poster

Čas

 • Jižní Korea

  Shi gan

 • Jižní Korea

  시간

 • anglický

  Time

 • Slovensko

  Čas

Drama / Romantický

Jižní Korea / Japonsko, 2006, 94 min

Režie:

Ki-duk Kim

Scénář:

Ki-duk Kim

Kamera:

Jong-moo Sung
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kiddo
  *****

  Kim to udělal znovu – osvobodil se z kruhu vlastního klišé a opětovným popřením své dosavadní tvorby nastartoval nový směr, kam se příště může ubírat. „Čas“ je (snad definitivním) završením přeměny Kimova stylu; od špíny, násilí a přízemnosti s okázalou symbolikou k transcedenci, nadpozemskosti a jakémusi očištění a následnému „zhmotnění se“ zpět do reality a novému pohledu na ni (jeden by pomyslel i na proces křesťanského spasení). Významová rovina není v „Času“ jasně čitelná a až do očí řvoucí jako v předchozích dílech, ale skrývají ji příběh, postavy a dialogy jako v kterémkoli „normálním“ filmu, a poselství se tak nestává hlavním a jediným účelem. Přes zařazení do kategorie psychologického dramatu (tedy kategorie, jež s pojetím postav obvykle nijak výrazně neexperimentuje), je nositelem „kimovštiny“ právě originálně chápaný svět hrdinů, který se postupně mění na děsivé panoptikum vyšinutých duchů; vztah s partnerem se rozpadá běžně proto, protože jsme se změnili vnitřně a navzájem nemáme mnoho společného s těmi lidmi, do kterých jsme se kdysi zamilovali. V „Čase“ zůstávají postavy duševně víceméně stejné, a přesto není jejich změna o nic menší – matou nás svými „maskami“, za nimiž se skrývají. Jejich rozpolcenost nevyplývá z vnitřní změny, ale z nesouladu nové tváře a starého charakteru a postupným vývojem v dvě odlišné bytosti nabývá až charakteru schizofrenie. Postav se zmocňuje iracionální nenávist k sobě samým a zoufalství ze ztráty štěstí, o které se sami připravili. A největší deprese tak na člověka padá z toho, že ztracený čas už nelze nikdy najít.(18.2.2007)

 • EdaS
  ****

  Jak udržet fungující vztah - tím, že se budeme snažit změnit, nebo tím, že se budeme snažit zůstat stejní? Je lepší s časem bojovat nebo se smířit s jeho působením? Změní se společně s tváří člověka i jeho charakter? Kim Ki-duk nezklamal a opět je trošku jiný (méně brutální, více upovídaný a srozumitelnější) a stále stejně naléhavý a zajímavý.(18.10.2006)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Nechci být hezčí. Chci vypadat jinak." Když zamilovaná Se-hi ve své pomatené hlavince dospěla k názoru, že její partner Či-u se po dvou letech společného soužití již nechce dívat na její obličej, tak jsem tomu celkem nerozuměl. Když si však vyměnila tvář a začala žárlit sama na sebe, tak jsem se začal bavit. Několikrát mne přitom nechtěně rozesmály asijsky neadekvátní reakce zúčastněných, ale příběh samotný, ač není příliš k popukání, tak rozhodně má něco do sebe.(21.1.2016)

 • Renton
  ****

  MFF KV .. Scénář: Ki-duk Kim .. VIII. Černohumorná psychologická hra, kterou se Kim naváží do svých krajanů, kde je momentálně dosti módní trend upravovat si tělo plastickou operací. Co nechápu je, proč se film jmenuje zrovinka ČAS, i když ten lze aplikovat na cokoliv a je jakýsi všelék na duševní i fyzické jizvy, kterých mají postavy během děje mnoho. Tento zprofanovaný korejský tvůrce, oproštěn od svých častých nešvarů, jako jsou mlčící postavy a jejich nelogické jednání s cílem samoúčelně zobrazovat brutalitu či násilí, předvádí tentokrát plně klady své tvůrčí práce. Ve snímku se mluví a to hodně, naléhavost tématu dostává postupem času hodně ostré okraje a vkusně přimíchaný humor to celé povyšuje na velice příjemnou zábavu. Škoda jen toho konce, kdy se i Kim v schizofrenní rozpolcenosti a nastavování zrcadel trochu ztratil a nevybruslil ve finále s takovou grácií, s jakou zvládl předešlou většinu snímku.(2.7.2006)

 • Radko
  ****

  Čo sa stane, keď budú mať všetci ľudia na svete rovnaké tváre? Uveďte čo najviac možností. Možná odpoveď: režisér Kim Ki-duk nakrúti film Čas. Rieši sa v ňom otázka dizajnu xichtu, vždy nového a prekvapivého. Veľa bolesti, prachov. A výsledok? Zúfalstvo. Všetci sú zameniteľní. Nik nepozná nikoho. Každý je potom nervózny až nervný. Namiesto upokojenia sa dostavuje krik, rozbité šálky a rozliata káva (plač a škrípanie zubov). K facke sa nikdy nejde ďaleko. Stačí, ak niekto zvýši hlas. Posadnutosť maskou z kože je zjavná Polovica mladých Kórejčanov sa plasticky vylaďuje. Je to len nabehnutie na spoločnosť odrazu obrazu. Výzor v nej rozhoduje o pracovnom mieste aj výbere partnera. Atrakcie po novom. Strašidelné zámky neľakajú, dnes lákajú zombie s nafúknutými ceckami, perami, vyleštenými vráskami a vybratými rebrami. Režisér ponúka východisko z tohto marazmu. Ponoriť sa, hoci osamelý a zúfalý, do sveta umenia. Nájsť obľúbené umelecké diela. Napríklad sochy. A vracať sa k nim. Tie, ukázané v Čase, sú fascinujúce. Zachytávajú živočíšnosť, uzavretosť, samotu i túžbu dosiahnuť nebesá, končiacu pár metrov nad zemou neukončenými(21.4.2015)

 • - Na stěně v kanceláři Ji-woo (Jung-woo Ha) je možné během filmu vidět plakát na režisérův předešlý filmový snímek Wild Animals (1996). (Madsbender)

 • - Na monitoru hlavního hrdiny Či-u můžeme vidět fragmenty z jednoho z předešlých snímků režiséra - filmu 3-iron. (rawboy)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace