V roce 1843 se skupina lidí vydá na dlouhou cestu do Oregonu, vzdáleného 2500 km, aby tam našla svůj nový domov. Výpravu zorganizoval kapitán William J. Tadlock, bývalý senátor státu Illinois, který kdysi chtěl být prezidentem Spojených států. Vedoucím výpravy je zkušený Dick Summers, k dalším členům výpravy patří rodina Evansova, manželé McBeeovi s dcerou a novomanželé Mackovi. Po cestě jim hrozí přepadení od Siouxů. (oficiální text distributora)

RHK

Až příliš roztáhlý a nevýrazný road movie western. Legendární Kirk Douglas coby organizátor výpravy vozů s novými usedlíky směřujícími skrze indiánská území do Oregonu a jím vybraný vůdce veterán Západu Robert Mitchum jsou hlavními klady filmu. Popsat ve 122 minutách cestu dlouhou 2500 km tvůrcům filmu možná nepřipadalo dost dlouhé, ale mně by stačil i kratší popis. Pochválit musím krásné záběry krajiny Divokého Západu. Ukázka z filmu je zde: http://www.sms.cz/film/cesta_na_zapad-1967/ukazka ()

Martin741

Nie je to uplne typicky western - chybaju prestrelky a skor tu ide o dlhu, vycerpavajucu a umornu cestu do Oregonu, pricom tato putujuca tlupa ludi musi celit hrozbe od Indianov. Kirk Douglas /Spartacus 1960/ nebol hlavnou hviezdou, hoci teda hral slusne, ja som si najviac vsimol chyrizmatickeho Roberta Mytchuma /Lovcova Noc, Big Steal 1949/, ktory bol pre mna aj hlavnou hviezdou. Trochu sa tu vykresluje aj psychologia putujucich a riesi sa ich psychopatologicky profil, nechyba vsak stado dobytka a krasne exteriery, ti povysili western u mna hodne vysoko. Vsimol som si aj Richarda Widmarka /Norimbersky Proces 1961/ a skvelu Lolu Albright. Pre man neskutocne podceneny film od V.Mclaglena a dam filmu slusnych 85 %, ktore si aj obhajim. ()

sud

Další z řady netypických westernů. V tomto hrají přestřelky až druhé housle, hlavní devizou je zobrazení úmorné cesty přes celé státy do Oregonu a klade též důraz na psychologii hlavních postav. Kirk Douglas hraje dokonale postavu Williama Tadlocka, tvrdého muže, který svoji horkou hlavou vedl výpravu. Stárnoucího samotářského stopaře, který má potíže se zrakem Dicka Summerse si s chutí zahrál Robert Mitchum a taktéž Richard Widmark se výtečně zhostil role Lije Evanse, muže kterému cestující nejvíce důvěřují. Film dále odkrývá i některá do té doby tabuizovaná témata (vztah zkušeného muže a mladé dívky, svatba mladistvých, hrozba před neštovicemi). Známý westernový tvůrce Andrew V.McLaglen natočil kvalitní podívanou, která má co říci i člověku, který westerny příliš nevyhledává. ()

Pohrobek

V průběhu druhé poloviny šedesátých let se westernovém žánru zkoušelo všechno, co se dalo, a tak se můžeme dočkat všemožných "sociologických" i "psychologických" studií ve westernovém kabátě. Většinou se pak dá říci, že se kvalita odvíjí z hereckého obsazení, což je právě případ tohoto filmu. Však jen považte Douglas, Mitchum a Widmark v hlavních rolích. ()

dopitak

Je otázkou, na kolik mojí nechuti k tomuto filmu přidal dabing studia Bear, tentokrát bez Libora Terše, zato ale s Vladimírem Čechem, který v jedné postavě zemře a o pár minut později už vesele dabuje někoho jiného... Western má poměrně slabý scénář a velmi chudinké dialogy ("Kněz by se nám hodil, pomohl by nám překonávat lidské pohromy, jako svatby, narození dětí..." ___ "Svatba? Bože Brownie, svatba je pro manžele!" a další perly). Netypický western hodnotím netypicky. ()

• Skupina lidí se vydává ze státu Pensylvánie do Oregonu, což je vzdálenost přes 2 500 mil. (Winster)