poster

Fate/stay night (TV seriál)

 • Japonsko

  フェイト/ステイナイト

 • USA

  Fate/stay night

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Thriller

Japonsko, 2006, 24x24 min

 • Tuax
  ***

  Myšlenka ujde, hudba mě příliš nebrala, animace nic moc (nemám rád hlavní postavu s obrovskýma očima oproti ostatním), příběh dokázal bavit. Tedy až na to, že mi to ke konci přišlo trochu moc poblázněné do Artušovských legend na úkor všeho ostatního. Avalon to celé tak nějak odrovnal. Zlatý král alias... mi přišel strašně moc přesílený a jeho finále tedy málo hodnověrné i když bylo jasné že to tak musí dopadnout, nebylo to v moci daných postav... Nejoblíbenější byla ovšem postava Saber i přes to všechno co souviselo s výše zmíněnými nedostatky. Připomínala mi po celou dobu hodně jakoby jednu z Claymorek z jiného později natočeného seriálu. Každopádně úplně nejhorší na tomto byla hlavní postava jejíž postoje, jednání mě hodně štvaly. Nemám rád takhle moc naivní pojetí postav, které jsou zároveň pokrytecké, jak moc se bránil zabíjení, pak na to už jakoby ani nemyslel a zabíjel, nechal zabíjet a přitom pořád byl schopen vykřikovat opak. Pak to zkratkovité a vyloženě sebevražedné jednání bez rozmyslu. Celkově charaktery všech postav byly na pováženou. No a k té hlavní ještě to, kdyby aspoň jeho služebník byl chlap a odstranilo se vše pubertální spojené s holkama, to se mi u toho vůbec nelíbilo. V tomhle směru byli ostatní služebníci i nějak charakterově daní, ale Saber působila hodně prázdně. Takže z toho mám hodně rozdvojené dojmy, celkově je to pro mě spíše zklamání a bylo těžké to sledovat, na druhou stranu to bylo ale i zajímavé a bylo na co koukat. Vadilo mi i to, že je v tom dosti výplně jen na prodloužení seriálu, jelikož tvůrci nedokázali dát dílům patřičný obsah. I tak většina dílů nepůsobí jako epizody, jako spíše rozsekaný větší celek se spoustou zbytečných věcí navíc. Chyběla mi i konfrontace zbylých pánů a služebníků mezi sebou, tolik věcí v tom mohlo být a tolik to je odbyté. Potenciál to ovšem mělo značný... 5/10(27.4.2013)

 • Scalpelexis
  ***

  Promarněný potenciál. Epická příběhová vložka, kolem které se to točí, je zajímavá, ale přišlo mi, že byla použita jen k účelu jistého "cool" nebo "wow" faktoru. A byla hodně nevyužita. Dále to podrývá plný eskalátor rádoby hlubokých filosofických žvástů, které najdete v jakýmkoliv jiným generickým shonenu. Korunu tomu nasazuje Shiro, u něhož jsem půlku seriálu křičel, jaký je to blbec, hlupák, někdy jsem i přitvrdil, protože jeho nesmyslně naivní chování musí rozumného člověka přivádět k nepříčetnosti. Fate/ stay night nabírá kredity na postavách zajímavé Rin a odvážné, trochu citu zbavené Saber, ne klasicky přehnanému posilování vlastností a zbraní s uplynutým časem a s tím spojené souboje.(21.11.2016)

 • novoten
  ****

  Jedna velká bojová hra, která od začátku do konce překvapuje. Nejprve tím, jak pomalu odhaluje jednotlivé Pány i Služebníky, později intenzitou napětí a vydařenými zvraty u finálních cliffhangerů a nakonec tím, jak pozitivní dojmy po sobě zanechá i přes fatální neschopnost hlavního hrdiny. Snad nikdy jsem se v anime nesetkal s někým, jako je Emiya Shiró. Od začátku do konce na něj kladou nároky spojenci, nepřátelé i on sám a on se s neomylnou přesností pokaždé zachová přesně naopak, než by bylo záhodno. Je proto vážně zarážející, že i přes řadu jeho zoufale rozčilujících činů mi válka o svatý grál nakonec přirostla k srdci, za což můžu připsat zásluhy zejména udatné Saber a tajemným (avšak notně nevyužitým) bojovníkům Archerovi a Lancerovi. Když se totiž někdo z této trojice dá za doprovodu dokonalého Kawaiova soundtracku do válečného tance, začne běhat mráz po zádech při prvním nárazu kovu o kov.(8.8.2014)

 • Marius
  *****

  V prvom rade sa musím tomuto serálu ospravedlniť za predsudky, ktoré som mal po prvých troch častiach. Tieto naozaj vyzerali ako Pokémon pre starších a pokročilých, keď sa servanti mlátili na pozadí kriku mastrov. Tiež ma rozčuľoval komentár Emiya Shiru v miestach kde sa dalo rozprávať obrazom, ako je to už v anime dobrým zvykom. Všetky výčitky však zmizli s prvým zamrkaním zelených očí slečny Saber. O čom to celé je ? Raz za desať rokov sa koná takzvaná vojna o Svätý grál, ktorej účastníkmi sú siedmi mágovia „masters“ a ich siedmi sluhovia „servants“. Keď ostane len jeden jediný team, zjaví sa Svätý grál garantujúci obom členom víťazného teamu jedno želanie. Znie to stupídne ale na pozadí tohto podradného nápadu autori vystavali perfektné urban fantasy s pekelne príťažlivými charaktermi. Nemrkaj na mňa , Saber !!!! Masters ako takí zaujímaví nie sú, hoci i medzi nimi si každý nájde toho svojho. Podstatní sú práve servants, ktorých si tvorcovia vypožičali snáď zo všetkých bájí a legiend sveta. Servants sú totiž rozdelení do tried: Saber, Archer,Assassin, Rider, Mage, Lancer a Berserker. Každý servant je postavou z bájí a zároveň má jednu z tried. Jeho skutočná identita však odhaľuje jeho slabosti a preto ju musí chrániť. Nemrkaj na mňa Saber!!! Nedám desiatku! Odhaľovanie identity servantov aj mastrov je to čo ma udržalo v pozornosti (heh a vážne, kto uhádol kto je ten zlatý šaško skôr než ja ?) po celý seriál a keď už bolo jasné, kto je kto, začala sa druhá pasca na diváka – rozplietanie minulostí a motívov jednotlivých servants a masters. Toto je presne to čo mi na anime sedí a tak – kua Nemrkaj, nedám desinu! – som kúzlu tohoto komplikovaného príbehu podľahol rovnako ako Shirou kúzlu Saber. Čerešničkou pre mňa bolo zistenie, že je to natočené podľa PC hry a musím povedať, že tak kvalitný príbeh a postavy extrahovať z hry musela byť poriadna fuška. Animačne je FSN výborné hlavne čo sa týka dizajnu postáv, dizajnéri sa museli poriadne vyblázniť. Saber je proste supersexy tvrďáčka, ktorej nikdy nebol dovolený život bežného smrteľníka, Archer pripomína Vasha the Stampede z Triguna, akurát že pôsobí omnoho coolovejšie a rozvážnejšie, Assassin je absolútnym stelesnením ronina a tak by sa dalo pokračovať donekonečna. Výborne sú prepracované aj akčné scény a podľa môjho názoru museli byť robené spolu s odborníkmi na šerm, pretože techniky, ktoré používajú napr. Saber a Assassin pri vzájomnom boji sú veľmi realisticky prevedené. Pokiaľ ide o tú vychvaľovanú hudbu, je podľa mňa veľmi dobrá a snahou o monumentálnosť tak trochu pripomína veci od Kaoru Wada. Je do seriálu skvelo zakomponovaná avšak podľa môjho názoru na samostatný posluch nevhodná. No dobre, dobre Saber…10/10(2.11.2006)

 • Vesman
  ****

  Když člověk slyší o něčem vychvalovaném, skutečně by neměl nic očekávat. Výsledek pak většinou nestojí za to, za co by stát měl. Stejná věc se mi, i když v menší míře, stala i u Fate/Stay Night. Asi těžko bych mohl vypíchnout nějaký konkrétní zápor, snad jen hlavního hrdinu a jeho iritující šlechetnost a pacifistické kecy. Avšak to, co mi brání dát plný počet, je první třetina seriálu. U těch zhruba prvních 8 dílů jsem se poměrně dost nudil a do dalšího sledování se musel dost nutit, tenhle těžko stravitelný začátek se podle mě dal zmenšit na polovinu a ničemu by to neuškodilo. Jednou z věcí, která mi také vadila je soustředění jen na určité postavy. Samozřejmě je normální, že se většina seriálu točí kolem hlavního hrdiny. Ovšem zde máme celkem sedm pánů. Vpodstatě celý seriál se točí kolem dvou, vyjímečně tří z nich. Účinkování ostatních pánů by se dalo popsat zhruba takhle: „přijdu, udělám bububu a zemřu“, což mě dost mrzelo, protože jak u mě bývá zvykem, jak je na obrazovce moc hlavního hrdiny, získávají oproti němu tyhle vedlejší postavy čím dál víc sympatií. To samé by se dalo říct i o služebnících, i když ne v takové míře. Ale abych jen nekritizoval, moc se mi líbili služebníci, vybrání historických hrdinů považuju za dobrý nápad, jejich pestrost a vzájemnou nepodobnost se mi moc líbila. Fantasy mám rád, a to téměř v jakékoliv podobě. Takže motiv s bitvou sedmi mágů se mi zamlouval, i když zrovna bez Svatého Grálu bych se klidně obešel, mám pocit že ho teď cpou do všeho možného (nejspíš důsledek Da Vinci Code). Celkově vzato jde o kvalitní fantasy anime, které mi však přijde trochu přeceňovan, k dokonalosti mu přecijenom něco chybí. Navíc nechápu co máte všichni na Saber…Rider se mi líbila víc.(28.8.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace