní centrum. (Dinsberg)

• - Proč si Dylen Kleebold a Eric Harris vybrali právě 20. duben 1999 není dodnes jasné. Spekulovalo se o spojitosti s datem narození Hitlera, avšak tyto domněnky se ukázaly jako mylné. (Dinsberg)