Grace už není

Grace Is Gone

Krutá pravda

USA, 2007, 85 min

John Cusack s přehledem dokazuje, že patří mezi nejvýraznější herecké osobnosti své generace. I zde vystupuje jako čistý člověk, jakoby se nehodící do současného světa, marně vzdorující tlakům společnosti, jehož zásadní slabinou je slušnost. I pro své dvě dcery je vzorovým příkladem poctivého chlapíka, co ctí pravidla, ale zároveň ví, kdy je správná chvíle nějaké z nich porušit. Grace is Gone je inteligentním vyrovnáváním se se ztrátou nejbližších, konkrétně s novodobou bolístkou onoho hrdého národa. Z válečného běsnění v Iráku totiž přichází zdrcující zpráva. Hlavní hrdina tak záhy ztrácí manželku a matku svých dětí, a momentálně nemá sílu jim to říct. Naštěstí se tvůrci nerozhodli příliš píchat do vosího hnízda a soustředí se na příjemně ubíhající komorní drama s komediálními záblesky. Road-movie (v televizním balení) za vysněným cílem "kouzelných zahrad", které vévodí dvojice dětských hereček a suverénní Cusack!!(10.6.2008)

Přemýšlím nad tím proč jsem dal 4 hvězdy. Je to snad fenomenální výkonem Johna Cusacka? Jistě, to je jedna možnost. Pak je tady ale silný emociální konec, který mě opravdu dostal. Až do půlky filmu jsem byl přesvědčen o 3, hlavně kvůly dvěma děvčatům jejichž výkony byly dobré, ale jako postavy ve filmu mi děsně lezly na nervy. No, nicméně se sníměk povedl, a už jen za Johna a dojemný konec + 2 hvězdy. Takže jo...šlo to.(1.12.2011)

Do určité míry se to dá vnímat jako útěk od tragédie či snaha připravit své děti na chvíli, kdy budou muset tragickou zprávu o smrti své matky přijmout. Ve finále je to vlastně obojím. Otec mi zpočátku lezl na nervy, ale jak Sucack postopně do své role nořil, dokázal jsem ho pochopit a v závěru jsem musel zatleskat. Možná to byl v jeho podání dosud nejlepší výkon. Sympatické byly i představitelky obou dcer. Závěrečný doják, který prostě musel přijít, na mě zapůsobil tak, jak měl. Na mě možná až příliš poetické, ale i tak se mi film líbil. 65%(12.3.2015)

Jsou lidé, kterým, když zemře někdo milovaný, stále a rádi hovoří o tom co bylo, co prožívali a podobně a pak jsou ti, kteří jsou jako Stanley a k těm patřím i já. Vůbec pro mě nebylo těžké vcítit se do takového člověka a se vším všudy ho chápat. John Cusack nepatří zrovna mezi mé vyhledávané herce, ale tady hrál otce dvou roztomilých dětí opravdu tak, že jsem mu ten smutek a ten vnitřní zásek bezvýhradně věřila. Jeho telefonní hovory a chvíle na pláži ve mně vzbudily notnou dávku empatie. Clint už jen proložil tyhle smutné životní okamžiky velmi vhodnou hudbou. Myslím, že je Grace Is Gone dost podceňovaný, škoda, já ho určitě doporučuji.(20.8.2014)

Nízkorozpočtové dielo, ktoré ma veľmi nezaujalo... ako prvotina je Grace Is Gone OK, avšak vážna téma nestačí na seriózne prevedenie. Aj napriek 90 minútam sa film neskutočne vlečie a čas tuhne na bode mrazu. Snaha Johna Cusacka dokonca prevyšuje jeho "zlatú eru",ale "jeho" vnútorne rozpoloženie a správanie ma nijak zvlášť neočarilo... ako celok slabé 5/10(22.11.2008)