• Maďarsko

• Francie

Drama / Komedie / Horor

Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss, Lajos Parti Nagy, Gina Moreno, István Gyuricza, Gábor Máté, Géza Hegedüs D., Zoltán Koppány, Éva Kuli, Attila Lőrinczy, Mihály Pálfi, Eszter Bíró Kiss, János Gyuriska, Sándor Hamar, Albert Oláh, Richárd Vas, István Hunyadkürthy, Máté Szécsy, György Kozma, József Pallós, Attila Balogh, Géza Balkay, Krunoslav Agatic, Laszlo Banya, Katalin Bene, Péter Blaskó, Zoltan Bocza, Gyula Bodnár, Antal Brazda, Gyuláné Bán, Moreno Cina, Attila Cseh, Csaba Cseh, Csöszke, Iván Dengyel, Lajos Derzsi, Lajos Dobi, Kálmán Dúl, Sándor Fehér, László Fekete, Renato Fenes, Günter Fenske, Sándor Gergely, Orsolya Geszier, Péter Gyárfás, Attila Hajas, István Hangos, Ferenc Horvath, Sándor Hámori, Bencehttps Imecs, László Kalocsai, László Kántor, Jörg Kapfer, Claudia Kariko, Ferenc Karolyi, Bíbor Kertes, János Keszeli, Kata Kiss, Viktória Kiss, Tibor Kocsis, Szimonetta Komondi, Lajos Koteles, Dezsõ Libor, István Lõcsey, Zoltan Marosi, Ottó Meszlényi, Zsolt Molnár, Pál Morauszki, Mari Nagy, Richard Zsolt Nagy, Ilona Nagyné Korsos, Norbert Növényi, Julia Papp, Ferenc Paput, Andras Peteri, Attila Petrovics, Florian Plaushin, Karim Rahoma, Levente Szabo, Imre Szalai, József Szántó, Eszter Szász, Attila Szücs, Ferenc Süveges, Zsolt Toth, Bence Trombitas, Anita Tóth, Péter Vida

Si Pálfi prohlížel rodinné album? :-) Tedy, myslela jsem si, že mně Taxidermia proletí hlavou jak komínem a nezbude po ní nic, než trocha smradu, pravda ale je, že mi tam straší už druhý den, takže se sluší jí trochu rozebrat a možná i zvednout hodnocení, což se uvidí na konci komentáře... Poněkud roztříštěné pojetí úchylek tří generací a doby, v nichž se mohou rozvíjet... Základ rodu je pojatý jako historie jedněch necek ve skandálních detailech s velmi originální kamerou, jeho nástupník v éře socialismu se pokouší prorazit v regulérních rychložracích závodech, kde se mezi chody v korytech zvrací tak přirozeně, jako ostatní dýchají, no a poslední potomek, zvaný "cysta", se mezi svou prací (a zároveň posláním, jak se ukáže) a starostí o krmík vepřového otce marně snaží na své psychopatické oči nalákat děvčata, po veškerých selháních se nakonec rozhodne pro hodně radikální řez... Po zamyšlení mně ze všech období vychází to socialistické jako nejmíň děsivé, navzdory největšímu nakopávání žaludku, nicméně, jako memento ztráty lidství fungují vcelku naléhavě všechny tři - a všechny jsou následkem nedostatku základních potřeb člověka... takže, díky tomu, že se mně nenavalovalo jen tak pro nic za nic, dávám krásných 60%.(17.8.2014)

• liborek_

Taxidermia je panoptikum bizarností, nechutný spektákl pro silné žaludky, procházka světem absurdit a odporností... Nebýt toho výborného zpracování a několika skvělých nápadů, zřejmě bych ten film nedokončil - já totiž v násilném posouvání hranic vkusu nevidím žádný přínos. Nicméně tento snímek má jistou originalitu a za vším tím zvracením, klováním do penisu a znásilňováním vykuchaného prasete se dá při troše fantazie najít jakési vysmívání se extrémům živočišných pudů. Bojím se však, že jedno zhlédnutí mi bohatě stačilo.(19.2.2007)

Rozhodně to není žádný experiment, jak se tvrdí zde v několika komentářích, a už vůbec ne hříčka (dost pejorativní označení), jak je možné se dočist v různých recenzích. Neustálé omílání toho, že něco takového by mohlo vzniknout u nás, nechám tentokrát stranou stejně jako tvrzení o tom, ža maďarská kinematografie posledních let od dob taktéž karlovarského objevu Revizoři má čím překvapovat a posunovat možnosti kinematografie jako takové. Pokud se dá Taxidermii něco vytknout, je to přílišná popisnost v samotném závěru, kterou trpěl i Pálfiho předchozí debutový snímek Škyt, a rytmická nevyrovnanost příběhů. Ale proč něco takového dělat, když tahle podívaná překypuje nápady a je k zbláznění vtipná, přičemž se jí v její ďábelské promyšlenosti ve spojování různých časů a prostorů pomocí jízd či rakurzů nedá upřít genialita sama? Ještě jedna věc: vzhledem k přechodu od surrealismu k hyperrealismu je nepatřičné filmu vytýkat laciné lpění na všech možných i nemožných bizardnostech a nechutnostech, už kvůli tomu, jak jsou zapracovány do samotného vyprávění. Zářný důkaz toho, že manýra může jednou sloužit i něčemu smysluplnému...(13.1.2007)

Film, který na mě zapůsobil velice netypickým způsobem; užil jsem si veškerou jeho odpudivost. Na vysvětlení mnohým záměrně přehnaných scén jsem potřeboval návod, ale i bez něj jsem si z kina odnesl velice nevšední zážitek. Taxidermia je velice odvážný snímek, který snad nezná žádných hranic. Nejvíce mě na ní bavilo, jaký v přítmí kinosálu vyvolávala rozruch. Samozřejmě bych zde mohl rozebírat úžasnou kameru, neotřelé nápady a vůbec, ale co... Ať se Vám bude film ve výsledku hnusit nebo bezmezně líbit, hlavně na něj běžte, protože se obávám, že nic podobného jste minimálně v tomto roce ještě neviděli.(26.2.2007)

• gudaulin

Inu, příznivci filmových úletů, intelektuálních experimentů a depresivní dekadence mohou jásat, já jen krčím rameny a říkám: z větší části jde Taxidermia kolem mě. Snímek je rozčleněn do tří částí a jen prostřední by v mých očích obstála i samostatně jako bizarní satira na sportovní přípravu sportovců podřizujících svému úspěch opravdu vše. Přestože Pálfi si dal opravdu záležet, aby provokoval a vyždímal z estetiky hnusu maximum, neubránil jsem se v některých fázích nudě a jako celek mě film po obsahové stránce zklamal - příliš samoúčelná, manýristická záležitost... Celkový dojem: 40 %.(20.2.2013)

• - Nakrúcanie snímky prebiehalo v maďarskej Budapešti. (Laslo)

• - Všiměte si v galerii třetího obrázku, žena po levé straně drží v ruce českou vlajku. (Kaučuk03)

• - Obraz z původní scény, kdy vojákovi hoří penis, použil jako obal své desky Taxidermia brazilský DJ Amon Tobin, který zároveň skládal i hudbu k tomuto snímku. (Kaučuk03)