Neviditelné vlny (festivalový název)

• Thajsko

Boiji anhneun mulgyeol

Invisible Waves

Drama / Thriller

Thajsko / Japonsko / Jižní Korea / Nizozemsko, 2006, 117 min

Prabda Yoon

Netuším, proč se tento netuctový film mnoha divákům tak nelíbí. Ano, sune se dopředu tempem znaveného hlemýždě, neobsahuje módní překvapivé zvraty a dramatické scény se v něm dají spočítat na prstech jedné ruky, ale estét bude z Invisible Waves bezesporu nadšen. Výtvarná stránka filmu je brilantní, značný podíl na tom má australský kameraman, jehož "líná" kamera precizně dotváří dusnou a tajemnou atmosféru. A když na place vkročí mí oblíbenci, herecky úsporný Tadanobu Asano a líbezná Hye-jeong Kang, není v mém případě co řešit. Film mě tuze zaujal. Že mi tak úplně neposkytl to, co jsem si v něm v průběhu děje přál vidět, je už věc jiná a na né hodnocení nemá vliv.(6.7.2006)

• Cival

Aaaaaargh!(6.7.2006)

Naprosté psycho atmosférou připomínající filmy Kim Ki-Duka. Jsem nadšen z hudby, kamery, výtvarné stránky i atmosféry. Pro mě jednoznačných 5. Malá poznámka: škoda že se film promítal na festivale ve Varech, očividně ho tímpádem viděla spousta lidí poněkud omylem. Navíc tohle není film na festival, kdy předtím vidíte 5 filmů a po něm dalších 5.(26.12.2008)

Bez jakéhokoliv náznaku ironie dávám s čistým svědomím Neviditelným vlnám jednoznačných 5* a předem říkám, že je to jeden z nejlepších filmů, které jsem na MFF KV viděl, potažmo jeden z nejlepších, které vůbec v roce 2006 vznikly. Prostý příběh je kostrou výjimečného filmového zážitku. Perfektní kamera Christophera Doylae a tlumená melancholická hudba, která je slyšet téměř celou dobu, vytvářejí specifickou, místy částečně snovou atmosféru - například v, pro někoho neúměrně dlouhé, pro mě skvělé, lehce kafkovské scéně plavby lodí, kde je výtečně popsán mikrosvět trajektu, jenž odráží náš makrosvět. A pak lahůdkový existencionálně laděný závěr činí z tohoto kousku výjimečné dílo.(21.11.2006)

• Renton

MFF KV .. Scénář: Prabda Yoon .. Kamera je výtečná. Ale proč natáčí putování zoufalce a to téměř v reálném čase nechápu. Scénář toho putování musel mít stěží půl stránky - čirá improvizační beznaděj. Nudou jsem se mohl ukousat a nevěřícně sledoval postupně uvadající hovadinu. Abych jen nekřivdil, samotný pár minutový úvod a konec je o něčem a má i nějaké to tempo a smysl. Vše mezitím je holá zbytečnost, která mohla zabrat místo 100minut desetinu! 15%.(3.7.2006)