Černý štír

Scénografie:

Timmy Yip

Kostýmy:

Timmy Yip

Ne že bych nebyl uchvácen akční stránkou, hudbou, nebo výkonem Zhang Ziyi v roli rafinované císařovny, jenže něco mi tam chybělo čím by mě to strhlo jako Prokletí zlatého květu. Bylo to občas moc rozvláčné a nepochopitlené jednání postav, nešlo o to, že to bylo předvídatelné, spíše, že mě to někdy vyloženě nebavilo sledovat. Přesto je to zajímavý film a hlavně skvělý výko Zhang Ziyi, která má neobvyklou roli, už jen kvůli ní to stojí za to vidět.(5.3.2009)

Shakespeare si s Dálným východem rozumí (heslo 'everybody dies') a Ye yan to ilustruje celkem příkladně. Mám cukání jít s hodnocením výš, protože tempo, (audio)vizuál a občasná divadelní stylizace mi velice sedly a (buďme ještě chvíli povrchní) Wu a Huang jsou prostě liang wei shuaige a je radost se na ně dívat. Jenže film, který je natolik o postavách a motivacích a natolik konverzační, by si zasloužil poněkud výraznější herecké výkony (nikdo tu nehraje špatně, ale nikdo taky nepředvedl nic, z čeho bych byla nějak extra paf). Ye yan je navíc zbytečně krotký, kompromisní film, který všechno dělá tak nějak akurátně a v žádném ohledu nejede na "plný koule". Takový hezčí Hollywood - nic míň, ale taky nic víc. Škoda. (Nejlepším čínským Hamletem pro mě i nadále zůstává ten divadelní, v podání shnaghaiského operního ansámblu.)(18.1.2015)

Zhang Ziyi jenom stvrzuje, že jako herečka vyspěla už ve 2046 a nyní je z ní 'zasloužilá umělkyně' (umělkyně po zásluze), která spolehlivě zastane i tu nejnáročnější roli; Tan Dun komponuje tak jako nikdy dřív; kameraman snímá famózní výpravu až se místy tají dech; zvukaři opět excelují a přispívají ne méně než kameramani, kostyméři a další tvůrčí profese...k vrcholu stačilo jen málo - a přece hodně. Kde se pochybylo? Ve scénáři? V dialozích? V příběhu? V námětu? Kéž by se všichni přítomní vrátili na začátek a zvolili si adekvátní látku k tak ambicióznímu zpracování - mohli dokázat opravdu mnoho a vrýt se hluboko do paměti filmových dějin. Takhle zůstane Banquet v ohrožení, že se na něj po sezóně docela zapomene... ještě jednou ale zaslouží zopakovat úvodní chválu, na závěr jmenovat Xiaogang Fenga a doufat, že to nebude poslední uznání, kterého se film dočká.(21.11.2006)

Já myslím, že se toto převedení Shakespearovského dramatu na půdu starověké císařské Číny hodně povedlo. Příběh sám o sobě mohl být trochu akčnější, hlavně první půlka byla místy trochu rozvleklá a nechybělo několik celkem zbytečných dialogů, bez kterých by se to docela dobře obešlo, ale jinak si myslím, že se film hodně povedl. Obzvláště jsem si vychutnával souboje. Moc jich tam nebylo, ale létající Číňani opět nezklamali. Krásné zpomalené a někdy opakované záběry, realisticky stříkající krev, která byla opravdu hodně zvýrazněná a perfektní choreografie činily ze soubojů krásnou podívanou. Ziyi Zhang tentokrát nehraje křehkou zamilovanou bojovnici, ale mile překvapujou rolí císařovny - křehké zamilované mrchy a intrikánky s nevinnou tváří. No a vyzuální dokonalost tohoto snímku, kostýmy, výprava a samozřejmě hudba byly stejně jako u dalších čínských filmů (Tygr a drak, Hrdina ...) rovněž dokonalé, takže až na ty výše zmiňované příběhové vady na kráse to byl krásný a strhující film. Dávám takové lepší čtyři hvězdičky.(18.2.2009)

Je to mierne nadpriemerný historický film. Má celkom dobrý príbeh o princovi, ktorý bol zamilovaný a jeho láska mu city opätovala, ale jeho otec si ju vzal za manželku a on odišiel preč. O pár rokov je jeho otec zavraždený vlastným bratom, ktorý sa teda stáva vládcom a chce dať zabiť princa, ale vďaka nej to prežije, pretože nový vládca ju miluje a chce si ju vziať za ženu. Princ sa nasťahuje do paláca a tak všetci žijú spolu v paláci, kde si nikto nemôže byť istý životom a každý ma svoje vlastné ciele. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak ma sklamalo. Tvorcovia mali viditeľne veľké ambície natočiť perfektný historický film, ale nanešťastie im to až tak dobre nevyšlo. Problém ani tak nie je v jednotlivých scénach, v celom filme sa nenájde ani jediná situácia, ktorá by sama o sebe bola zlá, ale vo filme ako celku, spolu to až tak dobre nedrží, navyše tempo je až príliš pomalé, takže to nedokáže strhnúť, ani jednotlivé postavy nie sú až tak dobre podané, takže som si k nim ani nevytvoril nejaký vzťah, či už kladný alebo záporný a tak aj keď sa na to po celý čas dobre pozerá a dokonca som sa ani napriek dĺžke nenudil, v konečnom dôsledku mi bolo jedno, ako to celé dopadne a ktoré postavy prežijú a ktoré nie. Akcie je tu veľmi málo, ale aspoň tá je kvalitná. Je tu len jedna väčšia akčná sekvencia a pár menších, síce v žiadnom ohľade nedosahujú úroveň akcie z takých klenotov ako Tiger a drak alebo Hrdina, ktorým sa to trochu snaží podobať, ale aj tak sa mi páčia, či už po vizuálnej, ale aj obsahovej stránke, odohrávajú sa v skvelo zvolených prostrediach a navyše je aj dosť krvavá. Herecké obsadenie je výborné, Ziyi Zhang v úlohe cisárovnej, Daniel Wu ako princ, dobrou voľbou je aj You Ge v úlohe cisára, ale ako som spomínal, potenciál ich postáv sa nevyužil úplne ideálne a tak som si k nim nedokázal vytvoriť potrebný vzťah. Prekvapujúco najlepšie dopadla Xun Zhou, ktorá síce nemá moc priestoru, ale jej postava a aj výkon ma bavili. Réžia a technická stránka pôsobia dosť rozporuplne, na jednej strane vizuál je skutočne pôsobivý a páči sa mi aj výber interiérov a exteriérov, ale ako celok to až tak dobre nefunguje. Škoda, je to dobrý film, ale z čínskej produkcie vyšlo množstvo omnoho kvalitnejších predstaviteľov tohto žánru. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 63%.(8.11.2009)

• - Do role královny se rozhodovalo mezi čínskými herečkami Gong Li, Ziyi Zhang a Meggie Cheung, když roli dostala Ziyi Zhang, byla část scénáře přepsána, aby byla královna mladší. (TomikZlesa)

• - Královský palác se s rozměry 180 m na délku a 60 m na šířku stal největší postavenou budovou v Číně. (TomikZlesa)