Černý štír

• Čína Jie jen (více)
všechny plakáty

Příběh historického velkofilmu se odehrává v 10. století na císařském dvoře, kdy je Čína zmítána nepokoji a chaosem. Ve středu děje stojí korunní princ Wu Luan, který se bezmezně zamiluje do mladé dívky Wan. Plány mu však zkříží vlastní otec, když si ji sám vezme za ženu. Wu Luan odchází do exilu, kde ho časem dostihne zpráva o císařově zavraždění. Princ je novým panovníkem poslán do vzdálené země a trýzněn nemožností naplnit svou životní lásku. Zrazen a vyčerpán vyzývá vládce k závěrečnému souboji, který navždy rozhodne o osudu císařské rodiny. Snímek plný soubojů, intrik a velkolepých scén se může honosit také unikátní filmovou kulisou – královským palácem, který je s rozměry 180 x 60 metrů největší filmovou stavbou v Číně. (oficiální text distributora)

drankeryth

Hrozna nuda, ale nieco to do seba malo:) Obcas to aj bolo zaujimave, ale vacsinou som sa nudil a samotne boje mi nic nepovedali. Lietajuci bojovnici ma moc neberu, skor je to take prehnane, ake vzdialenosti dokazu prekonat vo vzduchu. Nieco pozitivne by sa aj naslo vo filme, to zas nemozem povedat, ze by ma z toho nic nezaujalo z bojov, len chcem tym naznacit, ze niektore useky filmu bojov boli pritiahnute za vlasy. Zvysok filmu len bol prilis moc ukecany, co mu len uskodilo. Dalo sa to aj zmaknut v kratsom useku stopaze filmu. ()

sniper18

Je to mierne nadpriemerný historický film. Má celkom dobrý príbeh o princovi, ktorý bol zamilovaný a jeho láska mu city opätovala, ale jeho otec si ju vzal za manželku a on odišiel preč. O pár rokov je jeho otec zavraždený vlastným bratom, ktorý sa teda stáva vládcom a chce dať zabiť princa, ale vďaka nej to prežije, pretože nový vládca ju miluje a chce si ju vziať za ženu. Princ sa nasťahuje do paláca a tak všetci žijú spolu v paláci, kde si nikto nemôže byť istý životom a každý ma svoje vlastné ciele. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak ma sklamalo. Tvorcovia mali viditeľne veľké ambície natočiť perfektný historický film, ale nanešťastie im to až tak dobre nevyšlo. Problém ani tak nie je v jednotlivých scénach, v celom filme sa nenájde ani jediná situácia, ktorá by sama o sebe bola zlá, ale vo filme ako celku, spolu to až tak dobre nedrží, navyše tempo je až príliš pomalé, takže to nedokáže strhnúť, ani jednotlivé postavy nie sú až tak dobre podané, takže som si k nim ani nevytvoril nejaký vzťah, či už kladný alebo záporný a tak aj keď sa na to po celý čas dobre pozerá a dokonca som sa ani napriek dĺžke nenudil, v konečnom dôsledku mi bolo jedno, ako to celé dopadne a ktoré postavy prežijú a ktoré nie. Akcie je tu veľmi málo, ale aspoň tá je kvalitná. Je tu len jedna väčšia akčná sekvencia a pár menších, síce v žiadnom ohľade nedosahujú úroveň akcie z takých klenotov ako Tiger a drak alebo Hrdina, ktorým sa to trochu snaží podobať, ale aj tak sa mi páčia, či už po vizuálnej, ale aj obsahovej stránke, odohrávajú sa v skvelo zvolených prostrediach a navyše je aj dosť krvavá. Herecké obsadenie je výborné, Ziyi Zhang v úlohe cisárovnej, Daniel Wu ako princ, dobrou voľbou je aj You Ge v úlohe cisára, ale ako som spomínal, potenciál ich postáv sa nevyužil úplne ideálne a tak som si k nim nedokázal vytvoriť potrebný vzťah. Prekvapujúco najlepšie dopadla Xun Zhou, ktorá síce nemá moc priestoru, ale jej postava a aj výkon ma bavili. Réžia a technická stránka pôsobia dosť rozporuplne, na jednej strane vizuál je skutočne pôsobivý a páči sa mi aj výber interiérov a exteriérov, ale ako celok to až tak dobre nefunguje. Škoda, je to dobrý film, ale z čínskej produkcie vyšlo množstvo omnoho kvalitnejších predstaviteľov tohto žánru. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 63%. ()

KoleckoR

Historický film, se skvěle zvládnutými souboji, skoro až někdy s baletní přesností a vizualizací, doplněný zpomalenými výstřiky krve (je to u těchto filmů v poslední době hodně oblíbené a není to vůbec ke škodě). Ale ze 130 minut délky filmu je jich tam zatraceně málo (3). Melodramatický konec á la Shakespeare, kdy se vzájemně otráví snad celá vládnoucí dynastie, už trochu pokulhává. Vyzvednout by se ale dala povedená epická hudba. ()

MaedhRos

Shakespeare si s Dálným východem rozumí (heslo 'everybody dies') a Ye yan to ilustruje celkem příkladně. Mám cukání jít s hodnocením výš, protože tempo, (audio)vizuál a občasná divadelní stylizace mi velice sedly a (buďme ještě chvíli povrchní) Wu a Huang jsou prostě liang wei shuaige a je radost se na ně dívat. Jenže film, který je natolik o postavách a motivacích a natolik konverzační, by si zasloužil poněkud výraznější herecké výkony (nikdo tu nehraje špatně, ale nikdo taky nepředvedl nic, z čeho bych byla nějak extra paf). Ye yan je navíc zbytečně krotký, kompromisní film, který všechno dělá tak nějak akurátně a v žádném ohledu nejede na "plný koule". Takový hezčí Hollywood - nic míň, ale taky nic víc. Škoda. (Nejlepším čínským Hamletem pro mě i nadále zůstává ten divadelní, v podání shnaghaiského operního ansámblu.) ()

Geoffrey

Zhang Ziyi jenom stvrzuje, že jako herečka vyspěla už ve 2046 a nyní je z ní 'zasloužilá umělkyně' (umělkyně po zásluze), která spolehlivě zastane i tu nejnáročnější roli; Tan Dun komponuje tak jako nikdy dřív; kameraman snímá famózní výpravu až se místy tají dech; zvukaři opět excelují a přispívají ne méně než kameramani, kostyméři a další tvůrčí profese...k vrcholu stačilo jen málo - a přece hodně. Kde se pochybylo? Ve scénáři? V dialozích? V příběhu? V námětu? Kéž by se všichni přítomní vrátili na začátek a zvolili si adekvátní látku k tak ambicióznímu zpracování - mohli dokázat opravdu mnoho a vrýt se hluboko do paměti filmových dějin. Takhle zůstane Banquet v ohrožení, že se na něj po sezóně docela zapomene... ještě jednou ale zaslouží zopakovat úvodní chválu, na závěr jmenovat Xiaogang Fenga a doufat, že to nebude poslední uznání, kterého se film dočká. ()

• Do role královny se rozhodovalo mezi čínskými herečkami Gong Li, Ziyi Zhang a Meggie Cheung, když roli dostala Ziyi Zhang, byla část scénáře přepsána, aby byla královna mladší. (TomikZlesa)
  • Královský palác se s rozměry 180 m na délku a 60 m na šířku stal největší postavenou budovou v Číně. (TomikZlesa)