Grace už není

Grace Is Gone

Krutá pravda

USA, 2007, 85 min

• 4daPeace

Verdikt: Cusack Is Gone. Tedy pro mě určitě. Filmy s tímhle týpkem mě nudí, jeho role mě nikterak nezaujmou, samotný John mě nebaví. Až mě napadlo, že máme něco společného :-) Whatever, své fanoušky si Cusack najde. Silný příběh, který tady byl stokrát už po stoprvé ztrácí sílu, zasazení do 'aktuálního' témata války v Iráku ho před osttaních 100 filmů nijak neposune. Snaha o originální výpověď, už tolikrát viděná, nudí. Malé plus za to, že to není prvoplánový doják a za 'malou' Shélan O'Keefe.(18.7.2008)

Chtě nechtě mi přišlo na mysl, jak asi bylo těmhle otcům, matkám a dětem, co ztratili nejbližší ve válce v Iráku, když slyšeli z rádia o zbytečnosti Američanů na Středním východě, zpochybnění celé mise, o ekonomickém dobývání nových provicií pro impérium zvané USA. Málokdo dneska věří, že to byla osvobozující válka za spravedlnost. Jak je asi pozůstalým obětí této zbytečné války? Jinak samozřejmě velmi smutný příběh, holčičky hrály perfektně a stejně i Cusack s kamennou tváří zlomenou bolem, takže 70%(23.1.2013)

Nízkorozpočtové dielo, ktoré ma veľmi nezaujalo... ako prvotina je Grace Is Gone OK, avšak vážna téma nestačí na seriózne prevedenie. Aj napriek 90 minútam sa film neskutočne vlečie a čas tuhne na bode mrazu. Snaha Johna Cusacka dokonca prevyšuje jeho "zlatú eru",ale "jeho" vnútorne rozpoloženie a správanie ma nijak zvlášť neočarilo... ako celok slabé 5/10(22.11.2008)

Smutný, dojemný příběh o tom, že některé věci nejsou tak samozřejmé jak se zdají, a jiné zase tak důležité jak se zdají. O tom jak těžké je přijmout ztrátu milované ženy a jak těžké je najít sílu říci vlastním dětem, že už nikdy neuvidí mámu. Civilně pojatý a přece neuvěřitelně působivý příběh s řadou velmi silných, přesto na první pohled nenápadných okamžiků, melancholickou hudbou Clinta Eastwooda, která v některých scénách způsobuje téměř závrať, a především skvělým hereckým výkonem Johna Cusacka. Věřím, že nejen otcové se stejně starými dětmi dokáží v jeho tváři a gestech nejen číst každý pocit, každou myšlenku, ale doslova je spolu s jeho postavou prožívat, a chápat jeho snahu dopřát dětem přes vlastní bolest ještě jeden, poslední bezstarostně šťastný okamžik.(10.7.2010)

Podobných filmov o vyrovnávaní sa so smrťou blízkeho sme videli stovky a tento iné snímky kvalitou nijako neprevyšuje. Netvrdím, že sa to neoplatí pozrieť, Johna Cusacka som v takej polohe ešte nevidel, ale film nie je ani dosť emotívny( no , záver áno), ani dosť originálny, aby ma dostal. Čo by som ale určite rád pochválil, je hudba od Clinta Eastwooda! To bol pre mňa hlavný dôvod, kvôli ktorému som to chcel vidieť. A je vážne dobrá. V záverečných titulkoch zaznie pekná spievaná skladba od Jamieho Culluma http://youtu.be/Y_ZTZGvQCzY ktorý už naspieval skvelú skladbu Grand Torino http://youtu.be/g5FhRZ7aunU pre rovnako skvelý Eastwoodov film. 60%.(8.7.2012)