poster

Babička

Drama / Romantický

Československo, 1921, 37 min

 • Marthos
  *

  Slovo adaptace je v případě tohoto němého experimentu nadmíru vznešenou formulací, přesto i podobné snímky mají své nezastupitelné místo v dějinách československé kinematografie. Thea Červenková patřila k průkopnicím v tehdy stále ještě mladém filmovém umění (její podíl na poli filmové publicistiky je nemalý), zároveň však jako dcera řezníka jen stěží získávala zkušenosti, s kterými bylo možné v těsné konkurenci uspět. Její Babička je jakousi prapodivnou kombinací patetického vlasteneckého kanonizování a zvláštního humoru, snad chtěného, snad nikoli. Prudká vybočení z děje, včetně expresivně pojatých "hereckých" kreací všech přítomných, lze do jisté míry považovat za základy pozdějších parodických taškařic (Fričova Pytlákova schovanka). Přesto nelze první filmovou Babičku vnímat pouze jako zanedbatelný exces bez širších historických souvislostí. Tou je například první společné setkání Františka a Milady Smolíkových, tehdy začínajících herců, před filmovou kamerou.(26.5.2010)

 • anli
  ***

  Prvni neme zpracovani knihy Bozeny Nemcove.Jde o vcelku pohodovy rodinny film se slusnymi herci(zarostly myslivec ma stavu!),krasnou prirodou a trochu toho vlastenectvi.Film ma 36 minut,coz je tak akorat a myslim,ze zobrazuje nejdulezitejsi fragmenty knihy.Hodnoceni,je vzhledem ke stari dost tezke,ale muj vcelku dobry pocit dava tomuhle dilku 65%.(24.11.2010)

 • alanP
  *****

  Skvost! Zásadní dílo o stalkingu, který je zde znázorněn hned ve dvou příbězích - černý myslivec a písař Zlatohlávek. Cenu za vedlejší roli si zaslouží sluha u kněžny. Scéna ve které představitelka hlavní role pláče na hrobu autorky předlohy v prologu filmu zcela předběhla svou dobu. Doplněné Slovanské tance jsou do zvukové stopy vybrány kongeniálně. Tak on je to dalekohled, a my mysleli, že je to flautna. Nutno vidět!(27.5.2010)

 • NinadeL
  *****

  Zábavný fragment na motivy románu Babičky Boženy Němcové byl jeho první adaptací. Při srovnání s patetickou verzí zvukovou a šílenou verzí barevnou vzejde ovšem dojem pohodového experimentu. Veselý zarostlý myslivec by ovšem neměl tehdy šanci uhranout, natož sbalit jakékoli děvče, vyjma Ellén Hadrbolcové, které by se mohl stát nicméně osudným.(18.2.2009)

 • Véča
  **

  11 z 10 Jirásků (Palackých atd.) doporučuje BABIČKU!!! (viz. prolog) Zvláštní a podivné, výběrem jen některých částí čistě fragmentární dojem z filmu zaručen. Myslivec s velkým obočím zdatně napodobuje svého celkovou strnulostí chůze německého kolegu Max Schrecka a zároveň evokuje své následovníky z pozdějších zombie filmů (Mozky, mozky, mozky...). edit 22.4.2010: CSfilme ten vtípek s vysíláním zvukové verze místo této sis mohl odpustit.(28.11.2008)

 • - Film z veľkej časti financovala režisérka Thea Červenková z nahospodárených otcových peňazí, ktorý bol vlastník mäsiarstva a činžovného domu. (Raccoon.city)

 • - Niektorí kritici film odsudzovali, jeden dokonca nazval svoju kritiku "Zločin They Červenkové". (Raccoon.city)

 • - Film je pozoruhodný aj tým, že na svoju dobu sa už exteriérové zábery natáčali v autentickom prostredí Starého Bielidla a Babičkinho údolia. (Raccoon.city)