Krev (festivalový název)

Sangre

Mexiko / Francie, 2005, 90 min

Amat Escalante

Amat Escalante

Je cítiť silná podobnosť s Reygadasom (Escalante bol pomocným režisérom Battle in Heaven). Bohužiaľ, Sangre nedosahuje podobných kvalít. Film skvelým spôsobom zachytáva manželstvo a život ľudí zakliesnených v stereotype, neschopnosť Diega pohnúť sa z miesta a začať robiť vlastné rozhodnutia, čo vyvrcholí smrťou jeho dcéry ktorej nebol schopný poskytnúť ani pozornosť, ani domov. Rovnako ako Diego, režisér prešlapuje na mieste a nevie ktorou cestou by sa vydal, čo vedie k pomerne zvláštnemu koncu, ktorý je buď úplne absurdný alebo som ho nepochopil( samozrejme určité interpretácie by sa našli, nie však k mojej spokojnosti ). Veľkým kladom je vykreslenie charakterov cez každodenné rutinné činnosti, kde sa všetko podstatné deje " medzi riadkami ". Po formálnej stránke snímku dominujú dlhé a často statické zábery s výborne nasnímanou mizanscénou štylizovanou do pastelových farieb. Celý film oplýva dusivou atmosférou, kde nasílie visí vo vzduchu v mnohých záberoch, no napriek tomu sa ho nedočkáme( napriek zavádzajúcemu názvu,v preklade " krv "). Nebyť záveru, po ktorom som ostal pomerne rozčarovaný ( čo kludne môže byť moja chyba, nie chyba filmu ) mohlo to byť aj na 5*. Druhé zhliadnutie môže však hodnotením pohnúť- uvidíme. Ako debut je to však pozoruhodné, uvidíme čo Escalante ukáže v svojom ďalšom filme.(20.8.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2005 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(19.5.2014)

• bassator

41st KVIFF 2006 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum Nezávislých(27.6.2009)