Pan Žárlivý

Mr. Jealousy

Komedie / Romantický

USA, 1997, 103 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $301,796Tržby Celosvetovo $-(8.12.2009)

Zdejší hodnocení je vskutku zarážející. Na základě komentářů předpokládám, že většina hodnotících film viděla s dabingem, který veškerou sílu filmu, jak už to tak bývá, spolehlivě pohřbil. Uvedený žánr romantické komedie je poměrně zavádějící jako tomu je ostatně u většiny Baumbachových a Solondzových (jehož poetika má s tou Baumbachovou mnohé společného) filmů. V prvním plánu se jedná o studii lidských vztahů narušovaných rozličnými psychickými odchylkami jejich členů, kde jsou komediální prvky zcela druhotné. Fanouškům Baumbacha se tento film líbit bude a nikdo jiný se na něj stejně nikdy nepodivá, takže je vlastně vše v pořádku.(23.2.2013)

• RetroMan

Začínající režisér a scénárista Noah Baumbach je jistě nadějnou tvůrčí postavou pracující na jiném než hollywoodském smetišti. V Brooklynu se odehrávající milostný příběh suplujícího učitele na střední škole Lestera (pokouší se psát) a jeho nové přítelkyně Ramony (průvodkyně v muzeu a studující doktorát umění). Lester je však žárlivý a velmi rád studuje Ramoniny bývalé partnery. V tomto případě v New Yorku úspěšného spisovatele Dashiella. Dashiell navštěvuje terapeutickou skupinu a proto Lester neváhá do této terapeutické skupiny také vstoupit a podvodně se vydávat za svého přítele Vince, čímž se vše začíná komplikovat, jakmile pravé příčiny chování všech zúčastněných vyplouvají na povrch. Allenovsky laděné neurotické (ne však patologické) Lesterovo jednání připomíná myšlenky každého muže, který jednou zapřemýšlí o kvalitě bývalých vztahů své současné milenky. Bohužel se film snaží odpovídat na všechny Lesterovy otázky, což je na škodu. Poučení: žena a muž vnímají vztah rozdílně a to jak jsme se chovali ve vztazích v minulosti ovlivňuje naši budoucnost, přičemž poučení z chyb není nikdy zajištěno.(28.12.2012)

Na novácké dopoledne překvapivě inteligentní a dobře obsazená romantická komedie s lehce dramatickým nádechem... A mladí E. a A. byli - co si budem namlouvat - opravdu nadžánrově krásní... ;-) - - - - - (Poprvé viděno /ku škodě filmu želbohu dabovaně/ 8.9.2011 na >novoranní< tv, hodnocení 64., komentář zde jako sedmý - 8.9.2011)(8.9.2011)

Na ranní pobavení je Pan Žárlivý perfektní. Nenáročný příběh, v kterém se aspoň občas uvidí každý a současně nenudí žádnými zbytečnými klišé. Především některé hlášky jsou opravdu vtipné a jiné správně zcestné (Co kdybych ...). Zajímavé je rozhodně i to, že film sám se snaží působit jako "zvrácená zamilovaná mysl", tzn. když jste zamilovaní, děláte věci, co vám v tu chvíli dávají smysl, ale zpětně je nechápete:).(8.9.2011)