Sherrybaby

Sherrybaby

USA, 2006, 96 min

• tron

„Chcete ma nasrať alebo splniť podmienky podmienečného prepustenia?“ – „Splniť podmienky podmienečného prepustenia.“ Tá postava nemala byť milá a sympatická, ale nafetovaná krava je stále len nafetovaná krava - nedržal som jej palce ani napriek snahe od pol pása hore často vyzlečenej Sekretárky Maggie. Radšej som sa tešil na titulky. Prišli... ale neskoro. Nebyť solídneho úvodu (čoskoro utopeného v mori klišé) a chlapov v podporných rolách (Danny Trejo, Giancarlo Esposito), vybodnem sa na celú SHERRYBABY, ako to jej rodina mala urobiť už dávno.(28.5.2011)

Hlavním a bohužel i jediným kladem celého vyprávění je Maggie Gyllenhaal v hlavní roli rozpolcené ženy. Ta dokáže být drzá, stejně jako zranitelná, bezesporu dýchá za celý film. Jinak jde ale o přímočarou, civilní a bez iluzí načrtnutou story a sic se vyhýbá doslovnostem a je podporována "neumělým" a nevykalkulovaným scénářem, pro diváka nic výjimečného přichystané nemá!! Realisticky líčí osudy ženy, která bojovala se závislostí na drogách a nyní bojuje o rovnováhu ve svém životě, který chce zasvětit své dceři a pokusit se, aby už nikdy drogovou hranici nepřekročila, ba se k ní vůbec nepřiblížila. Nasazené tempo se ale příliš nezmění, režisérka se nesnaží vytvořit silnější situace a diváka se tak hlouběji nedotkne. 60%.(25.10.2007)

Nechápu, jak tenhle film může mít takhle nízké hodnocení. Možná jsem jen nenáročný divák, který zase od kvalitního filmu nevyžaduje tolik, možná jsem jen člověk, který hodnotí skutečně tak, jak ho film zaujal, a nekouká na ostatní názory. Ale faktem zůstává, že tento film se mi opravdu velmi líbil a považuji ho za perfektní a hodně kvalitní. Dějová stránka filmu je velice jednoduchá, ale o to více silná a dojímavá. Hlavní hrdinka Sherry se vrací z vězení a první, na co myslí, je její dcerka, o kterou se stará její bratr se svou manželkou. Ale ti ji mezitím přijali, jako by byla jejich vlastní, a tak se snaží tuto dceru od její matky Sherry izolovat. Ta se s tím však nehodlá smířit. Film je doslova nabitý emocemi a nedělalo mi problém vcítit se do postavy Sherry. Bylo mi jí velmi líto, ale zároveň je pravdou, že za chyby se platí. Největším kladem filmu a dá se říci i největším důvodem mého nadšení je Maggie Gyllenhaal. Jejího bratra Jakea mám mezi zařazeného jako jednoho z mých nejoblíbenějších herců a je vidět, že herecké talent nemá v této rodině jen Jake, ale i Maggie. Takže stejně, jako jsem si začal všímat Jakea po jeho výkonu ve filmu Půlnoční míle, tak si teď začnu všímat i jeho sestry. Film tedy celkově považuji za velmi kvalitní, a to hlavně a především díky hereckému výkonu hlavní hrdinky a díky zajímavému ději. Je to bez mrknutí oka za pět hvězdiček.(21.12.2008)

"Sherrybaby" mi před lety ve Varech unikl, napravil jsem to až nyní díky nočnímu filmovému klubu na ČT2 :) A nelituji, je to dobrý film mající své kvality. Celý snímek stojí a padá na výkonu Maggie Gyllenhaal, která na MFF KV 2006 dostala za roli v tomto filmu cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Danny Trejo zde má okrajovou roli a nestojí v podstatě za řeč. Líbila se mi nezúčastněná kamera, která jakoby s odstupem sledovala hlavní hrdinku, která v podstatě neslezla po celou stopáž z jediného záběru. V rámci žánru lze ocenit i celkovou civilnost a uvěřitelnost postav a jejich chování. A konec mi přišel velmi silný. "Sherrybaby" lze vnímat s ohledem na relativně nízké místní hodnocení jako dobrý test vlastní (bez)předsudečnosti - pokud se vám líbil, nejspíš jste s hlavní postavou soucítili a měli pro ní pochopení. Pokud jste se nudili a byli zmítáni averzí vůči Sherry, v reálu byste nejspíš nad podobnou existencí jen štítivě uplivli. A objektivní hodnocení filmu se mezitím někde cestou vytrousilo... tady se hodnotí vlastní postoj k filmové postavě, nikoli film jako takový.(1.6.2011)

Přes závažné téma je Sherrybaby tak nějak filmem bez jakékoli výpovědi. Cosi se tam sice odehrává, přesto film působí téměř prázdně. Nic zvláštního Vás nepřekvapí, žádná pointa Vás citově nezasáhne, nic Vás nedonutí k zamyšlení. Zkrátka film, který se sice očividně o nějaký přesah snažil, ale nedaří se mu vybočit z šedivé, již několikrát viděné průměrnosti a zarýt se hlouběji do paměti.(15.2.2008)

• - Ryan Simpkins (Alexis Parksová) přišla při natáčení o čtyři zuby. (Zdroj: ČSFD.cz)