Dostaveníčko ve mlýnici

Švábovo zmařené dostaveníčko

(Rakousko-Uhersko)

Krátkometrážní / Komedie

Rakousko-Uhersko, 1898, 1 min

Jeden ze tří prvních českých filmů natočených u příležitosti pražské výstavy v roce 1898.Stejně jako jeden z prvních filmů bratří Lumierů,Pokropený kropič, je Dostaveníčko ve mlýnici krátký anekdotický příběh,tentokrát ale o napraveném záletníkovi - Josefu Švábovi Malostranském.Film byl natočen před "Staročšským mlýnem postaveným u příležitosti Národopisné výstavy v roce 1895.Stejně jako všechny ostatní filmy tohoto data se ani Dostaveníčko nedá hodnotit objektivně.Ale pokud vím,Kříženecký se Švábem-Malostranským natočili vůbec první filmy v celém Rakousku Uhersku a tím jsme se na krátkou chvíli vyšvihli mezi jedny z prvních států,kde vznikl film.Jen je škoda,že se v dobře začatém vývoji nepokračovalo dál.První tři filmy výše zmíněné dvojice byly spíše amatérské a nadšenecké a pro rozvinutí další filmové výroby nebyl dostatek finančních prostředků.(23.7.2006)

Jeden z prvních filmů domácí produkce. Nu, co dodat. Prostě základní kameny by neměly být opomíjeny. Groteska jak vystřižená, jen pokusnější, ale velice zábavná (na pokus), ale vážně. Další kraťasy (Výstavní párkař či Smích a pláč) viz http://ceskyfilm.web2u.cz/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=2.(8.12.2009)

Překvapivě dobrý film, který kvalitou určitě přesáhl datum svého vzniku. Víc než o filmu bych mluvil o šotu. Je neuvěřitelné, že jsme byli s to na sebe upozornit ještě v předminulém století. A uvědomovat si tento nečekaný průnik do posledních okamžiků národního obrození včetně obligátních místních příslipek v příjmeních. Starobylost je tak vlastně moderností a modernost je přirozeně plynulým pokračováním zdánlivě vzdálené minulosti. Tato blízká vzdálenost je fascinující a zdánlivě kraťoučkým záběrům jednoho téměřfilmu propůjčuje hodnotu až magickou.(7.6.2008)

Krátkometrážní záležitost, kterou se zrodila česká - zatím však ještě němá - kinematografie, a to pouhé 3 roky po bratrech Lumièrových. Jakožto zásadní mezník si jistě po právu zasluhuje pět hvězdiček. Při tehdejší ne/technice asi nic jiného ani natočit nešlo..kamera musela být statická, a přesto finální záběr vypadal, jako by se vše natáčelo z vlaku, a právě proto si duo Kříženecký-Šváb zaslouží vzdát hold.(5.9.2007)

Tak toto je naozaj minimalizmus. Rozohrať milostnú drámu s veľkou záverečnou mastenicou na ploche do dvadsiatich sekúnd je určite majstrovský ťah a zaslúžil by si najvyššie hodnotenie, ale chýba výraznejšie rozpracovanie postáv a obraz nie je práve najlepší ... a dosť bolo srandy- proste a jasne historický kúsok a každý si ho môže pozrieť sám, pretože pri jeho minutáži je to fakt sekundovka. Zaujímavosť : na IMDb je uvádzaná minutáž 17 min- správne je 17 sec.(15.12.2007)

• - Alternatívny názov snímky bol Švábovo zmařené dostaveníčko. (Raccoon.city)

• - V Národním technickém muzeu je uložen dopis Josefa Švába-Malostranského Janu Kříženeckému a Josefu Pokornému ze dne 30. dubna 1898, v němž nabízí "aranžování některých humorných scén" pro Český kinematograf. Na základě tohoto návrhu vznikl i snímek Dostaveníčko ve mlýnici. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (NFA.cz)

• - Kříženecký natočil všechny tři filmy na materiál, který mu zaslali samotní Lumièrové. Každý pás měl pouhých 17 m. (Mr.Ocek)