Housle (festivalový název)

• Mexiko

Violin, El

Mexiko, 2005, 98 min

Mrazivější než filmy, v nichž se mučení a zabíjení děje nepřetržitě. Demonstrace brutálního násilí v prologu úplně stačí, abychom si uvědomili, jaké nebezpečí postavám hrozí. Pouhé vědomí, že se kterákoliv scéna může zvrtnout v něco podobného je silně zneklidňující. A to čekání… Napětí dotváří zvuky krajiny, jež slibují být kdykoli přerušeny třeba výstřelem. Černobílá kamera propůjčuje výjevům historický punc a zároveň dává vyniknout „barevnosti" hry na housle. Hudbou proti násilí, čím už taky jiným. 90%(3.8.2010)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2006 - uvedené v sekcii "Un certain regard" ( Najlepší herec Ángel Tavira)(16.6.2014)

41st KVIFF 2006 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled + 36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - SPEKTRUM - Nový latinskoamerický film (El violín / THE VIOLIN / Housle) - 26. 7. 2010 - kino Reduta - Velký sál - Uherské Hradiště - 5. místo - 90%(3.8.2010)

Rozpočet $800,000Tržby USA $65,298Tržby Celosvetovo $1,186,247(30.4.2010)

Chtěl jsem na Letní filmové škole 2010 jít asi na tři jiné filmy, ale buď jsem se na ně nedostal, nebo se mi kryly s něčím jiným. Zkrátka na Housle jsem šel naprosto skeptický, nic jsem si od filmu nesliboval, snad jsem se na něj ani netěšil. A jak to tak občas bývá, z takovýchto bývají pak nejsilnější zážitky. Není snad téma, které by mě zajímalo méně než mexická guerrila, přesto mě příběh dědečka bojujícího hudbou proti brutální armádě dojal. Věta ,,Hudba dohrála" nikdy nebyla mrazivější.(24.8.2010)

• - Ceny (výběr): MFF Sao Paolo 2006: Zvláštní cena poroty, Festival latinskoamerických filmů Huelva 2006: nejlepší film, MFF Cartagena 2007: nejlepší kamera, scénář, MFF Cannes 2006: sekce Un certain regard - nejlepší herec, Ariel (mexické výroční filmové ceny) 2007: nejlepší debut, scénář, herec ve vedlejší roli (Taracena). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)