Televízny film podľa rovnomennej predlohy Martina Kukučína. Autor rozvíja tragický príbeh dedinského blázna - husiara Ondráša Machuľu, ktorý sa stal obeťou vybájenej lásky k peknej gazdovskej dievčine Zuzky Bezanovie. V Ondrášovi Machuľovi je s hlbokým porozumením zobrazený typ vyrastajúci z najbiednejších sociálnych vrstiev dediny. (oficiální text distributora)

MM_Ramone

Doktor Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, bol najvýznamnejším predstaviteľom slovenského literárneho realizmu. Román „Neprebudený“ je jeho v poradí treťou knihou. Napísal ho v roku 1886. Smutný, tragický príbeh dospievajúceho, retardovaného muža odhrávajúci sa v prostredí slovenskej dediny. Ondrej Machuľa sa stane obeťou krutého žartu gazdovskej dievčiny Zuzky Bezanovie, ktorá mu sľúbi, že sa za neho vydá. Prostoduchý mladík zoberie jej slová smrteľne vážne a čím ďalej tým viacej sa opája sladkým sebaklamom. Nedokáže sa zorientovať v realite. U ostatných dedinčanoch nenachádza žiadne pochopenie. Celý film stojí najmä na výbornom hereckom výkone vtedy začínajúceho Mariana Labudu. Hlavnú mužskú postavu stvárnil veľmi presvedčivo. Je to určite jeden z najlepších slovenských snímkov. **** ()

Anderton

Pokiaľ budeme brať Ondráša ako jednoduchého naivku, naivný sa bude zdať aj film. Ak pochopíme, že má mentálnu poruchu, uveríme aj filmu. Labuda sa do úlohy hodí ako nikto iný, možno škoda, že sa jedná iba o televízny film a nebol tak ešte prepracovanejší, keby išlo o film určený do kín. Povinnosť pre ženy, ktoré trepú dve na tri a neuvedomujú si možnosť akýchkoľvek následkov. ()

topi

První hlavní filmová role Mariána Labudy, který se jí zhostil jako naprostý profesionál. Neskutečný, jak už tenkrát v jednadvaceti letech zahrál roli pomateného vesnického blázna, chudého pasáčka hus Ondráša, který žije ve svých představách a naivně uvěří, že se ožení s mladou gazdinou Zuzkou, kterou zahrála nádherná Ida Rapaičová a které to byla také její první filmová role před kamerou. Ta ženská měla neskutečný charisma a její obličej patří mezi nejkrásnější slovenské herečky. Smutný a tragický příběh napsal Martin Kukučín a režisér Jozef Zachar ho natočil tak přesvědčivě, že vznikl jeden z nejlepších slovenských televizních filmů šedesátých lét. ()

radektejkal

Dvacetiletý Marián Labuda (otřesně krásný); náročnější roli už asi nedostal a asi už nedostane. Film o tom, co je to blud, a jak je k němu možno přistupovat - anebo není možno, ale přistupuje se. Náš pána a učitel Sigmund Freud, který staví most mezi bludem a snem (Der Wahn und die Träume in W. Jensens Gradiva), postuluje, že blud nerozpozná nikdy ten, jenž ho sdílí. Není mu ho tedy možno vymluvit, zakázat, nebo ho jinak od něj oddělit. Musí ho poznat jako takový sám, nebo jak říká Martin Kukučín, musí se probudit. Tak jako sen leží mezi bděním a bezesným spánkem, leži blud mezi realitou a šílenstvím. Ale sem patří i mnoho jiných věcí, které Jozef Zachar zachytil na svatební veselce. Proč tedy tak velká nevole mezi Ondrášem Machuľou a ostatními vesničany. To se objasňuje teorií "malých odchylek", čím jsou menší, tím větší nevraživost mohou plodit. A tak se opět dostaneme k pojmu "jinakosti"; všichni jsou tu bludaři ve své žravosti, nevraživosti, lascivnosti a opilství; bludem čisté lásky a "svátosti" manželství tu trpí jen Ondráš. Pozn: Proč se udělují ocenění hercům (atd.) jen za zbrusu nový film, proč to nenechat třeba 50 let uzrát? Poznámka po čase: Stále více inklinuji k názoru, že blud zde byl pouhým vehiklem něčeho vyššího - lásky; a kdo z nás z lásky nebloudil? ()

metal.storm

Teta Ida Rapaičová bola vo filme neskonale krásna, a Marián Labuda neporaziteľne dobrý herec. Do toho príbeh od Martina Kukučína a vytvorilo sa naozaj podarené dielo. Treba to pochváliť. ()

majo25

Nemôžem si pomocť, ale Zachar nedokázal dobre zachytiť do tohoto televízneho filmu príbeh Martina Kukučína. Gro a samotná zápletka je v poriadku, ale všetko ostatné nie. Do istej miery za to môžu niektoré amatérske výkony (ne)hercov, do istej miery samotné spracovanie, zbytočne naťahované zvyky dedinčanov a tiež prevedenie pocitov hl. hrdinu do filmovej podoby. Inak viac ako Labuda sa mi páčil výkon mladej Idy Rapaičovej. ()

Autogram

Čo môže pár neuvážených bláznivých slov spôsobiť v hlave jednoduchého chlapca žijúceho vo svojom vysnenom svete. Kukučín ho nazval krásne poeticky neprebudeným, a dnes by dostal len diagnózu ľahkého autistu. Tento film môžem nazvať skutočnou slovenskou klasikou vďaka výbornej predlohe, úžasnému spracovaniu, skvelému Labudovi a čo som netušil, že Ida Rapaičová debutovala v takejto výbornej filmovej úlohe. –––– Zuzku, ty? Veď za teba ani len cigánka nepôjde. –––– Ty sa neraduješ, že sme mali ohlášky? –––– Ale sme mu dali! Sa mu aj zišlo, veď už od malička bol taký. ()

Marina111

Každý, kto aspoň zbežne pozná tvorbu Martina Kukučína, mi zaiste dá z pravdu, že NEPREBUDENÝ patrí k jeho najsugestívnejším a najkľúčovejším dielam. Len veľmi málo poviedok vo mne dokázalo dosiaľ vyvolať tak silné pocity ... S filmom je to podobne. Naozaj môžem tento Zacharov filmový klenot - alebo v súvislosti s dejom husárksy kúsok - len a len odporučiť. Len by ma zaujímalo, ako je možné, že tak kvalitné a po všekých stránkach výborne dielo takmer upadlo do zabudnutia, a to i odborných kruhoch ... ()

Echelon1

Stará, poctivá klasická tvorba, podľa knihy jednej z neskonalého množstva slovenských legiend naprosto špičkovej spisovateľskej tvorby, na ktorú má Slovensko viac než povinnosť byť hrdé. Škoda, že som skôr na naše hradné povesti, než takúto tragickú epiku, takže s knihou mám malé skúsenosti, ale patrne vo filme sú všetky charaktery, na rozdiel od knihy, bez prítomnosti negatívnych vlastností. A mne sa tá forma páči. ()

Andronikos

Obávam sa, že kvalitne previesť do filmovej podoby dobrú slovenskú novelu/román je úloha nesmierne ťažká. Film neprebudený je na dnešnú dobu trochu nudný. V porovnaní s literárnou predlohou - ak si na ňu dobre spomínam, je to už dávno, čo som ju bol prečítal - venuje väčšiu a možno až prehnanú pozornosť prezentovaniu naivnosti a nechápavosti Ondráša Machuľu - čo v praxi znamená, že veľký priestor dostáva herectvo M. Labudu (ktorý tu je bez bruška a s mladistvým výzorom a hlavne hlasom naozaj podmanivý). Sonda do Ondrášovho sveta je napriek tomu podľa môjho názoru povrchnejšia než tá, ktorú nám predkladá kniha. Taktiež je táto ústredná postava menej telesne i duševne úbohá ako som si predstavoval podľa knihy. Skrátka, film sa s ohľadom na Labudovu fyziognómiu a herecký prejav stal do značnej miery odlišným od predlohy, napriek zachovaniu sujetovej línie. Technická stránka filmu, zobrazenie slovenskej dediny (aj keď pravdepodobne neskoršej než tej z 80. rokov 19. storočia) je vcelku dobre zvládnuté. ()

Biopler

Základná škola, Martin Kukučín a jeho skvelé dielo. Knihu mám radšej, ale tento film ju veľmi solídne stvárnil. Marián Labuda ma asi prvýkrát a aj naposledy zaujal vo filme. Na rolu Ondráša Machuľu sa neuveriteľne suprovo hodil. Všetko sa mi na ňom páčilo - je to miestny outsider, tučný, s hlasom aký som si predstavoval aj vtedy keď som čítal knižnú predlohu. Celý film stojí na jeho výkone, k tomu krásna slovenská dedina, chalúpky, krásna príroda,... ()

javlapippi

"Dajte mu pokoj, budú nás súdiť!" Život s mentálnou poruchou na slovenskej dedine nie je bohviečo ani dnes, nieto ešte koncom 19. storočia. Slabomyseľník Labuda sa ale nesťažuje, v obci zastáva užitočnú funkciu pastiera vodnej hydiny, o jeho životné potreby sa stará stará tetka dabovaná o dosť mladšou Strniskovou a jediné, čo mu chýba k úplnej spokojnosti je manželka. Zapozerá sa do fešnej mladice Rapaičovej, ktorej robí dobre popliesť mu trochu hlavu, kým sa chystá na sobáš s prchkým Spišákom. Náš hrdina nemá zmysel pre humor, berie všetko smrteľne vážne, plán stať sa ženíchom si nenechá vyhovoriť a následky sú tragické. Čítanková klasika vynikajúco prevedená do filmu, Labudov Ondráš Machuľa síce nezodpovedá úplne literárnej predlohe a je postihnutý len duševne a nie aj telesne (ono by asi nebolo úplne jednoduché nájsť tak dobrého herca zodpovedajúceho zjavu), ale inak je jeho herecký výkon dokonalý, Rapaičová so Spišákom sú tiež veľmi dobrí, dedinčania vedľajších rolí boli vybraní skôr na základe zjavu než hereckých vlôh a tak často hovoria hlasmi profesionálnch hercov. Niektoré reálie, ako elektrické stĺpy na ulici, svadobčania v oblekoch s kravatami, eternitová krytina na niektorých strechách sa mi tiež nezdali úplne zodpovedajúce dobe, ale celkový dojem z filmu mi to nepokazilo. Spokojnosť preveliká za štyri stratené husi. ()

Eire

Mne tí slovenskí dedinčania prišli ešte viac drbnuty ako Ondraš ... 😆 Labuda ako po redukčnej diéte. 65% ()

PTuranyi

Technicky veľmi dobre zvládnutá adaptácia románu, ktorý je slovenskou literárnou klasikou. Z tohto diela sa podľa mňa dala vytĺcť celkom slušná temná balada, ale tvorcovia filmu si vybrali prozaickejšiu cestu. Produkcia je veľmi dobrá a herci podali veľmi slušné výkony na to, že polovica sú neherci a predstavitelia hlavných postáv stáli ešte len na začiatku svojej hereckej kariéry. Ako Marian Labuda tak aj Ida Rapaičová hrajú dobre, ale predsa len som očakával trocha inú polohu ich postáv. Možno je to réžiou, ale Ondráša Machuľu som si predstavoval trocha viac detinského a Zuzka Bezanovie, keď sa baví s Ondrášom akoby to myslela vážne a nežartovala. Ono to vyznieva tým presvedčivejšie voči Ondrášovi, ale divák by mal predsa len poznať, že tu došlo k omylu kvôli Ondrášovmu handycapu a Zuzkine zavádzanie bolo žartom a nie úmyslom. 70% ()

Jard

Slovenská klasika od Martina Kukučína. Postavu Ondráša si zahral vtedy začínajúci herec Marián Labuda, ktorý sa svojej úlohy chytil veľmi dobre. Dej bol dynamický, zbytočne sa nepredlžoval, čo sa mi celkovo páčilo. 75% ()

Hombre8

Jeden se docela diví, při pohledu na ty vychlastané zjevy, že jen jeden z nich je oligofrenik. Příběh slabý, ale zaujme herecký výkon mladého a štíhlého Labudy. Taky natočené to nebylo úplně nejhůř, zvláště ty opilecké scenérie. ()