Naftaři v Kaspickém moři

? %
Sovětský svaz, 1953, 58 min

Režie:

Roman Karmen

Sovětský barevný dokumentární film o stavbě naftových věží v Kaspickém moři. - Uprostřed Kaspického moře, kolem skalnatých útesů, byly již dávno zpozorovány plynové bubliny a skvrny nafty na vodě. Ale teprve za sovětské vlády byla uskutečněna výstavba naftových věži přímo uprostřed moře. Vyrostlo zde celé naftařské město, které dodává sovětské vlasti miliony tun nafty. - Film používá zajímavé reportážní formy,'kterou nás seznamuje s celou historií této stavby a různými dramatickými okamžiky práce naftařů. (FILMOVÝ PŘEHLED 27 / 1954) (oficiální text distributora)

ripo

Sovětský dokumentární film o jedné z nejzajímavějších staveb v Sovětském svazu nám ukazuje, jak sovětská technika a sovětští lidé dovedou překonat i ty největší překážky a vybudovat rozsáhlou stavbu i na širém moři. Předností filmu je nejen jeho historická dokumentárnost, t. j., že nás seznamuje s celým vývojem stavby, ale i to, že jeho autoři, scénáristé Osipkov, Kazumov a režisér Karmen, dovedli dát filmu potřebnou poutavost záznamem dramatických okamžiků ze života a práce naftařů. Filmový přehled 27/1954 ()