12:08 Na východ od Bukurešti

Drama / Komedie

Rumunsko, 2006, 89 min

Marius Panduru

Roxana Szel

Tak takýto film sa v súčasnosti len tak nevidí, aj keď kritiky pribúda. Film s akoby dvomi časťami, kde prvá ukazuje spustošené a schátralé mesto, ktoré sa od čias pádu komunizmu veľmi nezmenilo a ľuďom sa nežije veľmi dobre. Druhá ukazuje televíznu diskusiu, kde sa ukazuje, že údajní revolucionári, ktorým ich vtedajšiu účasť asi nikto nedokáže a nikto im ju neverí, ba práve naopak, si na nich nikto nespomína a ľudia ich berú ako klamárov, sú za ožranov a klaunov. Ukazuje sa, že ľudia nenašli odvahu protestovať a ani nechceli a že mnohým sa dnes žije horšie, aspoň majú taký pocit a bývalí komunisti sú vysoko postavení a vyhrážajú sa síce iným spôsobom, ale s podobným účinkom už ako veľkí kapitalisti. Tento film podporuje sčítanie obyvateľstva z roku 2011, kde počet obyvateľov Rumunska, ktoré bolo kedysi z hľadiska obyvateľstva jedným z najpočetnejších štátov, že ich počet klesol na niečo vyše 20 miliónov, mnohí emigrovali, počet Maďarov je okolo 1,26 milióna, počet Rómov okolo 620 000, no v skutočnosti vraj dvakrát a možno aj trikrát toľko. Dnes od krízy sa tam síce sťahujú firmy, ktoré najprv vykorisťovali tu a teraz idú za lacnejšou pracovnou silou tam, no situácia tam stále nie je dobrá a to vidieť aj pri protestoch, ľudia nie sú spokojní a to, že niečo takéto vzniklo, ktoré si tých rumunských "pravdoláskarov" podalo, je len logickým vyústením toho, že ľudia nechcú mlčať a dnešní samozvaní revolucionári, ktorí sa chcú priživiť na odvahe druhých im vadia. Komédia trocha trpká, najmä zaujímavá a nekonvenčná, ale vydarená, no občas dosť nudná.(5.7.2013)

Trefa do černého neboli všechny revoluce světa v kostce, neboli z jeskyně do jeskyně. ___ Čtvrtý film tzv. rumunské nové vlny (Úterý po Vánocích; Smrt pana Lazaresca; 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny) musím odlišit hvězdičkou navíc - dávám tedy plný počet, protože to, co ukazuje tento z hlediska hollywoodsko-bollywoodsko- brazilsko-turecko-snobského diváka naprosto nekoukatelný film, je to, co momentálně prožíváme, což potvrdil i bujarý tanec kolem mrtvého Havla. A až se odehraje Velká internetová virtuální revoluce, první plamínky které čerstvě rozdmýchaly SOPA a PIPA (ty zkratky mluví samy za sebe), počkáme a uvidíme, zda nějaká revoluce byla či nebyla.(21.1.2012)

Až příliš pravděpodobné, realistické a hořké! Marnost nad marnost, všechno je marnost. Režimy se mění, ale člověk se svými sklony k dobru i zlu, slabostí a malostí zůstává stejný...Další výborný rumunský film, který je mrazivě realistický (po zhlédnutí 4 měsíců, 3 týdnů atd. mne začala rumunská kinematografie po roce 1989 zajímat).(1.10.2010)

v Rumunsku vznikají zajímavé snímky a tento k nim určitě patří. Snaží se vyrovnat s komunistickou minulostí a převratem po svém - docela originálně a netradičně přednáší téma "vybájených" hrdinů proti diktatuře na základě nespolehlivých vzpomínek. Střetem různých názorů z toho vzniká hezká politická satira. Děj je ze začátku rozvleklý a náboj získává až televizní diskusí. Ale celým filmem se proplétá jemný absurdní humor a polodokumentarní styl působí autenticky. Tento experiment je spíš pro náročnější diváky a u mě získává silnější 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](26.12.2013)

Film, jenž začíná postupným rozsvěcováním městských luceren, je jedním z nejlepších filmů, které jsem měla možnost vidět jako reflexi na revoluční dění r. 1989. Film postupně graduje v pompézní otázku - BYLA V NAŠEM MĚSTĚ REVOLUCE ČI NEBYLA? - jejíž rozuzlení je prostě filmovou dialogovou lahůdkou, již by měli nastudovat čeští scénáristé reflektující podobné téma. Tolik tragikomické lakoničnosti na tak malém filmovém prostoru se jen tak nevidí. Už začínám chápat, proč sbírá současná rumunská kinematografie po světě tolik ocenění. Žádný laskavý humor, ale pěkně říznout do bolavých míst národní historie. Jak film ospale graduje, tak se i postupně zklidňuje...(17.10.2010)

• - Náměstí s radnicí se nachází ve východorumunském městě Vaslui, kde se odehrává i děj filmu. (L_O_U_S)

• - Snímek získal mj. dvě ocenění na MFF Cannes 2006 a na Evropských filmových cenách byl nominován na Cenu publika. (POMO)