• Maďarsko

• Francie

Drama / Komedie / Horor

Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Taxidermia je důkazem, že i filmová dekadence může být svým zvráceným způsobem krásná. Bohužel tvůrci zůstali někde na půli cesty a výsledkem je tak hybrid, který není ani dostatečně extrémní ani dostatečně filmový. První povídka krom skvostné vizuální stránky nic nenabízí a je jen prázdnou výplní. Druhá je zpočátku skutečně naprosto výtečná, ale po výborném "sportovním" úvodu následuje horší konec a celá vyzní značně do ztracena. Závěrečná povídka je sice nejvyrovnanější, ale poněkud rozpačitý dojem z nevyužité šance již nedokáže zachránit. Tvůrcům nelze upřít svěží nápady, výbornou technickou stránku a velmi povedenou kameru. Přesto od takového ambiciózního projektu bych očekával poněkud více než-li pouze film, který je spíše zajímavý než skutečně kvalitní.(21.1.2007)

"Zrcadlo zvrácené doby i společnosti..." Ano, je opravdu zarážející, kolika lidem pohled na většinu těchto scén nedělá problém a kolik lidí je filmem přímo fascinováno. Je hodnota filmu právě v tomhle? Akorát mě napadá - obsahuje film kromě těchto nechutností ještě nějakou jinou hodnotu? Kdybychom vyměnili scény za cokoliv podobně nechutného, nebyl by výsledek úplně stejný?(13.8.2010)

Film, který ve mně zanechal následky. Něco takového člověk vidí dvakrát za život. Názor na TAXIDEMII se diametrálně liší, od zatracení lidské psychiky až k bezmeznému obdivu jeho originality (samo-pitvání, lidské embryo v klíčence, nebo masivní přežírání pro úspěch). Bolestný pohled v nejtemnější formě sofistikované hranici. Přesun lidského posouvání TAXIDERMII směrem k úvahám bizarního ztvárnění. Jeden z filmů, který už nechci "nikdy" vidět.(2.12.2012)

Poněkud dekadentní, bez použití eufemismů bych to nazval "kentáč jako svině." György Pálfi je zajímavý režisér, ale stejně formu neovládl úplně dokonale, jelikož první třetina o chronickém onanistovi, za druhými dvěma poněkud zaostává. Já osobně mám nejraději prostřední část o přeborníkovi ve sportovním žraní. Nejvíc z celého filmu se mi ale líbila hudba, originální, zajímavá.(8.3.2007)

Před zahájením filmu by mělo být tučné varování pro diváky,pro které dekadentní a naturalistické záběry, jako např. mrdání rozbouraného prasete, ustavičné blití či rozpáraná střeva, nedělají po obědě dobře. Taxidermia zobrazuje tři příběhy, tři generace, tři historická období, tři podoby nechutenství. Vyhublí chlapík, který větu "jdi se vycpat" pochopil zcela doslovně. Jeho otec, jež kope na pozadí socialismu za národní družstvo jedlíků a po němž je pojmenovaná technika zvracení. A jeho děd, který v období druhé světové války vypomáhá na statku a po nocích se ukájí v promrzlém chlévě. Pálfi se s tím nesere a jeho cynická černohumorná komedie nezná příliš hranic. Film odbíjí jako hodinky a jedná se o kus precizní a nekompromisní filmařiny, s perfektní kamerou Gergely Pohárnoka. Snímek jsem si užil i bez toho, abych v něm hledal jakýkoliv přesah.(15.6.2014)

• - Nakrúcanie snímky prebiehalo v maďarskej Budapešti. (Laslo)

• - Režisér György Pálfi vyhrál na soutěži Sundance/NHK Filmmakers Award v roce 2004 10 000 amerických dolarů. Ve té době byl snímek Taxidermia ještě v předprodukci, a tak mohl peníze použít právě na svůj další film.  (bestlama)

• - Obraz z původní scény, kdy vojákovi hoří penis, použil jako obal své desky Taxidermia brazilský DJ Amon Tobin, který zároveň skládal i hudbu k tomuto snímku. (Kaučuk03)