Hodina pravdy (TV seriál)

• Česko

Osudná hodina

Zero Hour

Hodina H

Osudná hodina

Dokumentární

Velká Británie / Kanada, 2004–2007, 12 h 31 min (Minutáž: 50–51 min)

Hodnotím díl POTOPENÍ ESTONIE (The Sinking of the Estonia) - velmi podařený dokument, který nás seznamuje s několika přeživšími obrovské tragédie, když se v roce 1994 potopil trajekt vezoucí 989 cestujících. Zachránilo se jen 137 lidí. Je tu krásně ukázané, jak málo stačilo k takovému neštěstí a také jaké technické nedostatky toho mohly být příčinou. Loď je pohřbena na dně Baltského moře a z piety k utonulým i kvůli technické náročnosti nebyl vrak vyzvednut. Hudba: Robert M. Lepage, režie: Clive Maltby(6.3.2010)

Zero Hour – seriál, ktorý zobrazuje pomocou rekonštrukcie, archívnych záberov a rozhovorov, poslednú hodinu tzv. vyvrcholenia až k bodu nula, silných udalostí, ktoré si je dobre pamätať. ### Tieto riadky komentáru sa viažu k časti Massacre at Columbine High. Jej hodnotenie 5*. Ide o rekonštrukciu masakra na strednej škole v západnom Denveri (Colorado), ktorá sa odohrala v predobedňajšom čase 20. apríla 1999. Dvaja mladí fanatici Eric Harris a Dylan Klebold si v ten deň namiesto kníh zobrali do školy ťažké strelné zbrane, bomby, granáty a rozpútali desivý masaker, ktorého výsledkom bolo 12 mŕtvych študentov, 1 učiteľ, 21 zranení – a to všetko za 16 minút. Spracovanie tohto desivého rána je si myslím na výbornú. ### Tieto riadky komentáru sa viažu k časti The King of Cocaine. Jej hodnotenie 4*. Ide o výbornú dokumentárnu rekonštrukciu o mužovi s mnohými tvárami, ktorého práve tá drogová preslávila a vložila do jeho rúk ohromnú silu, avšak 2. decembra 1993 sa mu stala osudnou po zásahu elitných kolumbijských jednotiek. Pablo Escobar, jeden z najnásilnejších drogových dílerov (je zodpovedný za smrť 30 sudcov, 457 policajtov a ďalších nemálo civilistov) zabil koho chcel, mal a dostal čo chcel, neštítil a nebál sa ničoho (pretože on bol strach), až do chvíle, kým sa pomyselná slučka nezačala čoraz viac sťahovať okolo jeho krku. Jednými bol nenávidený (práve za už spomínané čistky), inými oslavovaný a to za to, že zo svojich špinavých peňazí postavil 2500 príbytkov pre chudobných ľudí z Medellinu, za čo si vyslúžil prezývku moderný Robin Hood. Peňazí mal však na rozdávanie - v roku 1989 ho Forbes Magazine vyhlásil za siedmeho najbohatšieho dílera planéty. Vo všeobecnosti je však Escobar považovaný za jednu z najčiernejších postáv kolumbijských drogových dejín. A práve táto časť seriálu Zero Hour, mapuje, respektíve rekonštruuje hon na kráľa kokaínu. ### Ďalšie príbehy seriálu nie sú o nič horšie.(10.5.2008)

O posledných minútach pred exploziou jadrovej elektrárne v Cernobyle sa pozeralo i dnes pomerne ťažko,lebo táto katastrofa sa nás dotykala, i ked nám bolo dlho zatajovane,že sa vôbec stala a následne jej dôsledky na ľudí i v našich končinách,kam sa radiacny prach vetrom presuval sa bagatelizoval.Dobrá rekonštrukcia.(19.9.2013)

• wafc

Informačně je to sice bezchybné, ale ty hrané záběry jsou tak strašně umělé, že to kazí celkový dojem. Nepálský královský masakr vypadá jak šeherezádí soft-porno! Skutečně neprominutlné pochybení, které jsem ochoten přehlídnout, jen když mi bude nabídnuta role největšího bojovníka za lidská práva Anderse Breivika.(2.8.2013)

Osmnáct dílů, osmnáct různorodých událostí - osvobození rukojmí, školní masakr, zastřelení kokainového krále, vyvraždění královské rodiny, potopení lodě atd. Pokud člověk ty události nezná tak je to poučné, nicméně já viděl několik samostatných dokumentů k jednotlivým událostem a pokud je srovnám s díly tohoto seriálu, tak mi tento seriál vyjde mírně hůř, zkrátka průměrné zpracování tématu, které už někdo natočil lépe.(27.6.2018)

• - Eric Harris si vedl deník, ve kterém si představoval, že unese letadlo a havaruje s ním v New York City. (Delock)

• - Jeden z hlavních faktorů střelby byl lék Zoloft, který bral Eric Harris. Zoloft je antidepresivum pro mladistvé a děti. V minulosti byl Zoloft za své účinky kritizován. Měl mít na vině vraždu prarodičů, kterou spáchal 12letý chlapec. (SidVicious)

• - Dylen Kleebold se narodil 11. září 1981, tedy přesně 20 let předtím, než se udál teroristický útok na Světové obchodní centrum. (Dinsberg)