Vzácné zboží 2

(festivalový název)
  • Finsko Rare Exports: The Official Safety Instructions

Těsně předtím, než napadne první sníh, se profesionální lovci vydají do divočiny vzdáleného Laponska. Stopování, lov a proměna tajemného krále lesů ve vzácné zboží je dlouhý proces, který se však vyplácí… (MFF Karlovy Vary)

Matty

Pokračování Rare Exports se nese ve stejném duchu jako první díl a vlastně na něj plynule navazuje. Chycenou oběť je nutno přepravit na "místo použití", jenže se - zcela výjimečně - něco pokazí a parta neohrožených námořníků musí svést nelítostný boj s jedním z nejnebezpečnějších stvoření pod sluncem. Celý film udivuje naprosto profesionálním zpracováním. Mnohé scény mají nepředstavitelně mrazivou atmosféru, ale když si uvědomíte, o čem to celé vlastně je, jen těžko budete potlačovat smích. K nejroztomilejším patří série instruktážních šotů radících nám, jak k onomu stvoření přistupovat (úmyslně píšu "onomu stvoření", protože vás nechci připravit o velice důležitý moment překvapení). Tvůrci tohoto i předchozího kraťasu musí Vánoce buď milovat nebo bytostně nesnášet, každopádně mají smysl pro humor, který mi rozhodně není cizí. :-) ()

DJ Obelix

Finové jsou Japonci západu! Tímto snímkem to potvrdili. Ideální podívaná na vánoční večer místo obligátní Popelky a Mrazíka. ()

swamp

Originální pokračování Rare exports Inc. :) Je dobré dodržovat bezpečnostní pokyny, protože dosti pochybuju, že člověk u sebe běžně má zázvorový perníček. :D ()

korbitch22

No čekal jsem od toho daleko víc, jak od prvního, tak i od druhého dílu, všichni vychvalují jak je to úchylně zábavné a bůh ví co všechno, mno nevim.Prostě parta lovců chytá po světě Santy a zatímco v jedničce nám vypravěč ukázal jejich odchyt a výuku, tak ve dvojce zase trest za "nevhodné" chování.Jako typický druhý díl je to delší, krvavější a nudnější.Docela se divim úspěchu těhle dvou krátkometrážních snímků, mimo nápad na nich není vůbec nic zajímavého a vše je čistý průměr, od zpracování až po herecké výkony.V celovečerním filmu se Helander vysral na zajetý koncept, zapojil do toho národní folklór, ponechal nádech hororu a místo komedie zapojil fantasy, no na celovečerák se těšim mnohem víc. 55%. ()

SOLOM.

Druhý předchůdce celovečerního filmu se mi zdá býti nejlepším z celé série Rare Exports. Především díky svému krvavějšímu pojetí a hlavně větší porci černého humoru. Finové mě opravdu mile překvapili. Vždy jsem je považoval za nejslabší článek severských filmů, ale touto sérií si u mě výrazně vylepšili reputaci. Tvůrcům se zde v těch několika málo minutách podařilo vytvořit pochmurnou atmosféru, kterou navíc ozdobili i trochou toho napětí a nádherných detailních záběrů. Hodně se mi líbil záběr na rozžhavenou nábojnici padající do sněhu. K tomu ta podmanivá hudba. No prostě luxus. ()

SarumanKo

Brutálnejšie pokračovanie geniálneho videa Rare Exports Inc. sa tvári ešte serióznejšie a dramatickejšie než prvá časť. To ho robí menej vtipným a nápaditým, hoci má o štipku viac emócii a celkovo vyznieva akosi melancholickejšie. Teším sa na celovečerné spracovanie. (7/10) ()

easaque

5* První díl je o lovu vzácného exempláře divokého muže a druhý o jeho převýchově. Oba navazující kraťasy od finských autorů mě dostali hlavně perfektně vytvořenou atmosférou, tou správnou dávkou ironie a profesionálním provedením. Mystifikace je dokonalá, takže nezbývá než doporučit. Tento kousek si můžete prohlédnout v angličtině tady, případně s titulky lze najít i na Ulozto.cz. Zkušenosti z těchto krátkých filmů využili pak ve filmu z roku 2010 se stejným názvem Rare Exports. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

pytlik... odpad!

Film, který má narozdíl od prvního dílu všech pět en - je nudný, nelogický, nechutný, nevtipný a celkově na houby. ()

BMAJTZ

Pokračování povedeného kraťasu Rare Exports se drží v naprosto stejném duchu. Opět zajímavá a velice kvalitně zpracovaná podívaná. ()

ThomasCrown

Ešte lepšie ako jeho predchodca. Explicitnejšie a vzhľadom na tému veľmi netradičné spracovanie, skvele zostrihané a záver je priam božský. ()

orkadimenza

Stále originální, s podmanivou atmosférou i skvělým vypravěčem, ale o něco slabší než jednička. Na ní se mi hodně líbila ta přímočarost procesu a vypointování, což druhý díl postrádá. Moc nepobírám přítomnost žánru akční. Každopádně mě tyto dva kraťasy úspěšně nalákaly na celovečerák. ()

mosnak

Ještě smutnější pohled na Santu Klause! Tentokrát ho sejmou :-) toto pokračování je na stejné úrovni jako jednička s tím rozdílem,že vizuálně je mnohem krásnější! 45% ()