• Maďarsko

• Francie

Drama / Komedie / Horor

Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss, Lajos Parti Nagy, Gina Moreno, István Gyuricza, Gábor Máté, Géza Hegedüs D., Zoltán Koppány, Éva Kuli, Attila Lőrinczy, Mihály Pálfi, Eszter Bíró Kiss, János Gyuriska, Sándor Hamar, Albert Oláh, Richárd Vas, István Hunyadkürthy, Máté Szécsy, György Kozma, József Pallós, Attila Balogh, Géza Balkay, Krunoslav Agatic, Laszlo Banya, Katalin Bene, Péter Blaskó, Zoltan Bocza, Gyula Bodnár, Antal Brazda, Gyuláné Bán, Moreno Cina, Attila Cseh, Csaba Cseh, Csöszke, Iván Dengyel, Lajos Derzsi, Lajos Dobi, Kálmán Dúl, Sándor Fehér, László Fekete, Renato Fenes, Günter Fenske, Sándor Gergely, Orsolya Geszier, Péter Gyárfás, Attila Hajas, István Hangos, Ferenc Horvath, Sándor Hámori, Bencehttps Imecs, László Kalocsai, László Kántor, Jörg Kapfer, Claudia Kariko, Ferenc Karolyi, Bíbor Kertes, János Keszeli, Kata Kiss, Viktória Kiss, Tibor Kocsis, Szimonetta Komondi, Lajos Koteles, Dezsõ Libor, István Lõcsey, Zoltan Marosi, Ottó Meszlényi, Zsolt Molnár, Pál Morauszki, Mari Nagy, Richard Zsolt Nagy, Ilona Nagyné Korsos, Norbert Növényi, Julia Papp, Ferenc Paput, Andras Peteri, Attila Petrovics, Florian Plaushin, Karim Rahoma, Levente Szabo, Imre Szalai, József Szántó, Eszter Szász, Attila Szücs, Ferenc Süveges, Zsolt Toth, Bence Trombitas, Anita Tóth, Péter Vida
  • novoten

To, že je film součástí Projektu 100, nezaručuje automaticky to, že bude i hodnotný. To, že je film vydáván za "zrcadlo zvrácené době a společnosti", ještě neznamená, že jím skutečně je. Pro mě jde v tomhle maďarském guláši jen o vršení hnusu bez ladu a skladu bez výpovědní hodnoty, ale kdo v tom nutně potřebuje najít něco víc - jak je libo.(1.3.2007)

Veľmi... zvláštny zážitok. A veľmi kontroverzný film, sledujúci tri generácie v strhujúcom, sugestívnom snímku, ktorý mnohý nedokážu dopozerať do konca. Pálfi nám ukazuje veci, ktoré sú všade okolo nás, ale nechceme ich vidieť a nechápeme ich podstatu. Podľa môjho názoru revolučný film, ktorý úplne zmenil môj pohľad na kinematografiu. Maďari majú jednoducho na tieto bizarné perly patent. Ale jeden krát mi to stačilo.(7.8.2013)

Vytříbeně stylizované zhmotnění Freudovského ID na filmovém plátně, které je jedním z oněch filmů, jež posouvají vnitřní divácké hranice toho, co se ještě dá na plátně zobrazit a niterně morálně akceptovat. Taxidermii bych přirovnal k sémantickému zrcadlu nastavenému takovým filmům, jako je třeba Fincherovo Sedm. Tam, kde končí stylizace filmu noir jako vážně prezentované hry s divákem, začíná hra rozehraná György Pálfim. Takhle úchylný, ale široce akceptovatelný film jsem ještě neviděl. Vezměte si ty nejúchylnější scény dějin západní mainstreamové kinematografie - blinkací scénu ze Smyslu života, Boratova tlustá nahá těla v souboji muže proti muži, zvracecí sexuální scénu z Hanekeho Pianistky, výjevy z Pasoliniho Vepřince, Fincherovy oběti smrtelných hříchů atd. a sestavte je do jednoho epického filmového tvaru - vznikne vám cosi, co bude zároveň hrůzné ve své nechutnosti, ale i i směšné ve své absurdnosti. Taxidermia je jistě v intencích postmoderny míněna jako provokace (stejně jako v samém závěru snímku kritizované současné moderní výtvarné umění - právě v Rakousku mají performance, při nichž vznikají plátna z krve právě poražených dobytčat již slušnou tradici...), má však i velký satirický přesah. Osa filmového příběhu je trojgenerační, triáda je tedy ukotvena i ve významové symbolice - 1. propojení surové sexuality s rustikální fascinací zabíjačkou a syrovým masem (řetězení detailů naporcovaného masa s detaily sexuálního aktu), kdy se k pornografii vytváří analogie pornografie zabíjení živého tvora... Leitmotivem jsou tu pak dřevěné necky sloužící jako vana, kde se stýkají veškeré archetypální činnosti koloběhu lidského života (formálně brilantní cirkulující záběr necek-vany s proměňujícím se symbolickým obsahem) 2. Vyzdvižení konzumní podstaty socialismu a jeho propojení s nezřízeným obžerstvím, symbolicky vyjádřeným coby režimem preferovaná sportovní disciplína. Právě ony propriety vrcholového sportu dělají z prostřední části Taxidermie zřejmě nejsilnější úsek... Všechno to organizované blinkání, absurdní tréninky, zmínky o přehlížení této pseudodisciplíny ze strany MOV... 3. Posedlost nesmrtelností odrážející se v pradávné archaické (třeba egyptské) zálibě mumifikovat svá těla volně se přenášející k umanutí umělce stát se skrze své dílo nesmrtelným... (analogie ke Kunderově Nesmrtelnosti?) Taxidermia zkrátka nabízí mnohé - brilantní vizuální stránku, překvapivé formální postupy, úžasně dotaženou mizanscénu...a také sémantická pole, jimž vévodí ideologické podbarvení a propojení s panujícími režimy jednotlivých časových rovin, přičemž dominuje závěrečná otupělost a cynismus moderního západního člověka (způsobená právě médii - viz třeba právě fenomén brutalizace filmů...) a ochota akceptovat v rámci zábavy a povyražení ducha takřka cokoliv - třeba exponát z lidské kůže či lidské embryo v klíčence... Podobné filmy: Underground, Černá kočka, bílý kocour, Život je zázrak, Borat, A fost sau n-a fost?, Monty Pythonův smysl života(18.2.2008)

Naprosto suprová bizardní, zvrácená, ujetá a dekadentní záležitost!! Sice to vypadá jako tři příběhy, ale ty jsou vzájemně "pokrevně" propojené. Sledujeme úryvky ze životů tří generací, z nichž jedna je bizardnější než druhá. Fakt mazec, ty první dva příběhy nejsou ještě tak plně rozvinuté a ani neumožňují tušit, co se bude odehrávat dále. Ta naprostá nevypočitatelnost tvůrců a nepředvídatelnost děje mě fakt dostávala. Úplný závěr je pak naprosto famózním vyvrcholením zvrácenosti, bizardnosti a humusu ... Dost mi to pocitově připomínalo mnohem starší a málo známý belgický kousek Vase de noces (1974), který byl ještě mnohem odpornější, ale ne tak zajímavý a už vůbec ne nápaditý ... Lidský a zvířecí odpad, oplzlost, hnus, odporné scény, smutek, beznaděj, hledání, sebedestrukce, zvrácenost ... to je TAXIDERMIA!!!!! Bravo!!!!(17.3.2012)

Rozhodně to není žádný experiment, jak se tvrdí zde v několika komentářích, a už vůbec ne hříčka (dost pejorativní označení), jak je možné se dočist v různých recenzích. Neustálé omílání toho, že něco takového by mohlo vzniknout u nás, nechám tentokrát stranou stejně jako tvrzení o tom, ža maďarská kinematografie posledních let od dob taktéž karlovarského objevu Revizoři má čím překvapovat a posunovat možnosti kinematografie jako takové. Pokud se dá Taxidermii něco vytknout, je to přílišná popisnost v samotném závěru, kterou trpěl i Pálfiho předchozí debutový snímek Škyt, a rytmická nevyrovnanost příběhů. Ale proč něco takového dělat, když tahle podívaná překypuje nápady a je k zbláznění vtipná, přičemž se jí v její ďábelské promyšlenosti ve spojování různých časů a prostorů pomocí jízd či rakurzů nedá upřít genialita sama? Ještě jedna věc: vzhledem k přechodu od surrealismu k hyperrealismu je nepatřičné filmu vytýkat laciné lpění na všech možných i nemožných bizardnostech a nechutnostech, už kvůli tomu, jak jsou zapracovány do samotného vyprávění. Zářný důkaz toho, že manýra může jednou sloužit i něčemu smysluplnému...(13.1.2007)

• - Obraz z původní scény, kdy vojákovi hoří penis, použil jako obal své desky Taxidermia brazilský DJ Amon Tobin, který zároveň skládal i hudbu k tomuto snímku. (Kaučuk03)

• - Režisér György Pálfi vyhrál na soutěži Sundance/NHK Filmmakers Award v roce 2004 10 000 amerických dolarů. Ve té době byl snímek Taxidermia ještě v předprodukci, a tak mohl peníze použít právě na svůj další film.  (bestlama)

• - Všiměte si v galerii třetího obrázku, žena po levé straně drží v ruce českou vlajku. (Kaučuk03)