Fate/stay night (TV seriál)

• Japonsko

フェイト/ステイナイト

Fate/stay night

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Thriller

Japonsko, 2006, 24x24 min

Ze začátku jsem byl hodně skeptický, že by se mi tohle mohlo líbit, protože první díly vypadaly jako "stupidní výplach mozku". Jenže pak to nabere ty správné grády. Dechberoucí souboje doprovází výborná hudba, příběh je plný zvratů (zvláště ke konci) a postavy společně s příběhem jsou obzvláště skvělé. A Saber. Saber je skvělá a okouzlující od prvního okamžiku až do posledního záběru. Já si ji oblíbil hned ze začátku "O:-)".(19.2.2009)

Akčních anime není nikdy dost, ale jen málokterý titul opravdu stojí za to. Fate/Stay Night rozhodně patří do této kategorie. Japonci si opět propůjčili pár historických postav (včetně samotného Gilgameše) a nechali je bojovat jako služebníky sedmi mágů. Cílem je niž víc než samotný Svatý Grál. O luxusní souboje se opírá nádherná, scénická hudba, mezitím dojde i na pár zvratů (zvláště ke konci) a fakt, že se celý seriál prakticky točí jen kolem Saber a Shiróa už lze jen odpustit. P.S. Nejlepší byla Saber a můj oblíbený Berserker!!! Muhehe, vyléči si rány a zab je! Lepší 8/10(22.11.2007)

Promarněný potenciál. Epická příběhová vložka, kolem které se to točí, je zajímavá, ale přišlo mi, že byla použita jen k účelu jistého "cool" nebo "wow" faktoru. A byla hodně nevyužita. Dále to podrývá plný eskalátor rádoby hlubokých filosofických žvástů, které najdete v jakýmkoliv jiným generickým shonenu. Korunu tomu nasazuje Shiro, u něhož jsem půlku seriálu křičel, jaký je to blbec, hlupák, někdy jsem i přitvrdil, protože jeho nesmyslně naivní chování musí rozumného člověka přivádět k nepříčetnosti. Fate/ stay night nabírá kredity na postavách zajímavé Rin a odvážné, trochu citu zbavené Saber, ne klasicky přehnanému posilování vlastností a zbraní s uplynutým časem a s tím spojené souboje.(21.11.2016)

Určité zklamání ve mně vyvolaly charaktery Pánů. Postavy Ilye, Shinjiho, do určité míry i Emiyi, jsou IMHO poněkud schematické. Ovšem ani ostatní Pánové, snad s výjimkou Rin, mi nepřijdou příliš propracovaní. Se Služebníky je to o poznání lepší, ale i zde jsem přesvědčen, že více by bylo více. Pasující hudba, souboje, výtvarný design postav (u služebníků obzvláště), to vše se na druhou stranu povedlo na výbornou. Slabší ****.(11.3.2008)

Před samotným hodnocením, bych rád sepsal návod: jak správně zaplout do universa Fate. Původně vznikla "visual novela" (hra kde převážně čtete a odklikáváte text) s názvem Fate/stay night (FSN), která má vcelku složitější koncept příběhu, který se skládá ze tří alternativních příběhů (route) sledujících stejnou myšlenku, stejné postavy, ale pokaždé s jiným průběhem děje a vždy s hlavním hrdinou Shirem, ale v každé route se Shiro zaplete s jinou dívkou (Saber, Rin, Sakura) a projde si jiným osobnostním vývojem. Tyto cesty se nazývají: Fate, Unlimited Blade Works (UBW), Heaven's Feel (HF) a je nutné je vidět (číst) postupně. Později vznikla novela Fate/Zero(FZ) a anime adaptace od studia ufotable, jedná se o prequel k FSN, také nedoporučuji sledovat FZ bez znalosti FSN, nepochopíte spousty souvislostí a narážek. Tato anime adaptace FSN od studia DEEN, je převážně adaptací Fate route s pár částmi z UBW a HF. Fanoušky je tato adaptace často zatracována, převážně kvůli nevěrnému vyobrazení povahy Shira a částečné nevěrnosti vůči předloze. Osobně bych radši doporučil přečíst novelu, ale pro ty co sledují jen anime, tak tahle adaptace je jediná možnost kde uvidíte začátek příběhu a nejvíce vysvětlujících detailů, bez znalosti téhle route vám další přijdou častečně příběhově děravé. I když se nejedná o věrnou adaptaci, tak jako samostatné anime obstojí výborně a obsahuje několik výborných zvratů, skvělé souboje a nádhernou hudbu (Kenji Kawai), která vytváří kouzelnou atmosféru. Děj se zaměřuje částečně na romantický vztah Shira a Saber. 85%(4.4.2016)