Grace už není

Grace Is Gone

Krutá pravda

USA, 2007, 85 min

Do určité míry se to dá vnímat jako útěk od tragédie či snaha připravit své děti na chvíli, kdy budou muset tragickou zprávu o smrti své matky přijmout. Ve finále je to vlastně obojím. Otec mi zpočátku lezl na nervy, ale jak Sucack postopně do své role nořil, dokázal jsem ho pochopit a v závěru jsem musel zatleskat. Možná to byl v jeho podání dosud nejlepší výkon. Sympatické byly i představitelky obou dcer. Závěrečný doják, který prostě musel přijít, na mě zapůsobil tak, jak měl. Na mě možná až příliš poetické, ale i tak se mi film líbil. 65%(12.3.2015)

Pekným, priam až poetickým spôsobom natočená dráma o tom, že niektoré pravdy sa len ťažko vyslovujú... Čo sa týka obsahovej stránky, na danú vec mám svoj názor a ten sa diametrálne odlišuje od toho Stanleyho. Navyše pokiaľ ide človek človek šíriť "demokraciu" do sveta, tak musí počítať s tým, že sa už nevráti. Myslím, že rečiam typu "musíme brániť slobodu" , "chránime náš americký národ" a podobne, tak tým už dnes nikto neverí. Možno len ten najväčší tupec. Takže obsahová stránka ma dosť iritovala, no oceňujem to spracovanie a herecký výkon. To bola extraliga. Nadpriemer. 75/100(11.9.2019)

• ladko

Na tento film treba mať melancholickú náladu a k tomu sa obrniť proti patriotickým rečiam. Podľa môjho hodnotenia je asi jasné, že sa mi nepodarilo ani jedno. Väčšinu filmu som sa nudil, emócie vo mne film nevyvolal žiadne(teda trochu na konci na pláži...) aj keď sa ukrutne snažil počas celej dĺžky filmu.(11.10.2008)

• Radiq

Sentimentální citovka, která mě o svým obsahu moc nepřesvědčila. Ta mladší holka tam byla jenom kvůli kudrlinám a ta starší dostala nakázaný přestat se smát, i když neměla důvod, když to nevěděla. To téma mě taky moc nebralo. Ale co mi na tom nejvíc vadilo, tak frekvence výskytu slova "máma" za minutu. Ničím to nepřekvapí a skončí to přesně tak, jak se dalo očekávat - dojemnou scénou. Moc nedostatků na dobrej film...(11.11.2008)

Trochu ma prekvapuje modrá farba u tohoto filmu. Vypovedá predsa o smrti, ktorej symbolom je krv, čiže červená farba, takže už len z princípu....Stanley sa dozvedá o smrti svojej manželky a tak sa vydáva na cestu, akúsi dovolenku so svojimi dcérami. Vyzerá to, že má plán, ako sa s nimi viac zblížiť a tak ich pripraviť na onú skutočnosť. Ale tento akt je skôr prejavom jeho bezradnosti, možno trochu zbabelosti a nemohúcnosti. Každopádne toto jeho inštinktívne rozhodnutie sa prejaví neprekvapivo ako správne. Grace is gone stojí skôr na princípoch nezávislého filmu, ako klasického dojáku, preto mi trochu vadil emócie navádzajúci klavírny motív v niekoľkých záverečných scénach. Musím ale uznať, že ma emocionálne dostala tá záverečná. A čo ak veci, ktoré nám hovoria oficiálne úrady, sú iba klamstvá? Tak potom nám boh pomáhaj.(8.1.2013)