poster

Cesta na západ

 • anglický

  The Way West

 • anglický

  Harold Hecht's The Way West

 • slovenský

  Cesta na západ

Western

USA, 1967, 122 min

 • Pohrobek
  ***

  V průběhu druhé poloviny šedesátých let se westernovém žánru zkoušelo všechno, co se dalo, a tak se můžeme dočkat všemožných "sociologických" i "psychologických" studií ve westernovém kabátě. Většinou se pak dá říci, že se kvalita odvíjí z hereckého obsazení, což je právě případ tohoto filmu. Však jen považte Douglas, Mitchum a Widmark v hlavních rolích.(28.3.2005)

 • Aelita
  ***

  Pastorální obraz statečných osídlenců, které vede nový americký Mojžíš do země zaslíbené. Putování na divoký západ je vykresleno v malebných a ušlechtilých barvách a pravda a láska vždy nakonec vítězí, což je příznačné nejen pro americké filmy předpostmodernistického období – podobný výchovný duch klasické morálky lze vidět i v jiných tehdejších národních kinematografiích. Tento western, obhajující kolonizaci Ameriky civilizovanými (= technicky vybavenějšími) utečenci z Evropy, určitě povinně ukazují žákům amerických základních škol v hodinách dějepisu. Jiný důvod pro sledování tohoto filmu, než za účelem seznámení se se starými pověstmi americkými, nevidím.(10.10.2012)

 • sud
  ****

  Další z řady netypických westernů. V tomto hrají přestřelky až druhé housle, hlavní devizou je zobrazení úmorné cesty přes celé státy do Oregonu a klade též důraz na psychologii hlavních postav. Kirk Douglas hraje dokonale postavu Williama Tadlocka, tvrdého muže, který svoji horkou hlavou vedl výpravu. Stárnoucího samotářského stopaře, který má potíže se zrakem Dicka Summerse si s chutí zahrál Robert Mitchum a taktéž Richard Widmark se výtečně zhostil role Lije Evanse, muže kterému cestující nejvíce důvěřují. Film dále odkrývá i některá do té doby tabuizovaná témata (vztah zkušeného muže a mladé dívky, svatba mladistvých, hrozba před neštovicemi). Známý westernový tvůrce Andrew V.McLaglen natočil kvalitní podívanou, která má co říci i člověku, který westerny příliš nevyhledává.(7.7.2006)

 • dopitak
  *

  Je otázkou, na kolik mojí nechuti k tomuto filmu přidal dabing studia Bear, tentokrát bez Libora Terše, zato ale s Vladimírem Čechem, který v jedné postavě zemře a o pár minut později už vesele dabuje někoho jiného... Western má poměrně slabý scénář a velmi chudinké dialogy ("Kněz by se nám hodil, pomohl by nám překonávat lidské pohromy, jako svatby, narození dětí..." ___ "Svatba? Bože Brownie, svatba je pro manžele!" a další perly). Netypický western hodnotím netypicky.(1.3.2009)

 • RHK
  ***

  Až příliš roztáhlý a nevýrazný road movie western. Legendární Kirk Douglas coby organizátor výpravy vozů s novými usedlíky směřujícími skrze indiánská území do Oregonu a jím vybraný vůdce veterán Západu Robert Mitchum jsou hlavními klady filmu. Popsat ve 122 minutách cestu dlouhou 2500 km tvůrcům filmu možná nepřipadalo dost dlouhé, ale mně by stačil i kratší popis. Pochválit musím krásné záběry krajiny Divokého Západu. Ukázka z filmu je zde: http://www.sms.cz/film/cesta_na_zapad-1967/ukazka(15.8.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace